Znaleziono 0 artykułów
22.07.2020
Artykuł partnerski

Osiedle Botanica Jelitkowo: Morze zieleni

Natalia Jeziorek

Wyjątkowa architektura zatopiona w zieleni, zespół kameralnych willi nawiązujących do idei miasta-ogrodu. Miejsce, gdzie nawet pracując, można poczuć się jak na wakacjach. Położone na granicy Gdańska i Sopotu osiedle Botanica Jelitkowo to więcej niż stylowe apartamenty tuż przy plaży.

– Naszym celem było stworzenie miejsca szlachetnego, naturalnie wtopionego w okolicę. W osiągnięciu tego efektu pomogło wypełnienie przestrzeni pomiędzy budynkami roślinnością w rzadko spotykanej ilości i rozpiętości gatunków. Równie ważne było dobranie materiałów, takich jak ręcznie formowana cegła, drewno czy kamień. Skalę ich zastosowania trzeba zobaczyć na żywo – mówi Michał Ciomek, dyrektor ds. przygotowania projektów w spółce Invest Komfort.

(Fot. materiały prasowe)

Idea projektu osiedla nawiązuje do koncepcji miasta-ogrodu Ebenezera Howarda. Otoczenie budynków – krajobraz, zieleń, mała architektura – jest tu równie ważne jak one. Architektura i otaczający ją krajobraz mają w równym stopniu kształtować wrażliwość estetyczną mieszkańców na piękno. Całość ma zapewniać dobre warunki mieszkaniowe i codzienny komfort życia. Niewyczerpanym źródłem inspiracji dla projektantów było otoczenie: pobliski park Jelitkowski, pas nadmorski z jego naturalną roślinnością, wreszcie – woda.


Wille zbudowano z dbałością o najmniejszy szczegół. Do realizacji osiedla Botanica użyto najwyższej jakości materiałów, takich jak drewno czy kamień. Choć budynki są powtarzalne, różnią się kolorystyką – część z nich jest jasna, inne są ciemne. Ważną dekoracją, ale też funkcjonalnym dla mieszkańców elementem są przesuwne okiennice przesłaniające okna.

(Fot. materiały prasowe)

Zieleń, w której zatopione są budynki, daje poczucie harmonii, a przy okazji pomaga mieszkańcom zachować prywatność. – Zamiast na okno sąsiada patrzy się tu na zielone przegrody – niektóre będą wzrastały od parteru aż po drugie piętro czy w korony formowalnych drzew i krzewów. Tylko w pierwszym etapie inwestycji zasadzono aż 18 tysięcy roślin. Drzewa, kwitnące krzewy, trawy ozdobne, byliny, pnącza, przeróżne paprocie oraz rośliny wodne – łącznie ponad 80 gatunków – wylicza Michał Ciomek. Ważnym elementem, który buduje nastrój nadmorskiego kurortu, są też zbiorniki wodne. Aby podkreślić powiązanie osiedla z naturalnym otoczeniem, w części z nich znajduje się nieoczyszczona woda. O jej czystość zadbają specjalnie dobrane rośliny wodne. To miejsca, gdzie mogą też bytować różne wodne organizmy, by mieszkańców jak najbardziej przybliżyć do natury.

(Fot. Materiały prasowe)

Osiedle Botanica to doskonała lokalizacja nie tylko na wakacyjny wypoczynek, ale również na drugi dom, w którym można pracować i jednocześnie czuć się jak na wakacjach. Mieszkańcy będą mogli w wolnym czasie nie tylko obcować z naturą, lecz także zrelaksować się w jednej ze specjalnie zaprojektowanych przestrzeni rekreacyjnych. Przestrzeń daje znakomite warunki do realizowania swoich pasji. Znajduje się tu budynek fitness, kort tenisowy i boisko, gdzie można zagrać w koszykówkę lub siatkówkę. A po wysiłku fizycznym nie ma nic lepszego niż odprężenie w saunie. Na terenie osiedla Botanica znalazło się też miejsce dla miniogrodu w stylu japońskim oraz siłowni zewnętrznej. Najmłodsi docenią z pewnością plac zabaw, który tworzą domki ustawione w tor przeszkód. Każdy z nich pełni inną funkcję: sklep z ladą, kuchnia, miejsce wspinaczki czy przystanek na zabawę w kółko i krzyżyk.

– Dostępna jest naprawdę szeroka gama różnych funkcji, ale zupełnie one ze sobą nie kolidują. Udało się to osiągnąć właśnie dzięki bardzo precyzyjnemu projektowi zieleni – podkreśla Anna Zygmunt, kierowniczka działu kształtowania i rozwoju produktu w Invest Komfort.

(Fot. materiały prasowe)

Osiedle Botanica to miejsce przyjazne dla mieszkańców, ale też dla Ziemi. – Botanica jest nie tylko osiedlem mieszkaniowym zrealizowanym w wysokim standardzie, lecz także stała się wspólnym manifestem inwestora i architekta o kierunku, w jakim powinno zmierzać myślenie o przestrzeni mieszkalnej. Rolą odpowiedzialnych twórców jest odpowiedź na możliwości i wyzwania, jakie niesie ze sobą postępująca zmiana klimatu – wyjaśnia Marek Łańcucki, właściciel pracowni projektowej Maarte, odpowiadającej za projekt osiedla. – W przypadku projektu Botanica zieleń i krajobraz dosłownie przenikają się z wnętrzami, a bogata szata roślinna retencjonuje wodę, wpływając na mikroklimat. Zastosowane naturalne materiały wykończeniowe pozwalają mieszkańcom na kontakt z naturalnym drewnem, kamieniem czy surowym betonem. Powstało środowisko mieszkalne przyjazne ludziom, które jest osadzone w przyrodzie – dodaje Łańcucki.

Wszystko to w połączeniu z bezpośrednią bliskością morza i jednocześnie z łatwym dostępem do miasta, kin, teatrów, restauracji, sklepów czy szkół czyni osiedle Botanica świetną inwestycją.

4/7Osiedle Botanica Jelitkowo: Morze zieleni

Proszę czekać..
Zamknij