Znaleziono 0 artykułów
21.09.2023

Wszystko, co musisz wiedzieć o PhotoVogue Festival 2023

21.09.2023
PhotoVogue Festival 2023 (Fot. Amy Woodward)

Tematem przewodnim ósmej edycji PhotoVogue Festival jest obraz w erze sztucznej inteligencji. Organizatorzy pytają o to, co czyni nas ludźmi. Wydarzenie odbędzie się w dniach 16–19 listopada w centrum Base Milano. Wstęp jest bezpłatny i wolny dla wszystkich zainteresowanych.

PhotoVogue Festival jest poświęcony badaniu tematów o kluczowym znaczeniu dla etyki i estetyki – od „kobiecego spojrzenia” po inkluzywność i męskość. Bazując na wnioskach z zeszłorocznej edycji poświęconej temu, jak wszechobecność obrazów wpływa na nasze doświadczenie, ósma odsłona PhotoVogue Festival w Mediolanie będzie się koncentrować na wpływie sztucznej inteligencji na człowieka i tworzenie obrazów. Przedyskutujemy etyczne, estetyczne i polityczne implikacje rewolucji technologicznej.

Program prelekcji

Wstęp na wszystkie prelekcje jest bezpłatny i wolny.

W środę 15 listopada o godz. 18:30 w centrum Base Milano Refik Anadol zainauguruje kolejną edycję PhotoVogue Festival prelekcją „Tworzenie sztuki przez sztuczną inteligencję za pomocą myślącego pędzla”.

16 listopada od 18:30 do 20:00 zapraszamy na dyskusję „Eye Mama na PhotoVogue Festival” moderowaną przez Alessię Glaviano (Szefową Global PhotoVogue i Dyrektorkę PhotoVogue Festival) z udziałem Karni Arieli (artystki i założycielki Eye Mama) oraz współautorów książki Eye Mama.

17 listopada | Sympozjum dotyczące sztucznej inteligencji: „Wytyczanie nowych kierunków: Etyczne implikacje tworzenia obrazów przez sztuczną inteligencję”

18 listopada | Sympozjum dotyczące sztucznej inteligencji: „Malując przyszłość: Sztuczna inteligencja i ewolucja wizualnego opowiadania historii”

19 listopada | Sympozjum dotyczące sztucznej inteligencji: „Senne pejzaże sztucznej inteligencji: Sztuka, moda i wyzwolenie kreatywności”

Wystawy

Wstęp na wszystkie wystawy jest bezpłatny i wolny.

„Czym jest piękno?”

Tematami przewodnimi poprzednich edycji PhotoVogue Festival, otwartych dla wszystkich zainteresowanych artystów, było „kobiece spojrzenie”, poszukiwanie nowych obiecujących artystów w świecie mody, różnorodność przed i za kamerą, badanie męskości, definiowanie historii na nowo, jak również rzucanie wyzwania stereotypom i homogeniczności. Kontynuując podróż w stronę kształtowania bardziej sprawiedliwego i inkluzywnego społeczeństwa poprzez kulturę wizualną, PhotoVogue zaprosił artystów z całego świata do nadsyłania prac, które rzucają wyzwanie tradycyjnym pojęciom piękna.

„Piękno a sztuczna inteligencja”

Wystawa przedstawia wygenerowane przez sztuczną inteligencję obrazy 13 artystów, które zyskały uznanie jury. Obrazy nawiązują do tematu przewodniego festiwalu „Co czyni nas ludźmi? Obraz w erze sztucznej inteligencji”. Choć obrazy te radykalnie różnią się od tradycyjnych fotografii, są przykładem doskonałej współpracy technologii i ludzkiej kreatywności oraz zachęcają do refleksji nad nieograniczonymi możliwościami sztucznej inteligencji w zakresie przekształcania sztuki i jej wpływu na ekspresję człowieka w erze cyfrowej.

„Atlas niesamowitości: Obraz w erze sztucznej inteligencji”

Wystawa ta jest niczym mapa nowego świata. Bada, jak zmienia się sztuczna inteligencja, proces tworzenia obrazów, nasze wyobrażenia o fotografii oraz samej rzeczywistości. Jest ona jednak przede wszystkim zaproszeniem do konfrontacji wizji i możliwych interpretacji wciąż w dużej mierze pustej mapy, na której wokół małego punktu znanego nam świata istnieją ogromne obszary, które nie zostały jeszcze zbadane.

„Nieskończone pętle”

Wystawa multimedialna prac 13 artystów pozwala nam zagłębić się jeszcze bardziej we wspomniany paradygmat. Ich prace wyczarowują oniryczne, niekiedy koszmarne wizje, które balansują na krawędzi podziwu i innowacji. Te współczesne wizualne metafory tworzą symbiotyczny związek ze znanymi nam obrazami naszej zbiorowej przeszłości. W rezultacie wrażenie swojskości nabiera niepokojącego wymiaru, zgodnie z zamierzeniem artystycznym twórców.

