Znaleziono 0 artykułów
18.09.2023

Spódniczka typu skater: Od łyżwiarek figurowych w latach 80. po mężczyzn w 2023 roku

18.09.2023
Ludovic de Saint Sernin / Fot. materiały prasowe

Nieco zapomniana – ze względu na swój pozornie dziecinny charakter i styl preppy, zarezerwowany dla uczniów prestiżowych szkół wyższych – spódnica typu skater, która była ulubionym elementem garderoby Blair Waldorf w serialu „Plotkara” w 2010 roku, tej jesieni ponownie zagości w naszych szafach.

Zaprojektowana w latach 80. spódniczka zawdzięcza swoją nazwę krojom noszonym w tamtej dekadzie przez łyżwiarki figurowe. Charakteryzuje się ona lekkim stylem, krótką, dopasowaną talią i rozszerzanym dołem, który pozwalał zawodniczkom na swobodę ruchów. Przez chwilę zapomniana, spódniczka zdaje się ponownie inspirować projektantów, którzy przerabiają ją na tysiące sposobów i prezentują w 2023 r. na tygodniach mody. Warto dodać, że tym razem ubierają w nią także mężczyzn.

Louis Vuitton Homme / Fot. Spotlight. Launchmetrics / Agencja FREE
Kenzo / Fot. Spotlight. Launchmetrics / Agencja FREE

Wielki powrót spódniczki typu skater

Pierwotnie spódniczka typu skater była krótka, ale projektanci zmodyfikowali ją, by dodać jej szlachetności, proponując ją w różnych długościach. Jeśli wierzyć pokazom mody na sezon wiosna-lato 2024, spódniczki te będą dłuższe w przypadku mężczyzn, natomiast krótsze u kobiet, uszyte z jeansu i ozdobione plisami. Wszystkie wersje zachowają jednak swoją wysoką talię.

Patou / Fot. Spotlight. Launchmetrics / Agencja FREE

Gwiazdy już uległy temu powracającemu trendowi: na Instagramie Tina Kunakey pokazała się w białej spódnicy typu skater, podczas gdy Rosalía została zauważona w jej czarnej wersji.

Skąd nagły szał na spódniczki typu skater? Być może ze względu na wygodę i dopasowanie do każdej sylwetki. Jesienią można nosić ją z marynarką, koszulą, kozakami za kolano lub skórzanymi botkami (jesienią najmodniejsze są szerokie kozaki, botki motocyklowe i kowbojki). By nie popaść w estetykę fantasy, radzimy unikać spódniczek we wzory.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.fr.

Alexandre Marain
Proszę czekać..
Zamknij