Znaleziono 0 artykułów
12.01.2021

Jak pomóc ratować planetę?

12.01.2021
Fot. Pascal Shirley

Przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu to priorytet, bo poziom CO2 w atmosferze wciąż wzrasta. Światowi liderzy i korporacje muszą podjąć drastyczne działania, by sprostać wyzwaniom współczesności, ale my też możemy pomóc. Oto 35 łatwych sposobów na ratowanie planety w 2021 r. – od rezygnacji z plastiku po działania z aktywistami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Jak kupować bardziej ekologicznie?

Rób to odpowiedzialnie

Co roku produkuje się ponad 100 mld ubrań. Kupujmy mniej, a lepiej. Jeżeli nie jesteś pewna, czy potrzebujesz danej rzeczy, zadaj sobie pytanie, dlaczego to chcę.

Odwiedź second-hand

Dzięki zakupom z drugiej ręki ograniczysz liczbę odpadów i zadbasz o to, by ubrania w twojej szafie były naprawdę niepowtarzalne.

Wypożyczaj

Pomimo wielu przełożonych lub odwołanych imprez z powodu pandemii, wygląda na to, że wraz z nadejściem szczepionek nasze towarzyskie kalendarze znów będą wypełnione. Zamiast kupować nową sukienkę, którą założysz raz albo dwa, dlaczego nie spróbować jej wypożyczyć?

Wybieraj bawełnę organiczną

… która zużywa do 91 proc. mniej „niebieskiej” wody (pochodzącej ze słodkich źródeł) w porównaniu z tradycyjną. Ponadto, nie zawiera szkodliwych pestycydów i ma niższy ślad węglowy.

Noś ekologiczne dżinsy

Uwierz nam, dżinsy są prawdopodobnie jednym z najbardziej wodoodpornych przedmiotów w twojej garderobie, bo do stworzenia jednej pary zużywa się nawet do 10 tys. litrów wody. Rozwiązanie? Poszukaj marek, które używają technik wykończenia low water lub wybierz vintage.

Szukaj zrównoważonej wiskozy

Prawie 50 proc. wiskozy nadal nie jest pozyskiwane w sposób zrównoważony, a zamiast tego pochodzi ze starych i zagrożonych lasów. Na szczęście organizacja non profit Canopy stworzyła przydatną listę marek, z którymi współpracuje, aby uczynić łańcuch dostaw bardziej zrównoważonym.

Wyeliminuj mikroplastik

Czy wiesz, że pranie ubrań może doprowadzić do przedostania się milionów szkodliwych mikroplastików do oceanów? Możesz pomóc je wyeliminować, kupując specjalny filtr, taki jak Guppyfriend lub Cora Ball.

Uważaj na greenwashing

Ponieważ zrównoważony rozwój staje się rosnącym trendem, konsumenci mogą pomóc w pociągnięciu marki do odpowiedzialności, upewniając się, że rzeczywiście przechodzą one na praktyki bardziej zrównoważone, a nie są to wyłącznie tylko puste słowa.

Zapytaj, kto produkował twoje ubrania

Pracownicy odzieżowi na całym świecie ucierpieli w wyniku kryzysu związanego z COVID-19, dlatego ważniejsze niż kiedykolwiek jest pytanie: kto szył twoje ubrania. Dowiedz się więcej o ich warunkach pracy i czy są sprawiedliwie wynagradzani.

Dbaj o to, co nosisz

Aby zapewnić trwałość ubrań tak długo, jak to możliwe, nie należy ich zbyt często prać. A zamiast wyrzucać, postaraj się je naprawiać, to również przedłuży ich życie w twojej szafie.

Świadomie porządkuj swoją szafę

Około 85 proc. tekstyliów trafia na wysypisko śmieci, dlatego zanim postanowisz coś wyrzucić, zastanów się, co się z tym stanie. Zacznij sprzedawać niepotrzebne ubrania lub poszukaj organizacji charytatywnych, które potrzebują rzeczy w dobrym stanie.

Jak dbać o siebie bez szkodzenia planecie?

