Znaleziono 0 artykułów
17.12.2022
Artykuł partnerski

Tyrolskie lodowce: Zimowy wypoczynek na najwyższym poziomie

17.12.2022
Lodowiec Hintertux (fot. materiały prasowe)

Zapierający dech w piersiach krajobraz Alp, długie kilometry doskonale przygotowanych tras, a także legendarna gościnność i wyjątkowa kuchnia. Tyrol, dostarczając niezapomnianych wrażeń, od lat przyciąga miłośników zimowego wypoczynku: narciarzy, snowboardzistów i pasjonatów wędrówek po ośnieżonych szlakach, którzy raz odwiedziwszy ten niezwykły austriacki region, do ulubionych ośrodków wracają regularnie. Takich jak lodowce Stubai i Hintertux.

„Im wyżej, tym lepiej” – zachęca Austria pasjonatów zimowego wypoczynku do odwiedzenia tyrolskich lodowców, a te naprawdę kuszą. Ośrodki położne na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. to gwarancja bajkowej białej zimy – Stubai nazywany jest nawet Królestwem Śniegu, a doskonałe warunki narciarskie panują tam do późnej wiosny, zaś Hintertux czynny jest przez cały rok. Tyrol to jednak nie tylko raj dla narciarzy i snowboardzistów – tak naprawdę każdy znajdzie tu atrakcje, które pozwolą mu wypocząć tak, jak lubi.

Lodowiec Stubai: W Królestwie Śniegu

Lodowiec Stubai (fot. Andre Schoenherr)

Lodowiec Stubai, jak przystało na największy lodowcowy ośrodek narciarski w Austrii, imponuje infrastrukturą. 26 kolejek linowych i wyciągów zabiera gości w Alpy Sztubajskie, a nowoczesna gondola 3S o długości 4,7 kilometra jest najdłuższą w całych Alpach. W zaledwie 11 minut pokonuje 1200 metrów różnicy wysokości z dolnej stacji (położonej na wysokości 1697 m n.p.m., połączonej z przechowalnią nart) aż do górnej stacji Eisgrat. Na lodowcu zaś czeka na gości aż 35 tras o łącznej długości 62 kilometrów. Są one dostosowane do wszystkich poziomów zaawansowania, każdy więc znajdzie coś dla siebie, bez względu na to, czy jeździ na nartach regularnie od lat, czy może założył je po dłuższej przerwie, czy jest początkujący. Stubai to bowiem, dzięki długim, bezpiecznym trasom, także doskonałe miejsce do nauki jazdy na nartach. Pomogą w tym świetnie wyszkoleni instruktorzy, którzy ze względu na międzynarodowy charakter ośrodka porozumiewają się w kilku językach, w tym często także po polsku. Ogromną popularnością zarówno wśród młodszych dzieci, jak i nastolatków cieszy się szkółka narciarska BIG Family Ski-Camp i jej stok Funslope. Z kolei dla akrobatów i pasjonatów jazdy swobodnej doskonałe warunki oferują jeden z największych w Alpach Snowpark Stubai Zoo, z Pro-, Medium-, Jib- i Easy-Line, i 13 freeride’owych tras Powder Department. 

Lodowiec Hintertux: Wspaniałe trasy przez cały rok 

Lodowiec Hintertux (fot. materiały prasowe)

Lodowiec Hintertux, położony na krańcu doliny Zillertal, to jedyny ośrodek w Austrii, gdzie sporty zimowe można uprawiać przez cały rok. Szerokie stoki narciarskie i nietknięta zbocza – Hintertux to 21 wyciągów i 27 tras o różnym poziomie zaawansowania – od spokojnych, odprężających po te dla ambitnych. Idealne trasy freeride’owe czekają na miłośników jazdy w głębokim śniegu, a niezwykłych emocji dostarczy gościom też Betterpark Hintertux – najwyżej położony austriacki snowpark. Jedną z tutejszych atrakcji jest także emocjonujący zjazd ze szczytu Gefrorene Wand – to najdłuższa, 12-kilometrowa trasa w Zillertalu, który prowadzi aż do miejscowości Hintertux. Bo tyrolskie lodowce to nieziemska jazda na nartach.

Tyrol: Bajkowa zima dla każdego

Lodowiec Stubai (fot. Andre Schoenherr)

Tyrol zachwyca nie tylko wspaniałymi warunkami narciarskimi i gwarancją śniegu, lecz także dostępem do oszałamiającej przyrody i wszechstronnością oferowanego wypoczynku. Pasjonaci narciarstwa biegowego mają w dolinie Stubai do dyspozycji 40-kilometrową sieć tras z gwarancją śniegu, zarówno wysoko, jak i niżej położonych, a oświetlona nocna trasa biegowa dostarczy niezwykłych wspomnień. Fani aktywnego wypoczynku na pewno docenią tory saneczkowe z różnorodnym stopniem trudności zjazdów, a najdłuższy w dolinie Stubai ma ponad sześć kilometrów. Niezapomnianym przeżyciem będzie jazda nie tylko w dzień, lecz także w nocy. Napawać się śnieżnym górskim krajobrazem można też oczywiście pieszo. W Neustift, Mieders, Fulpmes, Telfes i Schönberg wyznaczono oznakowane trasy turystyczne o łącznej długości 80 kilometrów, a sporo jest też takich, na które może poprowadzić na rakietach śnieżnych lokalny przewodnik. Takie zimowe przejście wśród idyllicznego krajobrazu to doświadczenie, które pozostanie w pamięci na długo.

Pałac lodowy Natur Eis Palast, lodowiec Hintertux (fot. materiały prasowe)

Będąc w Tyrolu, koniecznie trzeba zobaczyć tzw. pałac lodowy Natur Eis Palast. Znajdująca się na lodowcu Hintertux na wysokości 3250 m n.p.m., nieopodal platformy widokowej Gefrorene Wand, jaskinia lodowcowa to prawdziwy cud natury. Wejście do niej prowadzi przez turkusową szczelinę, za którą kryją się spektakularne, 10-metrowe ściany lodu i polodowcowe jezioro.  

Wszystkie smaki Tyrolu

Restauracja Schaufelspitz, lodowiec Stubai (fot. Andre Schoenherr)

Doskonałym sposobem na poznanie Tyrolu i jego kultury jest kuchnia. A ta, na najwyższym poziomie, jest serwowana także na lodowcach. Na Stubai, w restauracji Zirbenstube, lub tuż obok, na tarasie słonecznym, można się rozsmakować w przygotowywanych głównie z lokalnych produktów daniach zarówno klasycznej kuchni austriackiej, jak i tych zinterpretowanych na nowo przez szefa kuchni. A równie znakomita jest restauracja Schaufelspitz przy stacji Eisgrat. Nie schodząc z kolei z lodowca Hintertux, można skosztować lokalnych serów z doliny Zillertal czy kiełbasek Kaminwurzen, które na śniadania i jako popołudniowe przekąski serwuje kulinarna gondola. W schronisku Spannagelhaus nie można sobie zaś odmówić słynnego fondue.

Idealne warunki narciarskie, niezwykłe krajobrazy, wspaniała gościnna atmosfera i lokalne smaki, a do tego bogactwo atrakcji. Kiedy przychodzi wyczekiwany moment zimowego wypoczynku, kierunek wydaje się tylko jeden. Austriacki Tyrol ma wszystko, co zima oferuje najlepszego. 

Więcej informacji w serwisie Tyrol.pl.

Katarzyna Nowak
Proszę czekać..
Zamknij