Znaleziono 0 artykułów
12.04.2022

Charytatywna gala „Ми з Вами / Jesteśmy z Wami!”

12.04.2022
Fot. Materiały prasowe

14 kwietnia w Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się gala charytatywna „МИ З ВАМИ / Jesteśmy z Wami!”. Wystąpią gwiazdy Polskiego Baletu Narodowego oraz Orkiestra i Chór Teatru Wielkiego. Całkowity dochód z biletów przeznaczony zostanie na pomoc dzieciom z Ukrainy.

Pierwszą część koncertu charytatywnego „МИ З ВАМИ / Jesteśmy z Wami!” wypełnią utwory współczesnych kompozytorów ukraińskich, Lubawy Sydorenko, Zoltana Alamashiego i Aleksandra Shymko, współpracujących z polskim środowiskiem twórczym. Dzieła wokalno-instrumentalne stworzono do słów Czesława Miłosza i Haliny Poświatowskiej. Orkiestrę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej poprowadzi Andriy Yurkevych, wystąpią Olga Pasiecznik i Agata Zubel oraz pianista Lech Napierała.

Drugą część gali wypełni Polski Balet Narodowy. Spektakl rozpoczną fragmenty baletu „Kurt Weill” z choreografią Krzysztofa Pastora, muzyką tytułowego kompozytora, który uciekał kiedyś z Niemiec przed nazizmem. Jego „Gebet” w tej interpretacji to modlitwa wylęknionego człowieka. A duet taneczny do jego muzyki ze sztuki „Silbersee” odzwierciedla empatyczną odwagę żołnierza, ryzykującego własne życie, kiedy ułatwia prześladowanemu ucieczkę przed opresją, zaś piosenka „Wie lange noch?” stawia pytanie, jak długo jeszcze potrwa wojna.

Fot. Materiały prasowe

Balet „Exodus” Anny Hop do muzyki Wojciecha Kilara, nawiązuje do masowej ucieczki w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Z kolei powstańcza sekwencja z baletu „I przejdą deszcze…” Krzysztofa Pastora z muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego, inspirowana filmem „Kanał” Andrzeja Wajdy, okazuje się bolesnym wspomnieniem z historii o uniwersalnym wydźwięku. W tej części koncertu wystąpią Chinara Alizade, Yuka Ebihara, Paweł Koncewoj, Diogo de Oliveira, Patryk Walczak, Maksim Woitiul, Vladimir Yaroshenko i prawie cały zespół Polskiego Baletu Narodowego.

Całkowity dochód biletów przeznaczony zostanie na potrzeby dzieci z Ukrainy. Partnerem gali charytatywnej jest Nasza Fundacja, która od lat aktywnie i wszechstronnie opiekuje się dziećmi z domów dziecka. Wszyscy artyści, również autor plakatu, Andrzej Pągowski, zrzekli się honorarium.

Charytatywna gala dla Ukrainy „МИ З ВАМИ / Jesteśmy z Wami!” odbędzie się 14 kwietnia, o 18.30. Bilety – od 80 do 150 złotych – można kupić na stronie https://teatrwielki.pl

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij