Znaleziono 0 artykułów
27.02.2020

Premierowo na Vogue.pl: Nowa kolekcja Orskiej

Weronika Wachowicz

We współpracy z tkaczami ze Świętej Doliny Inków w Peru projektantka Anna Orska stworzyła unikatowe projekty. W każdym z ręcznie wykonanych przedmiotów zaklęto osobistą opowieść twórcy.

Anna Orska przemierza świat w poszukiwaniu regionalnych rzemiosł i oryginalnych materiałów. Do tej pory stworzyła kolekcje we współpracy z artystami z Nepalu, Wietnamu, Meksyku i Bali. Prace nad najnowszą linią prowadziła wśród nieskażonej niczym natury, w trzech trudno dostępnych, wysokogórskich miejscowościach w Peru.

Dwudziestu rzemieślników, którzy uczestniczyli w tworzeniu biżuterii, swoją wiedzę otrzymali w spadku po poprzednich pokoleniach. Materiały, których używają, pozyskują sami – hodują zwierzęta na wełnę, ścinają ją i przędą, a następnie farbują motki naturalnymi barwnikami. To, co powstaje w wyniku ich pracy, jest odzwierciedleniem umiejętności i historii twórcy. Każde zdobienie musi zostać uprzednio zaplanowane, ponieważ drobne odstępstwa psują cały wzór. Jak mówi sama projektantka: – W tym rzemiośle trzeba połączyć artystyczną wrażliwość z technicznym kunsztem, aby uzyskać oczekiwany efekt, który zachwyci fantazją i precyzją. Osiągniecie takiego poziomu umiejętności, jaki reprezentują miejscowi artyści, wymaga lat pracy, ja zatem musiałam zadowolić się tkaniem jedynie prostych wzorów.

Wzory tkanin wyróżniają się geometrycznymi symbolami oraz dynamiczną kolorystyką. Każda z osad posiada własną stylistykę, choć przeważnie motywami przewodnimi są rośliny, zwierzęta, kultura i religia, a także wydarzenia historyczne, ale i te codzienne. Orska przeniosła peruwiańskie opowieści do Polski. Jej biżuteria została jednak wzbogacona o naturalne kamienie, takie jak szafiry, rubiny czy granaty. 

Kolekcja PERU składa się z etnicznych bransolet, kolczyków oraz szerokich tkanych kolii. Wszystkie egzemplarze zostały opatrzone metalową metką informującą o peruwiańskim pochodzeniu biżuterii.

Zdjęcia: Agnieszka Szenrok/ Krzysztof Dąbrowski

Stylizacja & make up: Lena Elis 

Modelka: Ewa Wladymiruk / GAGAMODELS

12/18Premierowo na Vogue.pl: Kolekcja Peru marki Orska

Proszę czekać..
Zamknij