Znaleziono 0 artykułów
15.12.2020

Oscary 2021: Wszystko, co wiemy o rozdaniu nagród

15.12.2020
(Fot. Getty Images)

Jak będzie wyglądała przyszłoroczna gala Oscarów? Od nowej daty do potencjalnych nominowanych. Oto, co musisz wiedzieć przed najgorętszą filmową nocą w Hollywood.

Kiedy odbędą się Oscary 2021? 

Pierwotnie zaplanowana na 28 lutego 2021 r., 93. ceremonia wręczenia nagród Akademii została przesunięta na 25 kwietnia 2021 r. W związku z tym przełożono także datę otwarcia Muzeum Amerykańskiej Akademii Filmowej w Los Angeles – z 14 grudnia 2020 r. na 30 kwietnia 2021 r.  

Przesunięcie spowoduje tymczasową zmianę okresu kwalifikacji do konkursu, co oznacza, że standardowy termin 31 grudnia zostanie przedłużony do 28 lutego. 

– Przez ponad 100 lat filmy odgrywały ważną rolę w pocieszaniu, inspirowaniu i zabawianiu nas w najciemniejszych czasach – powiedzieli David Rubin, prezes Akademii, i Dawn Hudson, dyrektor generalny. – Jeszcze większe znaczenie mają w tym roku. Mamy nadzieję, że przedłużając okres kwalifikacji i przesuwając datę przyznania nagród, zapewnimy filmowcom elastyczność, której potrzebują, by dokończyć i wypuścić na rynek filmy bez ponoszenia kary za coś, na co nikt nie ma wpływu.

Kiedy zostaną ogłoszone nominacje do Oscarów 2021? 

Nominacje mają zostać ogłoszone 15 marca 2021 r. Zgodnie z nowym kalendarzem Akademii głosowanie wstępne odbędzie się w dniach od 1 do 5 lutego. Lista potencjalnych kandydatów zostanie ogłoszona 9 lutego, a głosowanie nad nominacjami odbędzie się od 5 do 10 marca. Po ich ogłoszeniu goście spotkają się 15 kwietnia na dorocznym Oscar Nominees Lunchcheon. Głosowanie końcowe odbędzie się w dniach 15-20 kwietnia. 

Kto może otrzymać nominację? 

Wydłużony okres kwalifikacji oznacza, że większa liczba filmów, w tym przebojów kinowych, których premierę pierwotnie zaplanowano na wiosnę i lato 2020, a później przesunięto na początek 2021 r., może mieć szanse na zdobycie statuetki. Wiele zależy od tego, czy kina zostaną w najbliższym czasie otwarte. 

„Tenet” Christophera Nolana jest jedną z nielicznych produkcji, które trafiły do kin w ostatnich miesiącach. Pomimo mieszanych recenzji, thriller zarobił 350 mln dolarów na całym świecie, dając bardzo potrzebny impuls wielu walczącym instytucjom kultury. A to może przynieść korzyści jego oscarowej kampanii promocyjnej. 

Ale pieniądze to nie wszystko. W kwietniu 2020 r. Akademia ogłosiła, że pozwoli filmom pominąć etap premiery kinowej, aby móc zakwalifikować się do konkursu. To oznacza, że produkcje Netfliksa, takie jak „Pięciu braci” Spike’a Lee, „Mank” Davida Finchera, „Proces Siódemki z Chicago” Aarona Sorkina i „Elegia dla bidoków” Rona Howarda, mogłyby ze sobą konkurować.

Gdzie odbędzie się przyszłoroczna gala Oscarów? 

Ceremonia wręczenia Oscarów w 2021 r. odbędzie się jak zawsze w Dolby Theatre w Hollywood.

Jak będzie wyglądała ceremonia rozdania nagród? 

Dzięki temu, że ceremonia wręczenia Oscarów w 2021 r. będzie transmitowana na żywo w sieci ABC TV w Stanach Zjednoczonych, a także w ponad 225 krajach na całym świecie, może być wydarzeniem jeszcze ważniejszym niż dotychczas. 

 Będziemy kontynuować współpracę z naszymi partnerami w Akademii, aby przyszłoroczna gala była bezpiecznym i uroczystym wydarzeniem – powiedział Karey Burke, prezes ABC Entertainment. Jeśli w kwietniu nadal będą obowiązywały obostrzenia związane z COVID-19, niewykluczone jest, że wydarzenie odbędzie się w formie wirtualnej (tak jak Emmy). 

Jak będzie wyglądał czerwony dywan? 

Rozdanie muzycznych nagród MTV i festiwal filmowy w Wenecji udowodniły, że era czerwonych dywanów jeszcze się nie skończyła. Gwiazdy na Oscarach zapewne pokażą kreacje, tylko z maseczkami ochronnymi na twarzy. Zostanie też zachowany dystans między gośćmi. 

Radhika Seth
Proszę czekać..
Zamknij