Zmniejsz liczbę opakowań

Wszyscy powinniśmy popracować nad zmniejszeniem liczby opakowań kosmetycznych, biorąc pod uwagę oszałamiającą liczbę 151 mld sztuk produkowanych każdego roku (jak podaje Euromonitor). Aby uniknąć tych wytwarzanych z plastiku, przerzuć się na szampony i mydła w kostce, a w przypadku innych produktów poszukaj marek, które stosują recykling (takich jak REN) lub za niego nagradzają (Kiehl’s i MAC). 

Postaw na piękno wolne od okrucieństwa

Upewnij się, że produkty, których używasz, nie są szkodliwe dla zwierząt. Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób – czytając etykiety i sprawdzając składniki kosmetyków. Firmy kosmetyczne często oszukują, twierdząc, że produkty nie są testowane na zwierzętach lub są w pełni wegańskie, a niejednokrotnie się okazało (jak w przypadku skwalenu z wątroby rekina, który został znaleziony w 89 proc. produktów), że to kłamstwo.

Poszukaj produktów bezpiecznych dla życia morskiego

Chociaż mikrokulki (które są niebezpieczne) są obecnie zakazane w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i we Francji, filtry przeciwsłoneczne nadal zawierają te chemikalia, które są szkodliwe dla raf koralowych. Unikaj tych najgorszych, jak oksybenzon i oktinoksat, a zamiast tego wybierz filtry mineralne.

Wypróbuj produkty bez wody

Woda jest często używana jako wypełniacz, a wybór produktów bez niej zmniejszy m.in. ilość odpadów – kosmetyki z wodą niestety nie są tak skuteczne, co prowadzi do ich większego zużycia.

Wybierz dezodorant przyjazny dla środowiska

Większość z nas nie mogłaby się całkowicie obejść bez dezodorantu, ale rezygnacja z tradycyjnych aerozoli, zawierających propelenty, jest opcją znacznie bardziej przyjazną dla środowiska. Wybierz wersję bezzapachową, a dodatkowo ograniczysz emisję lotnych związków organicznych (VOC), które przyczyniają się do problemu zanieczyszczenia powietrza.

Rozważ miesiączkę bez użycia tworzyw sztucznych

Tampony i podpaski wykonane są w większości z tworzyw sztucznych, ale na szczęście jest coraz więcej możliwości, aby używać tych bezpieczniejszych dla środowiska. Tampony Eco są wykonane w 100 proc. z bawełny organicznej, a krążki i kubki menstruacyjne to kolejne przyjazne alternatywy.

Spraw, by twoje życie seksualne było bardziej zrównoważone

Być może nie zastanawiałaś się nad tym, ale twoje życie seksualne jest kolejnym obszarem, w którym możesz być bardziej ekologiczna – czy to z biodegradowalnymi prezerwatywami, wibratorami zasilanymi energią słoneczną lub bielizną stworzoną zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (jak ta od marki Underprotection).

Jak prowadzić bardziej zrównoważony styl życia?

Nie używaj plastiku

Postaw na butelki wielorazowego użytku i pamiętaj, żeby unikać słomek. Ponadto, sprawdzaj etykiety, bo jest wiele innych opakowań zawierających plastik, jak chociażby te od chipsów i cukierków. 

Jedz mniej mięsa i nabiału

Przejście na dietę roślinną może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o niewiarygodne 73 proc., co jest tylko dowodem na to, że jedzenie mniejszej ilości mięsa i nabiału jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie śladu węglowego.

Wspieraj rolnictwo regeneracyjne

Sposób, w jaki uprawia się żywność, ma również dramatyczny wpływ na środowisko, a wspieranie rolników stosujących praktyki regeneracyjne daje szansę na poprawę, zwłaszcza że zdrowa gleba może sama pochłaniać CO2 z atmosfery.

Zwróć uwagę na ilość odpadów

Odpady z gospodarstw domowych (w tym żywnościowe) przyczyniają się średnio do emisji 313 kg CO2 rocznie, dlatego ważne jest, aby w miarę możliwości unikać wywożenia śmieci na wysypiska. Upewnij się, że kompostujesz wszelkie pozostałości.

