Znaleziono 0 artykułów
09.12.2022

Najpiękniejsze europejskie jarmarki świąteczne

09.12.2022
Fot. Getty Images

Nic tak zimą nie poprawia nastroju jak jarmarki świąteczne, które dostarczają bardzo potrzebnej dawki świątecznej atmosfery. Czy gdziekolwiek indziej dopuszczalne jest spacerowanie z grzanym winem w dłoni (i plackiem ziemniaczanym w drugiej), przerywane tylko na chwilę, by sprezentować sobie ręcznie robione ozdoby i zapozować do zdjęć przed saniami Świętego Mikołaja? Śmiało możemy powiedzieć, że nie. Od Wiednia po Helsinki – przedstawiamy 9 najciekawszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie.

Kto będzie miał szczęście, może tej zimy odwiedzi któryś z najsłynniejszych europejskich jarmarków świątecznych. Oczywistym miejscem rozpoczęcia podróży nie bez powodu są Niemcy. To właśnie tam narodziła się ta tradycja, a historia drezdeńskiego Striezelmarktu sięga aż 1434 roku.

Jednak Niemcy to nie jedyny kraj, w którym się odbywają. Jest wiele innych miejsc rozsianych po całym kontynencie – niektóre bardziej, a niektóre mniej – które gwarantują wspaniałą gwiazdkową atmosferę. Oto 10 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych, które sprawią, że w 2022 roku sezon świąteczny będzie jeszcze bardziej magiczny niż zwykle.

Bazylea, Szwajcaria

Fot. Getty Images

Położenie: Barfüsserplatz i Münsterplatz, historyczne stare miasto.
Kiedy: Do 23 grudnia.
Czego się spodziewać: Około 155 rustykalnych drewnianych domków ustawionych na tle starówki rozświetlonej błyszczącymi lampkami. W historycznym centrum Bazylei ustawiona jest wspaniała choinka z ozdobami autorstwa miejscowego mistrza dekoracji Johanna Wannera, a stragany na każdym kroku przyozdobione są światełkami i łańcuchami. Po tym jak kupisz kilka ręcznie wykonanych prezentów i smakołyków, skieruj się do 13-metrowej piramidy świątecznej na Barfüsserplatz na grzane wino, a potem przespaceruj się wzdłuż rzeki Ren.

Gdzie się zatrzymać: Les Trois Rois (10 minut spacerem).

Wiedeń, Austria

© MagMag GmbH

Położenie: Pałac Belvedere.
Kiedy: Do 26 grudnia.
Czego się spodziewać: Jarmark świąteczny Wiener Chriskindlemarkt und Weihnachtstraum jest prawdopodobnie największy i najbardziej znany w Wiedniu, więc przyciąga tłumy. Zamiast niego Tom Marchant, założyciel ekskluzywnej agencji turystycznej Black Tomato, proponuje wizytę w wiosce bożonarodzeniowej w Pałacu Belwederskim – jako dobrze znaną, a mniej obleganą alternatywę preferowaną przez miejscowych. Tutaj możesz wędrować po wystawnej XVIII-wiecznej barokowej architekturze pałacu, jednocześnie rozkoszując się grzanym winem i pysznymi ciastkami. – W tej okolicy można znaleźć wiele lokalnie wykonanej biżuterii – mówi Marchant. – A także kadzidełka, ceramikę, drewniane kapelusze, dekoracje, rogi do picia. To dość oszałamiające miejsce.

Gdzie się zatrzymać: Rosewood Vienna (20 minut tramwajem).

Strasburg, Francja

Fot. Getty Images

Położenie: Grande Île (Stare Miasto). \
Kiedy: Do 24 grudnia.
Czego się spodziewać: Strasburg, znany przez wielbicieli świąt jako „stolica Bożego Narodzenia”, jest miejscem najstarszego świątecznego jarmarku we Francji, którego początki sięgają 1570 roku. Odwiedzający to malownicze miasto w Alzacji mogą odwiedzić 13 osobliwych rynków na starym mieście, wszystkie w odległości spaceru od siebie. Najważniejszy z nich, znany jako Christkindelsmärik, znajduje się na Place Broglie – tam możesz wypić kubek vin chaud, spacerując wśród świątecznie ozdobionych domków przed gotycką katedrą.

Gdzie się zatrzymać: Hotel Cour du Corbeau Strasbourg-Mgallery (15 minut spacerem).

Heidelberg, Niemcy

Fot. Getty Images

Lokalizacja: Stare Miasto.
Kiedy: Do 22 grudnia.
Czego się spodziewać: Jarmarki świąteczne i Niemcy są ze sobą nierozerwalnie związane – szacuje się, że w kraju jest ich ponad 2,5 tys. Najlepszym miejscem na rozpoczęcie odkrywania świątecznych tradycji regionu jest bajkowe miasto-twierdza Heidelberg. Historyczny krajobraz miasta obejmuje rzekę Neckar i las Odenwald, a także zabytki architektury takie jak Stary Most i prestiżowy XIV-wieczny uniwersytet, do którego uczęszczali wszyscy od Hegla po Hannah Arendt. Jarmark bożonarodzeniowy w Heidelbergu rozciąga się na oświetlonych, bajkowych uliczkach Starego Miasta, gdzie zapach prażonych orzechów unosi się w powietrzu, kiedy zanurzasz się w chatkach w poszukiwaniu pamiątek. Masz dzieci? Wybierz się na łyżwy na Karlsplatz lub przejedź się na zabytkowej karuzeli.

Gdzie się zatrzymać: Heidelberg Suites House of Hütter (10 minut spacerem).

