Znaleziono 0 artykułów
24.10.2020

Strajk Kobiet: Tysiące ludzi na ulicach po wyroku TK

Luka Łukasiak

Wczoraj w kilkudziesięciu miastach Polski odbyły się demonstracje po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który penalizuje aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

W całej Polsce trwa kolejny Strajk Kobiet. Wczoraj o godzinie 19 w Warszawie rozpoczęła się demonstracja pod budynkiem Trybunału Konstytucyjnego, potem manifestanci przenieśli się na Nowogrodzką, a w końcu, tak jak dzień wcześniej, pod dom Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu. Według różnych szacunków, w marszu wzięło udział do 10, a nawet do 15 tys. osób. Na Żoliborzu policjanci znów użyli gazu łzawiącego przeciwko pokojowej demonstracji. Niektóre osoby zostały zatrzymane.

Liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zapowiadała, że w poniedziałek ma odbyć się blokada ulic i rond. W środę kobiety mają nie nie pracować.

Podobne manifestacje odbyły się w 65 miastach Polski, m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Kielcach, Łodzi, Szczecinie, Lublinie i Katowicach. 

Ustawa nazywana „kompromisem aborcyjnym” pozwalała na przerwanie ciąży, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego oraz gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Jeśli orzeczenie TK zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw, ta trzecia przesłanka będzie niezgodna z prawem.

Ponad połowa Polaków chce dostępu do aborcji do 12 tygodnia ciąży, a tylko 15 proc. chciałoby zaostrzenia obecnego prawa. „To jest wojna” – widniało na transparentach. Strajk Kobiet trwa.

Przygotowaliśmy dla was galerię zdjęć z wczorajszych wydarzeń w Warszawie.

5/76Strajk Kobiet: Tysiące ludzi na ulicach po wyroku TK

Proszę czekać..
Zamknij