Znaleziono 0 artykułów
10.03.2021
Artykuł sponsorowany

Idealnie schłodzone

10.03.2021
(Fot. materiały prasowe)

W ostatnich miesiącach doceniliśmy drobne przyjemności. Wysoko na liście najbardziej odprężających rytuałów znalazła się lampka wina wypijana do kameralnej kolacji. By stać się ekspertem od tego szlachetnego trunku, należy opanować zasady jego podawania. Kluczowa jest tu temperatura. Tę optymalną uzyskamy dzięki chłodziarkom do wina Dometic.

Wielu z nas zostało ostatnio ekspertami od wina. Coraz pewniej poruszamy się po półkach z trunkiem w supermarkecie, korzystamy z porad specjalistów w zaufanych sklepach winiarskich, a nawet zapisujemy się na kursy dla sommelierów. Znajomość szlachetnego napoju to hobby dla wyrafinowanych smakoszy życia. Pasja wymaga jednak nie tylko wprawionego podniebienia, zdolnego rozpoznać poszczególne szczepy, wyodrębnić nuty i zdefiniować aromaty, lecz także kilku praktycznych rozwiązań.    

 

Warto wiedzieć, jak wino przechowywać, by nie straciło właściwości. Po pierwsze, wino wymaga ciemności, bo padające na nie bezpośrednio promienie ultrafioletowe mogą być szkodliwe. Po drugie, pomieszczenie przeznaczone do jego magazynowania powinno być bezwonne i stale wentylowane. Butelki natomiast ustawione w stabilnej pozycji. Im lepsze wina, tym dłuższego leżakowania potrzebują. Proces dojrzewania zakłócają zmiany warunków.

Kluczowa jest temperatura serwowania. Bardzo niska – 6°C – zalecana jest w przypadku słodkich win, lekkie wina, takie jak riesling, lubią temperaturę 7°C. Wytrawne, niezbyt ciężkie, białe wina i szampany powinny osiągnąć temperaturę 8°C, a kalifornijskie wina i klasyczne szampany jeszcze o stopień wyższą. W przypadku różowych win optymalna będzie temperatura 7°C, a 9°C w przypadku tych bardziej złożonych w smaku.

(Fot. materiały prasowe)
Chłodziarka do wina

Często mówi się, że czerwone wino podaje się w temperaturze pokojowej, zapominając o tym, że zasada ta została ustanowiona za czasów, gdy we wnętrzach nie osiągano temperatury wyższej niż 20°C. Najczęściej czerwone wino także wymaga schłodzenia. Idealna temperatura byłaby taka, jak po wyjęciu z piwnicy, czyli ok. 14°C. Pinot noir wymaga temperatury wyższej o dwa stopnie, a pełne smaku włoskie i francuskie wina – 20°C. To temperatura maksymalna – powyżej nad wyrafinowanym bukietem zaczyna dominować smak alkoholu.

Jako że nie wszyscy dysponujemy piwniczkami, w których można przechowywać kolekcję win, warto zastanowić się nad zakupem chłodziarki do wina. Trzymanie wina w zwykłej lodówce wiąże się z ryzykiem. Tylko profesjonalne chłodziarki pozwalają utrzymać stałą, optymalną temperaturę, niezależnie od temperatury w pomieszczeniu.

Od czego zacząć wybór chłodziarki? Sprawdźmy, jaki rozmiar komponuje się w naszym wnętrzu, a następnie zastanówmy się, ile butelek potrzebujemy jednocześnie chłodzić i w jakiej temperaturze. Równie ważna jest wilgotność na poziomie 50-70 proc. Profesjonalne chłodziarki Dometic posiadają powłokę zatrzymującą promienie UV, a także stałą wentylację – filtr węglowy, który oczyszcza powietrze z nieprzyjemnych zapachów. Co jeszcze wyróżnia chłodziarki Dometic? Dzięki dwóm strefom temperaturowym w jednej chłodziarce można przechowywać wina białe, czerwone i musujące.

W linii Design Range marki Dometic znalazły się winiarki, piwniczki do wina i lodówki do użytku domowego i profesjonalnego. Są bezramowe, mają 3-warstwowe drzwi ze szkła, a pomieszczą, odpowiednio do rozmiaru, od 7 do 115 butelek. Najmniejsze modele zostały dopasowane do wymiarów kuchni z IKEI, więc wkomponują się w każdą domową przestrzeń, nadając jej designerskiego charakteru. Dometic E7FG na 7 butelek ma tylko 148 mm szerokości, kolejne modele pozwalają przechowywać 16, 18, 28, 40, 45, 49, 91 i 115 butelek. Classic Range wyróżnia się inteligentnym systemem wentylacji z przodu, który utrzymuje wybraną temperaturę w całej szafie. W tych chłodziarkach można przechowywać od 20 do 125 butelek. Chłodziarki do wina Esstential Range, o pojemności od 29 do 195 butelek, spełniają wszystkie profesjonalne wymagania, do barów, restauracji, hoteli i prawdziwych pasjonatów wina, którzy systematycznie powiększają domową kolekcję szlachetnego trunku, by stać się ekspertami od dobrego smaku.

Specjalnie dla czytelników Vogue.pl marka Dometic przygotowała kod rabatowy -15% na zakup pełnego asortymentu chłodziarek na wino (hasło:VOGUE15). Kod obowiązuje do 31 marca 2021 roku.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij