Znaleziono 0 artykułów
09.11.2018
Artykuł partnerski

Skóra w wielkim mieście. Jak uchronić ją przed zanieczyszczeniami?

09.11.2018
(fot. Getty Images)

Szara, szorstka, zmęczona lub zaczerwieniona. Skóra w ten sposób komunikuje swoją złość na smog i miejski stres oksydacyjny, a także promieniowanie UVA, UVB, IR i HEV. Bywa kapryśna i bardziej wymagająca. Czy da się mieszkać w dużym mieście i mieć piękną cerę? Sprawdzamy.

Chodzisz na jogę i fitness, pijesz świeże soki i dbasz o zbilansowaną dietę? Brawo! To twoja inwestycja w odporność i lepszą kondycję ciała. A co robisz dla swojej skóry? Jest największym narządem w twoim organizmie i pełni bardzo ważną funkcję – obronną. Chroni cię przed przedostawaniem się szkodliwych substancji do głębszych tkanek i narządów. Chroni, pod warunkiem, że ma na to siłę. Jak zaradzić pogorszeniu kondycji skóry?

Stres dla skóry

(fot. Getty Images)

W wielkim mieście stężenie szkodliwych czynników jest podwyższone. Dym papierosowy, kurz i spaliny nazywane są potocznie miejskim stresem. Stres oksydacyjny, nazywany też tlenowym, to stan, w którym równowaga między wolnymi rodnikami, czyli reaktywnymi formami tlenu, a antyoksydantami, zostaje zaburzona. Jedne i drugie występują naturalnie w organizmie i wspomagają różne procesy w komórkach, dopóki wolnych rodników, czyli niesparowanych elektronów, nie będzie nieproporcjonalnie więcej. Nie dość, że powstają podczas oddychania, dodatkowo pojawiają się w wyniku życia w stresie, nadmiernej ekspozycji na słońce, promieniowania podczerwonego (IR) i światła niebieskiego (HEV emitowanego przez monitory komputerów czy smartfonów), palenia papierosów czy kontaktu ze spalinami, które są źródłem metali ciężkich. To może prowadzić do uszkodzenia komórek, takich jak białka, tłuszcze, a także DNA komórek. Jeśli płaszcz hydrolipidowy zostanie nadszarpnięty, zaburzone zostaną funkcje obronne skóry. Skutek: niedoskonałości, szary koloryt, przebarwienia i zmarszczki. Skóra wygląda na zmęczoną i starszą niż pokazuje metryka. Sposób? Antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, takie jak polifenole, karotenoidy, witaminy A, C, E. Wymiatają wolne rodniki, zamieniając je w obojętne dla skóry. Jednym z najlepszych i najsilniej działających przeciwutleniaczy, jest witamina C. To mało stabilny składnik aktywny, dlatego często łączy się go z innymi substancjami, które przedłużają jego trwałość i moc. Co daje? Rozjaśnia koloryt skóry, zmniejsza przebarwienia, a z czasem ujędrnia skórę i zapobiega powstawaniu zmarszczek.

Szkodliwy smog

(Fot. Materiały prasowe)

Sezon smogowy jeszcze się nie rozkręcił, ale niestety na tle innych krajów europejskich, jesteśmy w czołówce, więc nie zapowiada się dobry czas dla skóry. Smog jest gorszy niż stres tlenowy. Kurz, spaliny, ekstrakty węglowe, a także groźne cząstki pyłu w skład, których wchodzi wiele substancji, obciążają nie tylko drogi oddechowe. Smog ma ogromny wpływ na kondycję skóry. Staje się ona bardziej sucha ze względu na osadzający się na niej pył i kurz, które niszczą jej barierę ochronną. Część cząstek przylega do naskórka, a inne są tak małe, że przenikają głębiej. Cera obciążona zanieczyszczeniami słabiej oddycha i staje się szorstka w dotyku. Obserwuje się również częstsze występowanie wyprysku kontaktowego (zwanego pokrzywką) ze względu na większe stężenie pyłu i zanieczyszczeń w powietrzu. Osłabiają one barierę ochronną naskórka i narażają go na kontakt z alergenami. Efekt? Skóra jest bardziej wrażliwa, reaktywna i zaczerwieniona. A w wyniku działania dwutlenku azotu, mogą się też pojawić przebarwienia na policzkach. Smog sprawia, że skóra gorzej się regeneruje, staje się szorstka i matowa. Jak temu zaradzić? Najlepszym patentem jest odpowiednie i dokładne oczyszczanie skóry dwa razy dziennie, a także zapewnienie jej tarczy ochronnej przed zanieczyszczeniami.

