Znaleziono 0 artykułów
04.03.2023
Artykuł partnerski

Cold waves by Porsche: Ekstremalna walka z żywiołem

04.03.2023
Fot. Krzysztof Jędrzejak

Surfing na Bałtyku zimą? Po raz pierwszy w Polsce zostaną zorganizowane zawody cold water surfingu. Do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu we Władysławowie, zawodników z kraju i ze świata zaprosiła marka Porsche.

Cold water surfing: Zwycięstwo woli

– Bałtyk jest płytkim morzem, dlatego woda zimą bardzo szybko się wychładza. Jej temperatura czasami osiąga wartość bliską zeru. Zazwyczaj największy hardcore jest w lutym i marcu – mówi mistrzyni Polski w surfingu, Karolina Wolińska, bohaterka kampanii „Porsche. Napędzani Marzeniami” i dodaje – To rodzaj zimna, które przeszywa całe ciało, dostaje się głęboko do środka. Czasem odpuszcza dopiero po paru godzinach. W takich warunkach we Władysławowie, ulubionej polskiej miejscowości surferów, Porsche zorganizuje zawody cold water surfingu. To pierwsza tego rodzaju impreza w kraju.

Fot. Krzysztof Jędrzejak

Założenia są następujące: zawody odbywają się na morzu, którego temperatura waha się między 1 a 2 stopniami Celsjusza. Przed zimnym wiatrem i lodowatą wodą zawodników chronią tylko pianki neoprenowe i rękawice o grubości pięciu milimetrów.

Co wyzwalają tak ekstremalne warunki? To czyste przełamywanie ograniczeń, dążenie do perfekcji i nieustanne podnoszenie poprzeczki. Cold water surfing oznacza walkę z żywiołem i zwycięstwo woli, która bez względu na okoliczności i warunki zewnętrzne pozwala spełnić marzenia.

 

–– Zawsze miałam marzenie, żeby pływać codziennie, przed pracą i po pracy, jak w Kalifornii. Gdy pojawiły się ocieplane akcesoria surfingowe, sezon się wydłużył. Kiedyś pływałam od czerwca do września, potem zaczynałam wcześniej i kończyłam później, a od kilku lat pływam przez cały rok – dodaje Wolińska, a jej pasja dowodzi, że cold water surfing jest też świadectwem niezwykłej wytrzymałości organizmu, której towarzyszy fantazja. W tych aspektach idea zawodów jest uderzająco zbieżna z filozofią Porsche, która nie ogranicza się tylko do motoryzacji w perfekcyjnym, technicznym wydaniu. Bo markę na rynku wyróżnia umiejętność łączenia sportowych osiągów na torze z wygodą i wyrafinowaną estetyką, dostępną dla użytkowników na co dzień.

Fot. Krzysztof Jędrzejak

Ekstremalne starcie z żywiołem: Najważniejsze informacje

– To, co najlepsze, Bałtyk zostawia na zimę. Są fale, jest niebezpiecznie i pięknie – przekonuje Karolina, w jej ślady idą zawodnicy i zawodniczki z Polski i z zagranicy, w tym australijska ikona surfingu, Sean Crowder. Jak zdradzają organizatorzy, w kategoriach women open i men open na Helu w tym roku wystartuje około 40 osób.

Uczestnicy i uczestniczki zawodów będą rywalizować w 15-minutowych heatach, po cztery osoby w każdym. Z każdego heatu do kolejnego etapu awansują dwie osoby z najlepszymi wynikami. Nad przebiegiem imprezy będzie czuwać trzech sędziów certyfikowanych przez International Surfing Association. Zwycięzcy i zwyciężczynie otrzymają unikatowe statuetki zaprojektowane przez studio projektowe Lange & Lange oraz nagrody finansowe, których pula wynosi 12 tys. euro.

Fot. Krzysztof Jędrzejak

Zawody są otwarte dla publiczności, jednak o tym, kiedy będzie można podziwiać ekstremalne starcia z żywiołem, zadecydowała pogoda. Choć impreza planowana była na początek lutego, odpowiednie warunki pojawiły się dopiero teraz, więc zawody wystartują w najbliższą niedzielę, 5 marca. Warto obserwować aktualne informacje na stronie coldwaves.pl I instagramie @coldwaves_byporsche. 


Zawody zostały objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Władysławowa, Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Puckiego, Patronatem Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, Patronatem Polskiego Związku Surfingu i Patronatem International Surfing Association. 

Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij