Znaleziono 0 artykułów
21.09.2021

Horoskop na wrześniową pełnię

21.09.2021
(Ilustracja: Tomasz Opaliński)

Nadchodząca pełnia ubiegnie o krok jesienną równonoc – magiczny czas spotkania światła z mrokiem. Księżyc na styku znaków Ryb i Barana sprawi, że spowity oniryczną mgłą wieczór zaowocuje rozpromienionym porankiem. Śnijmy, a potem do dzieła!

Cykl lunarny jest naturalnym rytmem przyrody, który od starożytności łączy się z kobiecą energią, dlatego na każdą pełnię i nów Księżyca wróżka i artystka Pola Godot stawia horoskop. Dla każdego znaku zodiaku wyciąga trzy karty, które czyta w oparciu o wielowiekową tradycję tarota marsylskiego. 

Baran: Zatrzymany obraz

Baran / Fot. Il. Tomasz Opaliński
Baran / Fot. Il. Tomasz OpalińskiZawieszka srebrna beads - BaranApart

Karty: 3 Buław, 6 Monet, 10 Monet

Schyłek września obudzi w tobie nostalgię, której obiekt – rodzinny dom, słodycz minionego entuzjazmu czy niegdysiejsze śniegi – pełnić będzie funkcję marginalną. Karta 3 Buław ukazuje postać u szczytu swoich możliwości, tuż przed podjęciem ważnej decyzji, w krótkiej chwili refleksyjnego zawieszenia. 6 Monet jest kartą równowagi opierającej się na założeniu, iż dać można tylko tyle, ile odbiorca jest w stanie przyjąć, natomiast 10 Monet to symbol głębi więzów łączących nas z tradycją. Zamiast zmuszać się do czynu, poświęć najbliższe dwa tygodnie badaniu duchowego dziedzictwa. Chodzi nie tyle o analizę przeszłości, ile o zdefiniowanie języka, którym opowiadasz sobie własną historię. Szczególnie w tych punktach, które dotyczą twojego aktywnego w niej udziału.

Zadanie: Zasypiając, wróć do najbardziej nurtujących cię obecnie wspomnień, przy czym zamień biorące w nich udział osoby rolami. Przygotuj notes i długopis, by po przebudzeniu zapisać przyśniony ciąg dalszy.

Byk: Kto z kim przestaje

Byk / Fot. Il. Tomasz Opaliński
Byk / Fot. Il. Tomasz OpalińskiZłoty naszyjnik - BykApart

Karty: As Pucharów, Rycerz Monet, 8 Buław

Krążą w pewnych środowiskach legendy, iż Byk jest znakiem szczególnie niechętnym zmianom. Chciałabym sprostować te plotki. W rzeczywistości chodzi o awersję do zmian nieuwzględniających szerszego planu, szczególnie zaś tych, które noszą znamiona wymuszenia. Opiewany w poezji, a tu przedstawiony za pomocą Rycerza Monet, byczy upór, jest tak naprawdę wyrazem autonomii opartej na świadomości własnych potrzeb, zrozumieniu struktur i zdrowym szacunku do sentymentów. As Pucharów to znak silnej potrzeby realizowania się przez więzy z szerszą społecznością osób wyznających pryncypia podobne twoim. Jeśli czujesz, że emocje sięgają zenitu, idź za wskazówkami wewnętrznej busoli. I nie marudź zbyt długo, 8 Buław nie cierpi zwłoki, im szybciej ruszysz ku swojemu plemieniu, tym szybciej cudze będziesz mieć za sobą.

Zadanie: Przed snem dokończ wszystkie zawieszone w próżni rozmowy. Odpowiedz na zagubione SMS-y, domknij konwersacje w internetowych komunikatorach. Niech nadchodzący poranek będzie pierwszym dniem twojego towarzyskiego życia.

Bliźnięta: Amator, czyli miłośnik

Bliźnięta / Fot. Il. Tomasz Opaliński
Bliźnięta / Fot. Il. Tomasz OpalińskiZłota zawieszka zodiak - bliźniętaApart

Karty: Koło Fortuny, Giermek Mieczy, Giermek Buław

Koło Fortuny, potężna karta uświadamiająca nam, iż jedyną stałą we wszechświecie jest jego zmienność, figuruje w tym rozkładzie jako dwojaki symbol: twojego braku wiary w permanencję własnej kariery lub wręcz przeciwnie, nadmiernej pewności siebie. Pamiętaj, każdy z nas jest tylko jednym z ogniw łańcucha zdarzeń. Próby objęcia rozumem wszystkich czynników mających wpływ na nasze powodzenie lub upadek – dyktowane przez intelektualistę, Giermka Mieczy – muszą spełznąć na niczym. Lepiej bez wdawania się w filozoficzne dywagacje chwytać momenty prosperity albo wyciszać się na czas życiowej flauty. Przemianuj ambicje na ekscytację — Giermek Buław podpowiada, że odtrutką na niepewność losu jest entuzjazm.

Zadanie: Kładąc się spać, spisz testament, zostawiając wszystko samemu sobie. Jego treść odczytaj rytualnie następnego ranka przy śniadaniu. Co zrobisz z tymi bogactwami?

Rak: Ekscytujące napięcie

Rak / Fot. Il. Tomasz Opaliński
Rak / Fot. Il. Tomasz OpalińskiZłota zawieszka zodiak - rakApart

Karty: Giermek Pucharów, Diabeł, 7 Pucharów

Co za starcie! Między Giermkiem Pucharów a Diabłem tworzy się ekscytujące napięcie. Giermek, uosobienie niewinności, na wiecznej służbie dla dobra świata, spotyka archetyp wewnętrznego wroga – misterium pierwotnego egocentryzmu. Być może doświadczenie dwóch krańców jednego spektrum jest niezbędne w poszukiwaniu złotego środka. 7 Pucharów stara się pogodzić słodycz z megalomanią, przypominając, że intelektualne horyzonty ograniczone są tylko twoimi własnymi ograniczeniami, a tajemnice są straszne tak długo, jak długo mówi się o nich w sekrecie. Karty sprzyjają podróżom w nieznane, zadawaniu niewygodnych pytań i ryzykantom, którzy odważą się na nie odpowiedzieć. Są równie przychylne poszukiwaczom skarbów, co naukowcom, studentom i bojownikom prawdy.

Zadanie: Francuski reżyser hiszpańskiego pochodzenia Luis Buñuel twierdził, że pisząc scenariusz, trzeba wyzbyć się wszelkich moralnych skrupułów. Wieczorem napisz odważny scenariusz swojego snu, a w nocy postaraj się go przyśnić. Rano nanieś niezbędne poprawki.

Lew: Odzyskiwanie kontroli 

Lew / Fot. Il. Tomasz Opaliński
Lew / Fot. Il. Tomasz OpalińskiZłota zawieszka zodiak - lewApart

Karta: As Buław, 7 Buław, As Mieczy

Nadchodząca pełnia ma szansę okazać się dla ciebie przełomowa na gruncie emocjonalnym, jeśli zgodnie z lwim kanonem interesują cię władza i namiętność. Jeśli zaliczasz się do bardziej stonowanej odmiany, burza przejdzie bokiem, co nie oznacza wcale, że bez fajerwerków. As Buław, ogień w najgorętszym wydaniu, przeciwstawiony jest Asowi Mieczy, chłodnemu duchowi sprawiedliwości. Leżąca między nimi 7 Buław, karta siłowego ujawniania swoich atutów, symbolizuje postawę, którą powinieneś, korzystając ze sprzyjającego momentu, wziąć pod lupę. Buławy pragną podbijać, Miecze – analizować. Buławy to libido i transformacja, Miecze to selekcja wartości i minimalizowanie. Twoim celem winno być teraz odzyskanie kontroli nad sobą, co może stać się przepustką do zyskania kontroli jako takiej.

Zadanie: Zanim położysz się do łóżka, zinternalizuj lwa o imieniu Ryszard. Po przebudzeniu następnego ranka channeluj ducha Ryszarda Lwie Serce.