Recepta na obronę

(fot. Getty Images)
Krem-koncentrat Intensywne Odmładzanie, Dermika (Fot. materiały prasowe)

Szukając sposobu na ochronę skóry przed skutkami ubocznymi życia w wielkim mieście, spraw jej kompleksową pielęgnację, która zabezpieczy ją nie tylko przed promieniowaniem UVA i UVB, ale i innymi  czynnikami drażniącymi. A także pomoże jej szybciej i intensywniej regenerować się w nocy. Kremy i serum na dzień, powinny zawierać Tarczę Anti-Pollution, czyli biopolimery, które izolują od cząstek węgla, metali ciężkich, substancji chemicznych pochodzących, m.in ze środków czystości i detergentów. Przeciwdziałają stanom zapalnym. W ciągu dnia w dużej aglomeracji, przydaje się także Bloker Stresu Termicznego. To ekstrakt z planktonu, który w naturze żyje w ekstremalnych warunkach. Ogranicza wpływ zmian temperatury na skórę, zmniejszając jej stopień zaczerwienienia wywołanego, m.in. działaniem różnego rodzaju promieniowania i nazywanego Red Face Syndrome.

Krem hamujący starzenia na dzień z linii Bloq Age, Dermika (Fot. materiały prasowe)

Niezbędne dla dobrej kondycji skóry są filtry ochronne przed UVA, UVB, IR i HEV. UV odpowiadają za powstawanie zmarszczek i przebarwień, a także poparzenia słoneczne. HEV, to światło niebieskie, którego negatywnego wpływu doświadczają osoby spędzające wiele godzin przed ekranami monitorów i smartfonów. Jest odpowiedzialne za stres oksydacyjny i przyspiesza fotostarzenie. A podczerwień, czyli IR, jest promieniowaniem cieplnym, które przenika do głębokich warstw skóry i powoduje uszkodzenie kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za jej jędrność. Natomiast Vit-C Fusion, czyli połączenie ektoiny i witaminy C to porcja antyoksydantów. Rozjaśniają i wyrównują koloryt, zmniejszają widoczność przebarwień, chronią DNA skóry i stymulują ją do produkcji kolagenu.

Wszystkie te składniki znajdziesz w linii Bloq-Age Dermika, która odmładza skórę i poprawia jej kondycję progresywnie. W rytmie dzienno-nocnym. W skład Bloq-Age wchodzą: Krem Hamujący Starzenie SPF 15 na dzień, z porcją szerokopasmowych filtrów ochronnych UVA+UVB+IR+HEV. Pod krem warto nałożyć Krem-Koncentrat Progresywne Odmładzanie na dzień i na noc z tarczą Anti-Pollution, ekstraktem z planktonu i Vit-C Fusion. A na skórę wokół oczu Krem pod Oczy Progresywne Odmładzanie na dzień i na noc. Zawiera podobne składniki, jak Krem-Koncentrat, ale jest dostosowany do cienkiej i delikatnej skóry wokół oczu. Dbając o dobrą kondycję cery, wieczorem należy ją dokładnie oczyścić z resztek makijażu, kurzu, smogu i sebum nagromadzonych w ciągu dnia. Krem na noc nie powinien zawierać filtrów. Za to dobrze, jeśli stymuluje i dopinguje skórę do regeneracji. W czasie snu ten proces przebiega z największą mocą. Przydaje się wówczas Krem Cofający Efekty Starzenia na noc z linii Bloq-Age Dermika. Zawiera witaminę C i ektoinę, które redukują zmarszczki i rozjaśniają przebarwienia. Poprawia jędrność i elastyczność skóry, dzięki czemu z dnia na dzień wstaje w coraz lepszej formie. Nawet w wielkim mieście.

Maria Kowalczyk
Proszę czekać..
Zamknij