Znaleziono 0 artykułów
01.09.2022
Artykuł partnerski

Skoncentrowane na skórze

01.09.2022
Fot. Getty Images

Wysokie stężenia składników aktywnych, skrupulatnie opracowana formuła oraz skuteczność potwierdzona badaniami. To dopiero początek listy zalet dobrego serum. Gdy mamy do czynienia ze skoncentrowanym serum, nasze oczekiwania rosną. Sprawdzamy więc, czym charakteryzują się formuły La Roche-Posay, marki najczęściej polecanej przez dermatologów.

Stosowanie serum to trzeci etap codziennej pielęgnacji twarzy po oczyszczaniu i tonizacji. Z definicji zostało obdarzone większą mocą działania niż zwykły kosmetyk. Koncentruje się na ściśle określony celu, takim jak na przykład niwelowanie zmarszczek, przebarwień, trądziku czy innych niedoskonałości. Wyróżnia go lekka konsystencja, a więc i szybkość wchłaniania, dlatego sprawdza się niezależnie od rodzaju skóry. Dobre serum potrafi wzmocnić efekty pielęgnacji i wbrew potocznym opiniom nie może „rozleniwiać” skóry.

Fot. Materiały prasowe
Serum Effaclar
Serum Pure Niacinamide 10

– Skuteczność działania serum opiera się na tym, że w jego składzie znajdziemy mocno skoncentrowane składniki aktywne – głównie oleje, witaminy, kwasy, wyciągi z roślin. Serum charakteryzuje się większą intensywnością działania niż krem, nie oznacza to jednak, że powinniśmy z niego rezygnować. Zadaniem serum jest właśnie wzmocnienie działania innych preparatów, a nie ich zastąpienie. Jednym z mitów, który warto obalić, jest przekonanie, że serum nie należy stosować zbyt często, gdyż może prowadzić to do przyzwyczajenia się skóry i uodpornienia na jego działanie. Absolutnie nie jest to prawda. Umiarkowanie w stosowaniu serum opiera się wyłącznie na aplikowaniu go zgodnie z zaleceniami producenta i jego przeznaczeniem, a więc także nienieprzekraczania sugerowanej ilości produktu, by nie obciążać skóry lub nie doprowadzić do podrażnienia, gdy stosujemy serum z kwasami – tłumaczy dermatolog dr Aleksandra Szlachcic.

Piękna skóra po wakacjach

Drobne przebarwienia na policzkach, większe skupiska pigmentu na czole lub niewielkie plamy na nosie. Najczęściej nasilają się latem i mimo szczerych chęci nie zawsze udaje się je rozjaśnić bez włączenia specjalistycznego dermokosmetyku do codziennej pielęgnacji. Tu pojawia się miejsce dla serum. Z nadmiarem pigmentu świetnie sobie radzi hit ostatnich lat – niacynamid, czyli pochodna witaminy B3.

Jak to działa? – Niacynamid zapobiega powstawaniu przebarwień i rozjaśnia te istniejące. Dzieje się tak poprzez hamowanie syntezy melaniny, barwnika skóry, który odpowiada za tworzenie się ciemnych plam. Niacynamid sprawia, że cera jest jednolita i promienna. Poza tym zapewnia pewien poziom ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV i poprawia ukrwienie skóry. Kosmetyki z niacynamidem sprawdzą się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Mogą być stosowane zarówno na dzień, jak i na noc. Minimalne stężenie niacynamidu, które pozwala osiągnąć skuteczne rezultaty w poprawie kondycji skóry, to 2 proc. Aby osiągnąć mocniejsze efekty, w tym wyciszenie trądziku, rozjaśnienie przebarwień i regenerację naskórka, warto sięgnąć po wyższe stężenie – mówi dr Aleksandra Szlachcic.

Najlepszym przykładem skoncentrowanej dawki niacynamidu, bo w stężeniu 10 proc., jest skoncentrowane serum Pure Niacinamide 10 od La Roche-Posay, które widocznie redukuje przebarwienia, wygładza i regeneruje skórę. Niewielki szklany flakonik wyposażony w praktyczny zakraplacz ułatwia codzienną aplikację kosmetyku. Wystarczy kilka kropli wmasowanych w skórę twarzy, by już po pierwszym tygodniu stosowania cieszyć się bardziej promienną i świeżą cerą. Zgodnie z wynikami badań po czterech tygodniach pielęgnacji z Pure Niacinamide 10 widocznie zmniejszają się przebarwienia, a skóra wygładza. Z czasem, gdy serum staje się nieodłącznym towarzyszem urodowej rutyny, ryzyko powrotu przebarwień jest mniejsze.