Zmniejsz zużycie ciepłej wody

Ciepła woda jest odpowiedzialna za średnio 875 kg CO2 na jedno gospodarstwo domowe rocznie. Zmniejsz jej zużywaną ilość, wybierając szybszy prysznic i pranie ubrań w 30 st.

Ogranicz loty

Ograniczenie podróży lotniczych jest oczywistym sposobem na zmniejszenie śladu węglowego. Dlatego w miarę możliwości wybierz podróż pociągiem lub skorzystaj z większej liczby noclegów w jednym miejscu.

Korzystaj z transportu publicznego

Biorąc pod uwagę to, że samochody są główną przyczyną globalnego ocieplenia, korzystanie z transportu publicznego jest znacznie bardziej przyjazne dla środowiska. A jeżeli nie możesz podróżować autobusem lub pociągiem miejskim, wybierz opcję wypożyczenia auta na krótki czas.

Otwórz się na pojazdy elektryczne

Jeśli nie jesteś jeszcze gotowa na rezygnację z samochodu, inwestycja w auto elektryczne także zmniejszy emisję dwutlenku węgla. Jedno z badań wykazało, że emisja w całym okresie eksploatacji samochodu elektrycznego jest o 70 proc. mniejsza niż w przypadku silników benzynowych.

Przejdź na energię odnawialną

Odejście od paliw kopalnych jest kluczem do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, dlatego przejście na energię odnawialną jest naprawdę ważne. Poszukaj firm oferujących zielone taryfy i zbadaj, czy panele słoneczne mogą być dla ciebie dobrym rozwiązaniem. 

Zmień konto bankowe

Finanse to kolejny obszar, w którym możesz dokonać zmiany. Przeprowadź małe dochodzenie i upewnij się, że twój bank nie inwestuje w spółki paliw kopalnych. Jeśli jest to oczywiście możliwe, przełącz się na bardziej ekologiczną opcję.

Jak zostać aktywistką klimatyczną?

Dokształć się

Swoją rolę możesz także odegrać przez edukację o kryzysie klimatycznym, czytając książki lub oglądając filmy dokumentalne. Pomoże ci to w podejmowaniu świadomych decyzji.

Dołącz do lokalnej grupy klimatycznej

Greta Thunberg, Vanessa Nakate i Młodzieżowy Strajk Klimatyczny udowodnili, że aktywiści odgrywają ogromną rolę w podnoszeniu świadomości na temat kryzysu klimatycznego. Dołącz do lokalnej grupy, aby się zaangażować lub załóż własną, jeżeli w okolicy taka nie istnieje.

Napisz do polityków

Ci, którzy są u władzy, mogą z pewnością dokonać bardziej radykalnych zmian. Skontaktuj się z wybranymi przez siebie politykami i daj im znać, jakie masz pomysły lub co chciałabyś, aby się zmieniło.

Głosuj na zieloną politykę

Urna wyborcza to kolejne miejsce, w którym możesz sprawić, że twój głos będzie słyszalny. Głosuj na partie, które angażują się w pilne działania w związku z kryzysem klimatycznym.

Przekaż darowiznę na ochronę środowiska

Wspieranie organizacji ekologicznych, takich jak WWF, Rainforest Alliance i Oceana, jest kolejnym sposobem, w jaki możesz przyczynić się do rozwoju ruchu ekologicznego.

Zasadź drzewo

Drzewa odgrywają kluczową rolę w usuwaniu CO2 z atmosfery, a sadzenie ich w większej liczbie może pomóc nam w redukcji emisji dwutlenku węgla. Platformy Treedom i One Tree Planted pozwalają na wniesienie własnego wkładu, a wyszukiwarka Ecosia sadzi drzewa, podczas gdy ty po prostu przeglądasz internet.

Broń sprawiedliwości

Zmiany klimatyczne mają bezpośredni wpływ na miliony ludzi na całym świecie, szczególnie w krajach, które w najmniejszym stopniu przyczyniły się do emisji gazów cieplarnianych. Dlatego tak ważne jest, abyśmy mówili o sprawiedliwości klimatycznej, zarówno w naszych własnych społecznościach, jak i w szerszym ruchu klimatycznym.

Emily Chan
Proszę czekać..
Zamknij