Panna: Relacje bez przeszłości

Panna / Fot. Il. Tomasz Opaliński
Panna / Fot. Il. Tomasz OpalińskiBransoletka srebrna - pannaApart

Karty: Głupiec, 8 Monet, 3 Pucharów

„Oto wiatr, co rozgoni ciemne, skłębione zasłony” – 10 Mieczy ze swym dramatyzmem odchodzi w niepamięć. Pęknięte serca zrastają się, konflikty cichną bez zbierania żniw, niepokój okazuje się bezzasadny. Karta 2 Monet zwiastuje lekkość bytu, rodzaj boskiej iskry, której istnienie podważane jest nader często. Przypomina, że czasem rozwój odbywa się mimochodem, bez wysiłku, a zabawa, praca i nauka nie muszą się wykluczać. Giermek Buław to beztroskie działanie dla samej radości z działania, bezinteresowne zaangażowanie w czynności, idee i ludzi. Zapomnij o ołowianej chmurze wiszącej nad twoimi relacjami – miłosnymi lub przyjacielskimi, skup się na przyjemności, którą ci dają. Każdy chce czuć, że obcowanie z nim to w pierwszej kolejności frajda, na końcu dopiero, o ile kiedykolwiek, ciężar zobowiązań i poczucia winy.

Zadanie: Do snu puść sobie nagranie szumiącego oceanu. Zapętl je tak, by trwało całą noc i przywitało cię z rana. Zanotuj pierwsze przyjemne myśli po przebudzeniu, używaj ich do zagajania rozmowy.

Waga: Węzeł gordyjski

Waga / Fot. Il. Tomasz Opaliński
Waga / Fot. Il. Tomasz OpalińskiZawieszka srebrna beads - WagaApart

Karty: 3 Monet, 2 Pucharów, Królowa Mieczy

Dzięki pełni w Rybach zyskasz trochę zawodowej niezależności. 3 Monet, karta pracy nad wspólnym dziełem, odnosi się do twoich wrodzonych, równościowych zapędów. Przedstawia bowiem sytuację, w której wszystkie strony, niezależnie od piastowanej funkcji, wkładają w pracę dokładnie tyle samo wysiłku. Jednak sednem powyższego rozkładu jest głód poczucia wspólnoty, zaznaczony przez kartę 2 Pucharów. Litry przelanego potu mierzą twoje zaangażowanie w zespół, nie w projekt. Oceń sam skuteczność tej strategii. Królowa Mieczy symbolizuje przewagę rozumu nad emocjonalnymi więzami, jeśli te zaciskają się zbyt ciasno. Reprezentuje obiektywizm i mądrość zdobytą dzięki niełatwym doświadczeniom. Rozplątanie supła relacji personalno-profesjonalnych, przywrócenie oddzielnych stref poszczególnym sferom życia przyjdzie ci teraz łatwiej, niż mógłbyś przypuszczać.

Zadanie: Na dobry początek zrób dwie listy. W jednej wypisz osoby, z którymi chcesz rozmawiać przed snem, w drugiej osoby, z którymi wolisz dyskutować z rana.

Skorpion: Światło z wewnątrz

Skorpion / Fot. Il. Tomasz Opaliński
Skorpion / Fot. Il. Tomasz OpalińskiZawieszka srebrna beads - SkorpionApart

Karty: 8 Mieczy, 2 Buław, Gwiazda

Wspólnym mianownikiem 2 Buław i 8 Mieczy jest wezwanie do samostanowienia. Być może ostatnio częściej zrzucałeś odpowiedzialność za swoją radość życia na barki innych osób lub przeciwnie, zbyt nieśmiało domagałeś się zaspokojenia głodu przygód lub romansu. Dokąd twoje otoczenie nie posiądzie zdolności czytania w myślach, będziesz skazany na nudę i zwątpienie. Czas więc porzucić ów mało obiecujący proceder. Gwiazda jest piękną kartą wewnętrznej harmonii, artystycznej ekspresji i nadziei. Obiecuje oczyścić świat z poczucia winy i wstydu oraz pomóc dotrzeć do źródła tożsamości. Nie lada obietnice! Na twoim miejscu potraktowałabym je poważnie. W istocie rzeczy, dopiero kiedy przestaniesz rozglądać się za potwierdzeniem własnego prawa do przyjemności, zaczniesz poznawać siebie.