Tallinn, Estonia

Fot. Getty Images

Położenie: Plac Raekoja.
Kiedy: Do 8 stycznia.
Czego się spodziewać: Każdego roku przez ostatnie sześć stuleci w centrum historycznego placu Ratuszowego w Tallinnie staje choinka. W tej średniowiecznej stolicy Estonii, z widokiem na Morze Bałtyckie, odbywa się również coroczny targ przepełniony świąteczną atmosferą. Odwiedź Świętego Mikołaja w jego domku na placu, przejdź się wśród straganów, aby upolować ręcznie wykonane ozdoby i dzianiny z owczej wełny, lub zajadaj się kiszoną kapustą i kiełbaskami, popijając je specjalnym grzanym winem (dla amatorów słodkości są też estońskie pierniczki i ciastka z cynamonem i kardamonem). Na zakończenie można obejrzeć weekendowy występ regionalnych tancerzy i muzyków ludowych. 

Gdzie się zatrzymać: Hotel Telegraaf (5 minut spacerem).

Edynburg, Szkocja

Fot. Getty Images

Położenie: East Princes Street Garden.
Kiedy: Do 3 stycznia.
Czego się spodziewać: Z niepowtarzalnymi sylwetkami zamku edynburskiego i pomnika Scotta w oddali świąteczny targ w Edynburgu, zlokalizowany w centrum szkockiego miasta, ma wyjątkowy urok. Podziwiaj widoki z lotu ptaka ze szczytu błyszczącego diabelskiego młyna lub ślizgaj się po lodowisku otoczonym XVIII-wieczną architekturą. Po zakończeniu spaceru przejdź się po straganach serwujących szkockie przysmaki i zimowe napoje lub sprezentuj sobie ręcznie wykonane pamiątki i ozdoby w wielu butikach na rynku. 

Gdzie się zatrzymać: The Dunstane Houses (10 minut jazdy).

Kopenhaga, Dania

Fot. Getty Images

Położenie: Ogrody Tivoli i Højbro Plads.
Kiedy: Do 31 grudnia (Ogrody Tivoli) i 21 grudnia (Højbro Plads).
Czego się spodziewać: Wchodząc do kopenhaskich Ogrodów Tivoli w okresie świątecznym, czujesz się, jakbyś wkraczał do nieodkrytej nordyckiej wioski. Ten 175-letni park rozrywki co roku przekształca się w jarmark bożonarodzeniowy, na którym znajduje się 60 straganów z magicznym wystrojem, w tym domki z bali udrapowane sosnowymi szyszkami i warstwami śniegu. Nie wspominając o samym ogrodzie, w którym połyskuje ponad 70 tys. świątecznych bombek i ponad 1 tys. drzewek udrapowanych lampkami. Oddalony o 10 minut spacerem Højbro Plads również przyciąga turystów 18 tys. migoczących światełek oraz żywymi reniferami ciągnącymi sanie Świętego Mikołaja.

Gdzie się zatrzymać: Villa Copenhagen (odpowiednio: 5 i 15 minut spacerem).

Bath, Wielka Brytania

Fot. Getty Images

Lokalizacja: Bath.
Kiedy: Do 11 grudnia.
Czego się spodziewać: Jeśli szukasz idyllicznej atmosfery, udaj się do Cotswolds, najbardziej romantycznego regionu Anglii z bajkowymi krajobrazami. – Z uroczymi wioskami ozdobionymi światłami, z kolędowaniem i często padającym śniegiem Cotswolds przywołuje Boże Narodzenie z dawnych czasów – mówi Marchant. Na skraju regionu leży zabytkowe miasto Bath, które w tym roku obchodzi 20. rocznicę swojego dorocznego świątecznego targu. Ponad 150 stoisk oferuje unikatowe towary, takie jak wyroby garncarskie, ręcznie dziergane skarpety, sery rzemieślnicze i nie tylko.

Gdzie się zatrzymać: Thyme (godzina jazdy).

Govone i Asti, Włochy

Położenie: Zamek Govone i zabytkowe centrum Asti.
Kiedy: Do 18 grudnia.
Czego się spodziewać: Graniczący z Francją i Szwajcarią północny region Włoch, Piemont, jest popularnym miejscem zimowych festynów – ale klimatyczne jarmarki świąteczne w sąsiadujących ze sobą miastach Govone i Asti są naprawdę wyjątkowe. W Govone, wewnątrz XVIII-wiecznego zamku królewskiego, znajdują się zarówno dom Świętego Mikołaja, jak i wystawa, która pokazuje historię obchodów Bożego Narodzenia w mieście na przestrzeni wieków. Jeśli jednak chcesz zrobić zakupy, w pobliskim Asti znajdziesz ponad 130 stanowisk rzemieślniczych oraz producentów żywności i wina z całych Włoch. Po wszystkim odwiedź żywą szopkę wystawioną przez prawie 100 lokalnych wolontariuszy. 

Gdzie się zatrzymać: Relais San Maurizio (30 minut jazdy).

Helsinki, Finlandia

Fot. Getty Images

Położenie: Plac Senacki.
Kiedy: Do 22 grudnia.
Czego się spodziewać: Jeśli zapytasz Finów, skąd pochodzi Święty Mikołaj, z dumą oświadczą, że z ich kraju. Już samo to sprawia, że obchodzenie świąt w stolicy, w Helsinkach, jest ekscytujące i uroczyste. – To jeden z najlepszych jarmarków świątecznych w Europie – mówi Marchant. – Z katedry rozciąga się widok na helsiński jarmark świąteczny, na którym znajduje się ponad 100 straganów i stoisk z ręcznie wykonanymi prezentami, ozdobami, okolicznie uprawianymi produktami oraz pozyskiwanymi lokalnie rybami i mięsem

Gdzie się zatrzymać: Hotel Haven (5 minut spacerem).

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com.

 

Nicole Kliest
Proszę czekać..
Zamknij