Znaleziono 0 artykułów
15.12.2020
Artykuł partnerski

Zwycięzcy konkursu Allegro Prize 2020

Basia Czyżewska

Jury wyłoniło wyjątkowe osobowości świata sztuki – Agatę Ingarden, Yana Tomaszewskiego i Martę Romankiv. – Uwagę zwraca niezwykła czułość artystów młodego pokolenia na bieżące tematy. Ich twórczość jest społecznym barometrem pokazującym palące problemy – zauważają jurorki Allegro Prize.

Allegro Prize to międzynarodowy konkurs skierowany do artystów – studentów, absolwentów i aktywnych twórców wszystkich dyscyplin sztuk wizualnych. Konkurs nie nakłada ograniczeń wiekowych ani narodowościowych. Podstawowym kryterium jest jakość sztuki, nad którym czuwa jury składające się z takich autorytetów jak Anda Rottenberg, Łukasz Ronduda czy Monika Brodka. W tym roku podczas pierwszej edycji Allegro Prize w burzliwych naradach wyłoniono najciekawsze osobowości świata sztuki i przyznano im nagrody finansowe o łącznej wartości 50 tys zł. 

Agata Ingarden, „A Picnic at Sunset”, 2019, w trakcie wystawy „Future, Former, Fugitive” Palais de Tokyo (Zdjęcie dzięki uprzejmości artystki, fot. Aurélien Mole)

O zainteresowaniu konkursem najlepiej świadczą liczby. Do konkursu zakwalifikowało się aż 1651 osób z 79 krajów. Organizatorzy nie kryją zaskoczenia i przyznają, że tego rodzaju inicjatywy są potrzebne. – Mamy wielu utalentowanych artystów i cieszy nas, że dzięki Allegro Prize możemy wesprzeć ich finansowo i pomóc im zdobyć rozpoznawalność – przyznaje Jacek Weichert, dyrektor kategorii Kultura i Rozrywka, Kolekcje i Sztuka w Allegro, współorganizator konkursu.

Jury podkreśla wysoki poziom prac i silny trend nowych mediów – wiele zgłoszeń powstało w technice wideo i miało charakter performansu. Twórcy chętnie mieszali techniki i odwoływali się do najnowszych wydarzeń. – Uwagę zwraca także niezwykła czułość artystów młodego pokolenia na bieżące tematy. Ich twórczość jest społecznym barometrem pokazującym palące problemy zauważają Dobromiła Błaszczyk i Sylwia Krasoń, redaktorki naczelne magazynu „Contemporary Lynx”, współorganizatorki konkursu.

Yan Tomaszewski, „Gangnam Beauty”, 2020 (Fot. dzięki uprzejmości artysty)

Główną nagrodę w wysokości 35 tys. zł przyznano pochodzącej z Francji Agacie Ingarden. 26-letnia artystka wykonująca monumentalne instalacje przestrzenne z elementami wideo oraz zmieniające się w czasie rzeźby z karmelu i soli, ukończyła École des Beaux-Arts de Paris, studiowała też w Cooper Union School of Art w Nowym Jorku. Jej prace znajdują się w tak prestiżowych zbiorach jak kolekcja Muzeum Sztuki w Łodzi, czy Fundacji Polskiej Sztuki ING.

W pracach Ingarden niepewność przyszłości sączy się i przecieka na naszych oczach niczym płynny cukier, stanowiący jedno z tworzyw jej instalacji. Co nas czeka w przyszłości, która wyłania się z jej realizacji? Dystopijny świat, a w nim nasz dom. Taki, który budujemy tu i teraz, oraz taki, który chowamy we wspomnieniach – uzasadniło wybór jury.

Drugą nagrodę i 10 tys. zł zdobył także pochodząc z Francji Yan Tomaszewski. 36-latek jest z wykształcenia historykiem sztuki, chętnie sięga do tradycji awangardy. „W jego praktyce twórczej proces kreowania historii równoległej do oficjalnej poprzedza gruntowny research, którego wynik końcowy składa się na prace wideo w równej mierze oparte na faktach, co fikcji. Tworzy przy tym całe uniwersum obiektów, obcych organizmów, barwnych postaci i emocji” – czytamy w oświadczeniu kapituły konkursu.

Trzecią z nagrodzonych osób jest Marta Romankiv. Urodzona we Lwowie 25-latka, studentka szczecińskiej ASP, należy do silnej reprezentacji młodego pokolenia. W polu jej zainteresowania znajdują się mniejszości narodowe i związane z nimi napięcia społeczne. „Odważnie wkracza w przestrzeń publiczną, podejmując temat imigracji zarobkowej ze wschodu. Jej gesty wybielania flag czy postulaty znoszenia granic, choć wynikają bezpośrednio z relacji geopolitycznych między Polską a sąsiadami, zdają się przybierać walor uniwersalny i mieć potencjał rezonansu w wielu miejscach we współczesnym świecie” – opisuje Martę Romankiv jury.

Dodatkowo w konkursie wyróżniono 10 osób: Annę Zaradny (PL), Magdalenę Lazar (PL), Rafała Zajko (UK), Horacego Muszyński (PL), Open Group (UA/PL), Barbarę Grykę(PL), Honzę Zamojskiego (PL), Venetę Androvą (DE), Emilię Kurylowicz (DE), Pawła Starca (PL).

1/11Zwycięzcy konkursu Allegro Prize 2020

(Fot. materiały prasowe)

Proszę czekać..
Zamknij