Znaleziono 0 artykułów
06.04.2023

Akcja Żonkile w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

06.04.2023
Akcja Żonkile 2023 w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim „Nie bądź obojętny”. Ralph Kaminski. (Fot. A. Karczmarczyk / Van Dorsen Artists)

„Łączy nas pamięć” – przypomina co roku 19 kwietnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W 2023 roku, w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, instytucja już po raz 11. organizuje społeczno-edukacyjną akcję Żonkile. Tym razem przyświecają jej także słowa tzw. XI przykazania: „Nie bądź obojętny”.

W 1940 roku za murami warszawskiego getta hitlerowcy zamknęli prawie pół miliona Żydów. Latem 1942 roku rozpoczęła się tzw. wielka akcja likwidacyjna. Do ośrodków zagłady wywieziono blisko 300 tysięcy Żydów. 19 kwietnia 1943 roku dwa tysiące żołnierzy wkroczyło do getta – spotkali się jednak z oporem, jakiego się nie spodziewali. Był to największy zbrojny zryw Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. Od 11 lat o tym akcie odwagi przypomina Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Akcja Żonkile 2023 w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim „Nie bądź obojętny” (Fot. Materiały prasowe)

W rocznice powstania w getcie warszawskim wolontariusze i wolontariuszki, na znak pamięci, rozdają przechodniom papierowe żonkile. 19 kwietnia 2023 roku ponad 3 tysiące osób, które biorą udział w akcji Muzeum POLIN, stanie nie tylko, jak dotychczas, na ulicach Warszawy, ale i w Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Białymstoku i Lublinie. – Pragniemy wspólnie rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów. Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku – mówi Zofia Bojańczyk, koordynatorka akcji Żonkile.

Jak co roku, Muzeum POLIN przygotowało program wydarzeń, które mają na celu uczczenie pamięci o osobach, które poniosły śmierć w getcie warszawskim. W dniach 16-22 kwietnia w ramach akcji odbędą się specjalne wydarzenia m.in. na Muranowie – w miejscu, które przed wojną licznie zamieszkiwała warszawska społeczność żydowska – a także w gmachu muzeum. Będą to m.in. spotkanie ze świadkinią historii Krystyną Budnicką, jedną z ostatnich żyjących Ocalałych z warszawskiego getta, otwarcie wystawy czasowej „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim” w Muzeum POLIN czy spotkanie z Hanną Krall i Mariuszem Szczygłem.

Ambasadorami i ambasadorkami wydarzenia zostali: Wanda Traczyk-Stawska, Bartosz Gelner, Ralph Kaminski, Aleksandra Żebrowska, Grupa Granica. Honorową Ambasadorką akcji Żonkile została Hanna Krall.

Akcja Żonkile 2023 w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim „Nie bądź obojętny”. Grupa Granica. (Fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich)

Zaangażować w akcję można się także poprzez udostępnianie w mediach społecznościowych zdjęcia z hasztagami #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile. Więcej o programie tegorocznych obchodów, akcji Żonkile i powstaniu w getcie warszawskim na stronie polin.pl.

Julia Lubecka
Proszę czekać..
Zamknij