Znaleziono 0 artykułów
07.10.2021

Abdulrazak Gurnah z literackim Noblem za 2021 rok

07.10.2021
Fot. Getty Images

Literacka Nagroda Nobla została przyznana po raz stu dwudziesty. Tym razem trafi do tanzańskiego pisarza Abdulrazak Gurnah. Akademia Szwedzka w uzasadnieniu werdyktu napisała, iż twórczość pochodzącego z Zanzibaru autora wyróżnia się bezkompromisową i empatyczną analizą skutków kolonializmu i losów uchodźców w przepaści między kulturami i kontynentami.

W 2020 roku Akademia Szwedzka wyróżniła amerykańską poetkę Louise Glück, a rok wcześniej – z rocznym opóźnieniem (w 2018 roku Literacki Nobel nie został wręczony) laureatką nagrody została polska pisarka Olga Tokarczuk.

W tym roku Akademia znów pominęła faworytów bukmacherskich zakładów – Margaret Attwood (m.in. „Opowieść podręcznej”) i Harukiego Murakamiego (m.in. „Kronika ptaka nakręcacza”).

Abdulrazak Gurnah to pierwszy twórca z Zanzibaru, który otrzymał to największe w świecie literatury wyróżnienie. Urodzony w 1948 roku pisarz na co dzień mieszka w Wielkiej Brytanii, dokąd w latach 60. zbiegł z Zanzibaru – po rewolucji prześladowano tam mniejszość muzułmańską. Pracuje jako wykładowca literatury w Kent University. Jego pierwszym językiem jest suahili, ale pisze po angielsku. Najbardziej znane książki jego autorstwa to Desertion” (2005), „By the Sea” (2001), „Paradise” (1994), „Memory of Departure” (1987).

Żadna nie została jak dotąd opublikowana po polsku.

Hanna Łopuszyńska
  1. Kultura
  2. Abdulrazak Gurnah z literackim Noblem za 2021 rok
Proszę czekać..
Zamknij