„Hiszpańskie kobiety: Współczesny portret siły i piękna”

Wystawa jest efektem współpracy z PHotoESPAÑA, najbardziej prestiżowym festiwalem fotograficznym w kraju. PhotoVogue i „Vogue Spain” poprosiły artystów z całego świata o nadsyłanie prac stanowiących zaprzeczenie konwencjonalnych norm oraz prezentujących zupełnie nowe i świeże wizualne narracje.

„CONDÉFUTURE”

Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane wybrane prace studentów CondéFuture. CondéFuture to nowa globalna inicjatywa wdrażana pod okiem zespołów kreatywnych i redakcyjnych Condé Nast, której celem jest inspirowanie i kształcenie przyszłych pokoleń multimedialnych twórców. Program ten, uruchomiony w Nowym Jorku w 2021 roku we współpracy z organizacją non-profit Educational Alliance, jest skierowany do uczniów szkół średnich z niedostatecznie reprezentowanych grup społecznych, zapewniając im bezpłatny, dwuletni program szkolenia i mentoringu, prowadzony przez utalentowanych pracowników Condé Nast.

„Eye Mama”

Wieczorem 16 listopada zaplanowana jest dyskusja. Zapraszamy do udziału w rozmowie z Karni Arieli, fotografką i reżyserką oraz założycielką progresywnego ruchu Eye Mama, oraz współautorami książki Eye Mama. Oprócz dyskusji w przestrzeni wystawienniczej festiwalu będzie można oglądać pokaz slajdów zdjęć z książki Eye Mama.

Zdobywcy grantów

Podczas PhotoVogue Festival przyznano dwa granty w wysokości pięciu tysięcy euro Luisie Dörr i Sarfo Emmanuelowi Annorowi za przesłanie najbardziej interesujących prac na temat „Czym jest piękno?”. Pieniądze te są przeznaczone na wsparcie ich dalszej artystycznej kariery i rozwój.

Podczas Festiwalu odbędzie się pokaz wybranych projektów PhMuseum 2023 Women Photographers Grant, który ma na celu wspieranie kariery zawodowej kobiet i osób niebinarnych, dbanie o rozwój nowych pokoleń i promowanie historii opowiadanych z kobiecej perspektywy, dążąc jednocześnie do równości płci w branży.

Wydarzenia towarzyszące

Można tu będzie zapoznać się z wydarzeniami fotograficznymi organizowanymi przez najlepsze galerie w najbardziej prestiżowych przestrzeniach wystawienniczych w Mediolanie, odbywającymi się w tym samym czasie co PhotoVogue Festival.

Informacje o wydarzeniu

Data: 16–19 listopada 2023 r.

Lokalizacja: BASE Milano, Via Bergognone, 34, 20144 Mediolan MI, Włochy Godzina: 16 listopada: 15:00–21:00 17–19 listopada: 11:00–21:00

Wstęp jest bezpłatny i wolny dla wszystkich zainteresowanych.

PhotoVogue Festival to projekt kierowany przez Alessię Glaviano (Szefową Global PhotoVogue) we współpracy z Francescą Marani (Starszą Edytor Zdjęć, Vogue Italia), Chiarą Bardelli Nonino (redaktor, autorką tekstów i kurator), Danielem Rodríguez Gordillo (Menedżerem ds. operacji i strategii treści, Condé Nast) oraz Cateriną De Biasio (Edytor treści graficznych, PhotoVogue).

BASE Milano to hybrydowe centrum kulturalne, powstałe w wyniku rewitalizacji przestrzeni przemysłowych dawnej fabryki Ansaldo w dzielnicy Tortona. To kreatywne miejsce szczyci się międzynarodową atmosferą i społecznością, która tworzy innowacje społeczne i kulturowe hybrydy łączące aspekty artystyczne, biznesowe, edukacyjne i socjalne. To również miejsce, gdzie prowadzone są badania, eksperymenty i działania w zakresie projektowania społecznego oraz gdzie planowane są inicjatywy kulturalne i rozrywkowe. Obejmuje to programy wsparcia dla artystów, festiwale poświęcone projektowaniu i sztuce, koncerty oraz inne wydarzenia organizowane niemal 365 dni w roku. BASE to różnorodna i inkluzywna instytucja artystyczna, która umożliwia dostęp, współistnienie i współpracę między poszczególnymi uczestnikami sektora kulturalnego i kreatywnego.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com.

PhotoVogue
Proszę czekać..
Zamknij