Znaleziono 0 artykułów
12.04.2020

Astrologia: Wiedza tajemna czy nauka o duszy?

12.04.2020
(Fot. Getty Images)

W czasie odosobnienia pocieszenia można szukać w astrologii. Czy horoskop urodzeniowy, inaczej nazywany kosmogramem, czyli osobista mapa gwiazd z dnia urodzenia, może pomóc w dbaniu o zdrowie psychiczne?

Rozwiązywanie rozterek miłosnych, planowanie ścieżki kariery, ustalanie priorytetów – wielu z nas szuka w astrologii oparcia. Różne odmiany astrologii praktykowane były od zarania dziejów. Nasi przodkowie kreślili mapy gwiazd, aby zsynchronizować się z cyklami natury. Sadzili, polowali i migrowali w oparciu o ruchy planet po niebie. Dziś stare techniki wkroczyły do głównego nurtu dzięki nowym technologiom i znanym entuzjastom.

Hashtag #astrology na Instagramie ma aż 4,9 mln postów (według prognoz w następnych tygodniach ta liczba zdecydowanie wzrośnie). W ostatnim dziesięcioleciu astrologia stała się dochodowym biznesem. W 2019 r. amerykański rynek usług parapsychologicznych i mediumicznych został przez ośrodek badawczy IBISWorld wyceniony aż na 2,2 mld dolarów. Swój udział w tym mają celebryci, dla których astrologia stała się często częścią stylu życia. I tak Madonna żartobliwie za swoje „czasami niekontrolowane ego” obwinia swój znak zodiaku – Lwa, a Taylor Swift swój optymizm przypisuje cechom Strzelca.

Technologia patrzy w gwiazdy

Ross Clark, prezes aplikacji Sanctuary, uważa Instagram za źródło renesansu astrologii. Razem z innymi aplikacjami, takimi jak The Pattern i Co-Star, Sanctuary pozwala poznać tajniki własnej duszy.

Wystarczy wprowadzić datę, czas i miejsce urodzenia, by aplikacja zapewniła nam dostęp do darmowego dziennego horoskopu opartego na kosmogramie. Rejestracja do usługi premium, za opłatą, zapewnia 15-minutowe sesje z profesjonalnym astrologiem, który używając horoskopu urodzeniowego, udzieli na żywo wskazówek na wybrany temat. – Sanctuary daje ludziom nadzieję – mówi Clark. – Aplikacja jest oparta na samorozwoju. Ludzie przychodzą do nas z poważnymi problemami, z którymi się mierzą.

(Fot. Markus Schafer/Trunk Archive)

Astropsychologia

Przez ostatnie osiem lat doktor Jennifer Freed, astrolog psychologiczny i autorka książki „Use Your Plantes Wisely”, zauważyła gwałtowny wzrost popularności astrologii. – Ekran nie zaspokaja naszej tęsknoty za kontaktem z drugim człowiekiem. To dlatego ludzie odczuwają pustkę – dodaje Freed. Z politycznego, ekonomicznego i środowiskowego punktu widzenia świat jest niestabilny. Odczuwamy niepokój, więc szukamy alternatywnych sposobów, które pomogą w sterowaniu życiem, a astrologia oferuje dodatkowo także poczucie wspólnoty. – W astrologii nie istnieje dobro ani zło. Jest za to możliwość rozwoju osobistego. Wszyscy są mile widziani, nikt nie podlega hierarchii – tłumaczy Freed.

Droga do samopoznania

Astrologia jako sposób dbania o siebie, znajduje miejsce na księgarskich półkach obok medytacji, uzdrawiających kryształów, jogi i ćwiczeń na skupienie. Skoro tak wielu z nas używa aplikacji dla codziennych spersonalizowanych horoskopów, to może warto rozpatrzyć astrologię w kategorii kosmicznego wsparcia w dbaniu o własne zdrowie.

Co ważne, astrologia nie jest w pełni akceptowana przez główny nurt psychologii. Istnieje natomiast wspólna płaszczyzna, w szczególności poszukiwanie tożsamości, znaczenia i celu. Astrologia polega na zadawaniu odpowiednich pytań, a nie na dawaniu właściwych odpowiedzi. Freed tłumaczy: – Psychologia w najlepszym wydaniu to praktyka zrozumienia naszych schematów i darów. Dzięki temu osiągamy sukces.

(Fot. Sactuary)

Nie tylko znak zodiaku

Wszystkim znany aspekt astrologii, czyli znak zodiaku, oznacza miejsce, w którym słońce znajdowało się w momencie naszych narodzin. Jednak to powinno być tylko punktem wyjścia, przekonuje psychoterapeuta i astrolog Greg Bogart. W jego opinii, patrząc na cały obraz nieba w danym momencie (albo w chwili narodzin), można uzyskać pełniejsze zrozumienie siebie. – Z horoskopu urodzeniowego dla daty, miejsca i godziny urodzenia otrzymujemy symboliczny portret wewnętrznej struktury i organizacji naszej osobowości – twierdzi. Nasz znak zodiaku jest ważny, ale nie określa nas w pełni. 

Jest 10 głównych położeń planet, o których trzeba wiedzieć, żeby zacząć rozumieć swoją osobowość i prawdziwe ja. – Księżyc pomaga nam zrozumieć naszą dynamikę emocjonalną, Wenus – naszą zdolność do wyrażania uczuć, Merkury – inteligencję poznawczą i sposób komunikowania się – tłumaczy Bogart.

Jak czytać kosmogram?

Dzięki stronom internetowym, takim jak astro.com czy cafeastrology.com oraz aplikacjom Sanctuary i Co-Star, za jednym kliknięciem mamy dostęp do pozycji planet i horoskopu urodzeniowego, a także do przewodnika wyjaśniającego, co to wszystko oznacza. – Warto nauczyć się też śledzić cykl Saturna, który jest regularny i godny zaufania. Jego ruchy i dotykanie innych planet pobudza różne części nas samych i naszej natury – mówi Bogart.

Dla Freed czytanie kosmogramu jest jedną z najczulszych rzeczy, jakie można robić. – Zbliżasz się do mapy swojej duszy – mówi. – Czytanie horoskopów oznacza wzięcie odpowiedzialności za swoje życie, ale nie powinniśmy żyć tylko wróżbami – dodaje. – Niektórzy nazywają astrologię pseudonauką, inni uważają ją za naukę o duszy. Jest tylko jeden sposób, by się przekonać. Zobacz, co tobie astrologia może dać.

Sophie Clark
Proszę czekać..
Zamknij