Znaleziono 0 artykułów
29.10.2020

Premierowo na Vogue.pl: Kolekcja „Dom Kujawski” Rad Duet

Katarzyna Pietrewicz

Duet projektantów z Poznania powraca z nową kolekcją. Tym razem włocławski fajans zdobi ubrania codziennego użytku, które Weronika Walijewska sfotografowała na Kujawach.

O młodych polskich projektantach zrobiło się głośno, kiedy Jessica Mercedes Kirschner pojawiła się na paryskim tygodniu mody w ich garniturze. Biało-niebieski model ze sztucznej skóry we wzór jak z włocławskiego fajansu zachwycił polskie i światowe media: – Dwie z moich ciotek malowały fajans, jedna pracowała na szkliwni, a dziadek był formierzem – mówił Maciej Józwicki w rozmowie z Basią Czyżewską. Razem z Juliuszem Rusinem od trzech lat tworzy Rad Duet. Kolekcja „Wiesia”, z której pochodził garnitur, podczas KTW Fashion Week w 2019 r. spodobała się szefowi wydziału designu Polimody Massimiliano Giornettiemu, pojawiła się też na łamach polskiego „Voguea”.

W tym sezonie projektanci powracają z nową kolekcją „Dom Kujawski”, skupiając się na modzie użytkowej. Znajdziemy w niej dzianinowe bluzy i spodnie pokryte fajansowym printem, bawełniane koszule i sukienki, a także ręcznie malowane akcesoria. Koronki, które mogliśmy podziwiać w kolekcji „Wiesia”, jesienią pojawiają się w charakterze trompe l'oeil.

Motywami przewodnimi kolekcji są rodzina i współczesny patriotyzm. Józwicki i Rusin przyglądają się cechom narodowym Polaków i lokalnej spuściźnie. Po co jechać do Toskanii, skoro własny raj mamy tuż za miedzą? A dokładniej, zdaniem projektantów, na Kujawach. To tam powstawała kampania, której główną bohaterką została babcia Wiesia. 82-letnia nestorka rodu i inspiracja wcześniejszej kolekcji pozuje dumnie na tle domu pana Władysława Orzechowskiego we wsi Cyprianka. Cała elewacja budynku razem z podwórkiem i towarzyszącymi budynkami pokryta została tłuczonym fajansem. Na zdjęciach Weroniki Walijewskiej możemy podziwiać także jabłkowy sad, Wisłę, przydrożne kapliczki oraz lokalny targ z warzywami. Projektanci zdają się mówić, że wszystko, czego potrzebujemy, mamy na wyciągnięcie ręki. Trudno się z nimi nie zgodzić.

 

zdjęcia: Weronika Walijewska

makijaż i fryzury: Joanna Huczko

modelki: babcia Wiesia, mama Gosia, sąsiadka Jowita

Masia, Gabi / GAGAMODELS

reżyseria filmu: Katarzyna Kultys

operator: Wojciech S. Beria

9/15Zobacz premierowo nową kolekcję Rad Duet z babcią Wiesią w roli głównej

Proszę czekać..
Zamknij