Znaleziono 0 artykułów
27.06.2021
Artykuł partnerski

Juhannus: Fińskie święto lata

27.06.2021
Fot. materiały prasowe

24 czerwca Finowie świętują nadejście lata. Najszczęśliwszy  naród świata wie, jak wykorzystać długie, wakacyjne wieczory w pełni – na łonie natury i w gronie najbliższych. Z myślą o fińskiej nocy świętojańskiej Finlandia Botanical zaprezentowała dwa nowe smaki – Ogórek & Mięta i Dzika Jagoda & Róża.

Zima w Finlandii trwa od czterech miesięcy na południu do ponad pół roku w północnej części kraju. Nic dziwnego, że nadejście lata należy celebrować. Juhannus, czyli fińska noc świętojańska, to jedno z najstarszych świąt w fińskim kalendarzu. Tego dnia Finowie od wieków zbierają się na łonie natury, by celebrować letnie przesilenie w świetle słońca, które nie zachodzi przez całą noc. – Według lokalnej mitologii był to magiczny czas, w którym świat ludzi i świat bogów nakładały się na siebie, dzięki czemu wznoszone życzenia i prośby, w szczególności o pomyślne plony czy udane małżeństwo, miały szansę się spełnić – mówi Pekka Pellinen, Global Master Mixologist marki Finlandia, a prywatnie rdzenny Fin.

Fot. materiały prasowe

Tradycyjne świętowanie Juhannus

Juhannus był świętem tańca, śpiewów i zabawy. Przywdziewano wówczas tradycyjne stroje, dekorowano kwiatami domy i przerywano pracę. Celebracja trwała od rana do nocy. Mimo upływu wieków Finowie kultywują tradycję – na ten dzień wyjeżdżają z miast, by spotkać się na wspólnym świętowaniu w otoczeniu natury. W Juhannus nawet Helsinki zamieniają się w miasto duchów: – To dzień wolny od pracy, wszystkie sklepy są zamknięte, a Finowie ruszają pod miasto, by spotkać się z rodziną oraz przyjaciółmi i cieszyć się długim weekendem – mówi Pekka. – Gdy dorastałem, moje rodzinne miasto Vaasa, liczące ok. 65 tys. mieszkańców, pustoszało w jedno popołudnie. Do dziś Juhannus spędzam w gronie rodziny i przyjaciół w naszym letnim domku – dodaje.

Fot. materiały prasowe

Juhannus dziś

Juhannus to idealny czas, by urządzić piknik w ogrodzie, wspólnie pleść wianki i zatańczyć przy tradycyjnym ognisku kokko. – Muzyka stanowi kluczowy element świętowania. Tradycyjnie tego dnia wykonywano juhannustanssit, taniec Słońca Północy. Obecnie z tej okazji organizuje się wiele festiwali i imprez oraz kameralne domówki – mówi Pekka. – Zwieńczeniem wieczoru jest obowiązkowa wizyta w saunie – dodaje. Ważną częścią celebracji Juhannusa są uczty i wznoszenie toastów za szczęście i dostatek w kolejnym półroczu.

Finlandia Botanical o smaku lata

Z myślą o wspólnym świętowaniu Finlandia zaprezentowała nową odsłonę linii Botanical w dwóch smakach – Ogórek & Mięta oraz Dzika Jagoda & Róża. Inspiracją dla stworzenia trunku było właśnie fińskie lato spędzane na łonie pięknej i surowej nordyckiej natury. Finlandia Botanical powstała na bazie krystalicznie czystej wody filtrowanej przez moreny polodowcowe i jęczmienia wygrzewającego się na słońcu, które nie zachodzi przez ponad 70 dni w roku.

Fot. materiały prasowe

Wyraziste smaki linia zawdzięcza procesowi infuzji starannie wyselekcjonowanej mieszanki owoców i ziół. Receptura Finlandii Botanical powstała wyłącznie na bazie naturalnych składników, bez sztucznych dodatków czy substancji słodzących. Przedłużeniem tej idei jest również dizajn szklanej butelki – jej nieregularna faktura nawiązuje do krajobrazu Krainy Tysiąca Jezior. Finlandia Botanical świetnie sprawdzi się jako baza do letnich drinków.

Z myślą o długich letnich wieczorach i wspólnej celebracji Finlandia przygotowała dwa sprawdzone przepisy na wakacyjne drinki.

Rose Spritz

dużo lodu
1 porcja Finlandii Botanical Dzika Jagoda & Róża
3 porcje lemoniady gazowanej
kilka kropel soku z limonki lub cytryny
plasterki limonki (do dekoracji)
jadalne płatki róży (do dekoracji)

Do pękatego kieliszka wsyp kilka kostek lodu, wlej jedną porcję Finlandii Botanical Dzika Jagoda & Róża i uzupełnij drink trzema porcjami lemoniady gazowanej. Na koniec dodaj kilka kropel soku z limonki lub cytryny. Dla bardziej smakowitego efektu uzupełnij drink ulubionymi dodatkami.

Mint Spritz

dużo lodu
1 porcja Finlandii Botanical Ogórek & Mięta
3 porcje toniku
kilka kropel soku z limonki lub cytryny
plasterki ogórka (do dekoracji)
kilka listków mięty (do dekoracji)

Do pękatego kieliszka wsyp kilka kostek lodu, wlej jedną porcję Finlandii Botanical Ogórek & Mięta i uzupełnij drink trzema porcjami toniku. Na koniec dodaj kilka kropel soku z limonki lub cytryny. Dla bardziej smakowitego efektu uzupełnij drink ulubionymi dodatkami.

Pij odpowiedzialnie. www.pijodpowiedzialnie.pl
Finlandia jest zarejestrowanym znakiem towarowym. ©2021 Brown-Forman Finland. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Julia Właszczuk
Vogue Polska
Treść dostępna dla osób pełnoletnich

Czy masz ukończone 18 lub więcej lat?

Proszę czekać..
Zamknij