Znaleziono 0 artykułów
22.05.2023

Ogólnopolska akcja #TataTeżCzyta

22.05.2023
(Fot. Getty Images)

Premiera broszury „Supermoce książek #TataTeżCzyta” zainauguruje ogólnopolską akcję edukacyjną, zachęcającą ojców do wspólnej lektury z dziećmi.

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową, mężczyźni czytają mniej niż kobiety, a jeszcze rzadziej robią to z dziećmi. Brak męskiego wzorca sprawia, że chłopcy znaczniej wcześniej rezygnują z czytania niż dziewczynki. Problem pogłębiają stereotypy wokół czytania, które przez lata było postrzegane jako „kobiece” zajęcie, stawiane w opozycji do „męskich” pasji, jak sport czy gry wideo.

Tymczasem, jak pokazują eksperci, czytanie ma szczególny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Nawet kwadrans dziennie z książką może zwiększyć aktywność mózgu, obniżyć poziom stresu, a nawet przedłużać życie. Wiedzą o tym Fundacja Powszechnego Czytania i wydawnictwo Tatarak, inicjatorzy ogólnopolskiej akcji edukacyjnej #TataTeżCzyta, która zachęca mężczyzn do wspólnej lektury ze swoimi dziećmi.

Inauguracją akcji jest premiera broszury „Supermoce książek #TataTeżCzyta”, która ukaże się już 24 maja. Autorkami publikacji są Maria Deskur i Edyta Plich od lat zaangażowane w promocję czytelnictwa. Ilustracje do broszury stworzyła Joanna Rusinek, której rysunki można podziwiać w wielu popularnych książkach dla dzieci.

– Jako niewielkie wydawnictwo widzimy pewne mechanizmy jak w soczewce. Zależy nam ogromnie, by czytanie było inkluzywne – i akurat w tym przypadku tymi, których postrzegamy jako niewystarczająco zaproszonych, są mężczyźni. Chcemy, by ojcowie, wujkowie, dziadkowie, opiekunowie czy trenerzy czuli się z czytaniem dobrze, by widzieli w czytaniu świetny sposób na kontakt z dzieckiem, ale też frajdę dla siebie samych – zaznacza Monika Lutz, prezeska wydawnictwa Tatarak i inicjatorka wydarzenia.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij