Znaleziono 0 artykułów
21.05.2023

Idylliczne wyspy, na które pragniemy wybrać się tego lata

21.05.2023
Fot. Getty Images

Włoski porcik jak z filmu „Luca”, surferska mekka na miarę Hawajów, rajski klimat Bali, ale bez tłumów – polecamy 10 archipelagów, kurortów i wysp we Włoszech, Chorwacji i na Filipinach, gdzie warto wybrać się latem 2023 roku.

Ponza, Włochy: Jak w „Luce”

Błękitne morze, strome klify, piaszczyste plaże. W połowie drogi między Rzymem a Neapolem mieści się Ponza przypominająca Saint-Tropez z lat 60. XX wieku. Na włoskiej wyspie zachwycają domy z kolorowymi fasadami, położone wokół portu rybackiego. Miasteczko tętni życiem – są tu stragany pełne pięknych przedmiotów, kameralne kawiarnie, stoiska z owocami i warzywami.

Virgin Gorda, Brytyjskie Wyspy Dziewicze: Jak w raju

Należąca do archipelagu Brytyjskich Wysp Dziewiczych Virgin Gorda ma wszystkie cechy pocztówkowego raju. Obfitująca w niezliczone piaszczyste plaże, z których jedna jest piękniejsza od drugiej, wyspa słynie również z „łaźni”, naturalnych basenów położonych między skałami.

Vis, Chorwacja: Jak za dawnych lat

Jedna z najpiękniejszych wysp Chorwacji wciąż pozostaje poza głównym turystycznym szlakiem. Podczas II wojny światowej plaża Stiniva stanowiła kryjówkę dla żołnierzy. Dziś, za sprawą utrudnionego dostępu, zapewnia spokój nawet w szczycie sezonu.

Siargao, Filipiny: Jak na Hawajach

Znajdująca się na uboczu Siargao, stała się ulubionym miejscem surferów na Filipinach. Niewielka wyspa w południowo-wschodniej części kraju pozwala zmierzyć się z dziką naturą. Plaże Jacking Horse i Pacifico są idealne, aby poczuć fale. A dla mniej wysportowanych naturalne baseny są idealne do wiosłowania w turkusowej wodzie.

Wyspy Świętego Tomasza i Wyspa Książęca, Afryka: Jak w kurorcie

Położone u wybrzeży Gabonu Wyspy Świętego Tomasza i Wyspa Książęca, dwie najmniejsze wyspy Afryki Zachodniej, otaczają turkusowe fale Oceanu Atlantyckiego. Jest tu mnóstwo dziewiczych plaż, lasów równikowych i kilka gustownych hoteli tuż przy brzegu. Wisienka na torcie? Produkcja najwyższej jakości czekolady i ekologicznego oleju kokosowego.

Holbox, Meksyk: Jak w Tulum

Sąsiadująca z Tulum wyspa Holbox zaczyna przyciągać coraz więcej turystów. Wciąż bardziej autentyczna niż sławny kurort, położona w Zatoce Meksykańskiej, ma najpiękniejsze plaże w okolicy, ale także kolorową wioskę rybacką i wspaniałą przyrodę, w tym różowe flamingi, które w zaciszu gnieżdżą się na południu archipelagu.

Manshausen, Norwegia: Jak na północy

Należąca do Børge Ouslandsa, norweskiego badacza polarnego, wyspa Manshausen na północy Norwegii była niegdyś portem rybackim, z którego ryby we wszystkich postaciach (świeże, suszone, solone...) były transportowane do Bergen i całej Europy. Port, kupiony w 2010 roku, jest dziś małym ekologicznym hotelem składającym się z czterech chat i XVIII-wiecznego domu wiejskiego, który został całkowicie odrestaurowany. Dzięki zobowiązaniu do ograniczenia emisji dwutlenku węgla w jak największym stopniu hotel oferuje możliwość życia jak najbliżej natury.

Fourni, Grecja: Jak w antyku

Niegdyś zamieszkany przez korsarzy znad Morza Śródziemnego, Fourni to wspaniały archipelag składający się z 20 wysepek otoczonych niebiańskimi strumieniami. Wyspy są nazywane „greckimi fiordami”. Tylko dwie z nich są zamieszkane: Fourni Korseon i Thimena. Jest to wymarzone miejsce dla podróżników poszukujących spokoju i autentyczności.

Canggu, Bali: Jak na odludziu

Alternatywa dla południa, które roi się od turystów i wielkich hotelowych. Canggu to nowe modne miejsce na Bali. Zachodnia część wyspy oferuje nowoczesne hotele butikowe, zdrowe kawiarnie na każdym rogu ulicy, najnowocześniejsze studia jogi, a także piękne plaże, na których można złapać fale.

Lanzarote, Hiszpania: Jak na Marsie

Na Lanzarote, pięknej wulkanicznej wyspie archipelagu Wysp Kanaryjskich, można pomyśleć, że wylądowaliśmy na Marsie. Mało znana podróżnikom, wyróżnia się różnorodnymi krajobrazami – od małych wiosek, położonych wysoko, otoczonych palmami, po bajeczne plaże z czarnym piaskiem, przechodzące przez zielony park narodowy z wulkanami.

Artykuł ukazał się oryginalnie na vogue.fr

Jade Simon
Proszę czekać..
Zamknij