Stop niedoskonałościom

Niacynamid jest wielozadaniowy. Wystarczy użyć go w odpowiednio dobranej dawce oraz połączyć z innymi składnikami, by uzyskać dermokosmetyk przeciw niedoskonałościom dedykowany dorosłym. – Niacynamid ma działanie przeciwtrądzikowe, przeciwzapalne, zmniejsza produkcję łoju, a także hamuje namnażanie bakterii Propionibacterium acnes. Ponadto sprawdza się w redukcji przebarwień pozapalnych. Niacynamid zwęża ujścia gruczołów łojowych, tzw. porów, co sprawia, że skóra staje się gładsza. Należy do substancji wykazujących silne działanie antyoksydacyjne, ogranicza więc powstawanie wolnych rodników, a co za tym idzie spowalnia starzenie się skóry – wyjaśnia dr Szlachcic. W formule serum Effaclar La Roche-Posay dedykowanym osobom dorosłym przeciw niedoskonałościom, przebarwieniom potrądzikowym znalazły się jeszcze inne ważne składniki, jak kwasy: LHA, salicylowy i glikolowy. One właśnie dają skoncentrowanemu kosmetykowi działanie peelingujące. Przy nawracających niedoskonałościach, rozszerzonych porach i zaskórnikach taki dobór kwasów zadziała jednocześnie łagodnie oczyszczająco i kojąco. Efekty pielęgnacji pojawiają się błyskawicznie. Serum Effaclar przywraca skórze komfort, matowy wygląd oraz zmniejsza ilość zaskórników nawet o 21 proc, a krost aż o 47 proc., z kolei na redukcję przebarwień potrądzikowych można liczyć w skali nawet 49 proc.1! A dodatek kultowej wody termalnej ze źródeł La Roche-Posay sprawia, że Serum Effaclar łagodzi i koi podrażnienia, tak częste w przypadku skór wrażliwych i skłonnych do trądziku.

1Badanie kliniczne na 40 osobach, 4 tygodnie stosowania.

Fot. Materiały prasowe
Serum Pure Vitamin C10
Serum Hyalu B5

Witamina C kontra zmarszczki

Dermatolodzy zgodnie twierdzą, że z problemami dojrzałej skóry najlepiej radzi sobie witamina C. – To jedna z najpopularniejszych i najlepiej przebadanych substancji stosowanych w kosmetyce. Charakteryzują ją szerokie właściwości, począwszy od poprawiania elastyczności skóry i niwelowania zmarszczek. Witamina C pobudza skórę do produkcji nowych włókien kolagenowych odpowiedzialnych za jędrność skóry i za jej młody wygląd. Regularne i długotrwałe stosowanie witaminy C może zwiększyć produkcję kolagenu nawet ośmiokrotnie! Poza tym niweluje przebarwienia i plamy pigmentacyjne, hamując nadmierną produkcję melaniny w skórze. Dzięki temu koloryt skóry jest rozjaśniony i wyrównany. Składnik ten ma działanie łagodzące, reguluje wydzielanie sebum i powstawanie zaskórników oraz wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zapobiegając ich kruchości – mówi dermatolożka. I właśnie na tym genialnym składniku opiera się formuła Pure Vitamin C10 La Roche-Posay. Skoncentrowane serum przeciwzmarszczkowe z czystą witaminą C szybko nawilża, zmiękcza i sprawia, że cera promienieje. Poza tym odzyskuje gładkość i jednolity koloryt, a wreszcie pełnię blasku. W składzie dermokosmetyku poza witaminą C umieszczono złuszczający kwas salicylowy, kojącą neurosensynę oraz łagodzącą wodę termalną ze źródeł La Roche-Posay. Regularnie stosowane, serum Pure Vitamin C10 sprawia, że zmarszczki, drobne linie i nierówności ulegają wygładzeniu, a cała struktura skóry staje się jednolita.

Zapas kwasu hialuronowego

Niektóre składniki dermokosmetyków występują w skórze naturalnie, choćby kwas hialuronowy określany skrótem HA. Problem w tym, że wraz z wiekiem i upływem czasu jego ilości powoli się zmniejszają, powodując utratę nawilżenia, jędrności, a wreszcie zmarszczki. – Ilość kwasu hialuronowego zmniejsza się z wiekiem, a proces ten rozpoczyna się już po 25. roku życia. Od 25. do 50. roku życia ilość HA w skórze spada o 50 proc., by po ukończeniu 80 lat zaniknąć zupełnie. Stąd ogromna popularność tego związku w kosmetyce: kwas hialuronowy ma bowiem zastosowanie nie tylko w preparatach nawilżających i ochronnych, ale też przeciwstarzeniowych. Hialuronian dzieli się na kilka grup ze względu na długości łańcucha i masę cząsteczkową. Wielkość cząsteczek kwasu hialuronowego ma wpływ na jego właściwości i funkcje. Małocząsteczkowy kwas hialuronowy ma zdolność wnikania w głębsze warstwy skóry i nawilżania. Dzięki temu cechuje go też silne działanie przeciwzmarszczkowe. Z kolei średniocząsteczkowy kwas hialuronowy mocno nawilża najbardziej zewnętrzną warstwę naskórka. A wielkocząsteczkowy tworzy tzw. film, który chroni skórę przed odparowaniem wody oraz działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Kuracja serum z kwasem hialuronowym poprawi więc nawilżenie i sprężystość skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni – wyjaśnia dr Aleksandra Szlachcic.

Warto sięgnąć po serum Hyalu B5 od La Roche-Posay, skoncentrowane serum przeciwzmarszczkowe, regenerujące i poprawiające jędrność skóry. Na liście składników widnieją tu aż dwa rodzaje kwasu hialuronowego o właściwościach nawilżających i wygładzających drobne zmarszczki. By zwiększyć skuteczność dermokosmetyku, formułę wzbogaca witamina B5, która poprawia stan bariery ochronnej skóry oraz łagodzi podrażnienia. Wreszcie jest tu kojący madekasozyd i woda termalna z La Roche-Posay. Wszystko, by skóra odzyskała jędrny wygląd, napięcie i elastyczność, a zgodnie z wynikami badań można się tego spodziewać już po czterech godzinach od momentu aplikacji. Po miesiącu stosowania Hyalu B5 w lustrze widać efekt redukcji zmarszczek, a najszybciej (już w godzinę) zregeneruje się bariera ochronna skóry.

Ilona Rechnio
Proszę czekać..
Zamknij