Znaleziono 0 artykułów
04.07.2021

Tydzień mody haute couture jesień-zima 2021: Wszystko, co musisz wiedzieć

04.07.2021
(Daniel Roseberry, dzięki uprzejmości Schiaparelli)

Od Chitose Abe w Jean Paul Gaultier i pierwszy pokaz haute couture Balenciagi od 53 lat po debiutancką kolekcję Pyer Moss – oto momenty tygodnia mody haute couture na sezon jesień-zima 2021, których nie możesz przegapić.

Pandemia spowodowała wiele zakłóceń w świecie mody, ale pokazy haute couture odbędą się bez zmian i czeka nas wiele ekscytujących momentów. Pokazy na sezon jesień-zima 2021 potrwają od 5 do 8 lipca, zobaczymy nie tylko prezentacje znanych domów mody, ale także wschodzących talentów.

Historia haute couture

Zaraz po II wojnie światowej, w 1945 roku, najbardziej szanowane domy mody, takie jak Chanel, Christian Dior, Schiaparelli czy Givenchy, zostały zaproszone przez Chambres Syndicales do zaprezentowania kolekcji haute couture. Jej członkowie oczekiwali od projektantów stworzenia jedynych w swoim rodzaju kreacji, które będą spełniały określone wymagania. Od tamtego czasu haute couture kojarzone jest z najwyższej jakości krawiectwem i niesamowitymi spektaklami – wystarczy przywołać pokaz Versace na jesień-zimę 1995 z udziałem najważniejszych supermodelek czy postapokaliptyczną prezentację haute couture Chanel w 2013 roku.

W tym sezonie możemy spodziewać się hybrydowej formy pokazów – część odbędzie się fizycznie, a część wirtualnie. Największe domy mody, takie jak Dior, Chanel, Jean Paul Gaultier, który do zaprojektowania kolekcji zaprosił dyrektor kreatywną Sacai – Chitose Abe, czy Balenciaga, który wraca do harmonogramu haute couture po 53 latach, zorganizują pokazy na żywo z ograniczoną liczbą gości. Valentino zorganizuje pokaz haute couture z udziałem publiczności w Wenecji. Fendi, Maison Margiela i Schiaparelli postawiły zaś na prezentację w formie cyfrowej.

Postarajcie się nie przegapić debiutanckiej kolekcji haute couture nowojorskiej marki Pyer Moss. Jej dyrektor kreatywny, Kerby Jean-Raymond, jest pierwszym czarnoskórym projektantem w historii haute couture. Prezentacja odbędzie się wirtualnie, podobnie jak druga kolekcja couture młodego projektanta Charlesa de Vilmorina. Poza oficjalnym harmonogramem dyrektor kreatywny Pieter Muliter – prawa ręka Rafa Simonsa za jego czasów w Jil Sander, Diorze i Calvinie Kleinie – zaprezentuje pierwszą kolekcję stworzoną dla Alai. 

Nikt nigdy nie powiedział, że w modzie może dziać się zbyt wiele. Zajmijmy więc miejsce w pierwszym rzędzie i zanurzmy się w świecie fantazji haute couture.

Alex Kessler
Proszę czekać..
Zamknij