Zadanie: Umów się na randkę ze sobą, naobiecuj złotych gór, upojony tym wspaniałym spotkaniem, a następnego ranka zabierz się za realizację obietnic.

Strzelec: Ambicje na później

Strzelec / Fot. Il. Tomasz Opaliński
Strzelec / Fot. Il. Tomasz OpalińskiZłota zawieszka zodiak - StrzelecApart

Karty: 3 Monet, As Buław, 7 Mieczy

Teraz liczy się spryt, wytrwałość i upór. 7 Mieczy sugeruje rozwiązania niezgodne z kanonem, wymagające swoistej odwagi lub przewrotności, As Buław przestrzega przed zniecierpliwieniem, natomiast 3 Monet każe schować subtelne ambicje na później, oddając główne skrzypce pracy u podstaw. Mogą okazać się konieczne remont mieszkania lub negocjacje w rodzinie, równie prawdopodobne jest, że sam zechcesz dopieścić wnętrze domu lub pomóc bliskim w rozwiązaniu jakiegoś kłopotu. Zaprzęgnij wyobraźnię do roboty i obmyśl nowatorską technikę zachowywania spokoju w sytuacjach wysokiego ryzyka. Gra jest warta świeczki, w końcu dom to przedłużenie człowieka, a międzypokoleniowa solidarność to skarb.

Zadanie: Kładź się spać skupiony na jednym kłopotliwym zagadnieniu, codziennie innym. Zapisuj podpowiedziane we śnie rozwiązania. Jeśli danej nocy nie wyśnisz żadnego, uznaj, że kłopotu nigdy nie było.

Koziorożec: Kluczowa komunikacja

Koziorożec / Fot. Il. Tomasz Opaliński
Koziorożec / Fot. Il. Tomasz OpalińskiZawieszka srebrna beads - KoziorożecApart

Karty: Król Monet, Królowa Buław, 6 Monet

Sztuką jest powiedzieć to, co ma się na myśli, tak, by właściwe osoby zrozumiały przekaz w odpowiednim momencie. Najczęściej któryś z tych trzech czynników zawodzi, pozostawiając nas w ciągłym, podprogowym stanie niedosytu. Król Monet i Królowa Buław reprezentują postaci odmiennych gatunków. W kontekście słowa mówionego staje się to metaforą niekompatybilnych metod komunikacji. Król potrzebuje faktów, Królowa oferuje emocjonalną ekspresję. On ceni oratorski kunszt, ona pointę anegdoty. I tak w koło Macieju, dopóki na horyzoncie nie pojawi się 6 Monet, czyli równowaga wewnątrz systemu. Rozmowa nie jest prowadzącą do konsensusu partią ping-ponga, lecz dziwnym starciem obcych cywilizacji, które mają szansę wzbogacić się nawzajem o nieprzewidziane treści.

Zadanie: Przed snem napisz list do siebie z przyszłości. Przeczytaj go o poranku, ale dopiero za pół roku.

Wodnik: Kantor wymiany walut

Wodnik / Fot. Il. Tomasz Opaliński
Wodnik / Fot. Il. Tomasz OpalińskiZawieszka srebrna beads - WodnikApart

Karty: Cesarzowa, 4 Monet, Diabeł

Trudnym przyzwyczajeniem, od którego możesz uwolnić się w trakcie pełni, jest wprowadzanie elementu chaosu do spraw finansowych. Absolutnie każdy potrzebuje finansowego zaplecza, taki już wymóg naszego naturalnego środowiska, ale 4 Monet sugeruje brak elastyczności podczas wymiany pieniędzy na kapitał innego rodzaju, co wbrew intencjom, może prowadzić do marnotrawstwa. Termin „wartość” jest szalenie pojemny i zmieści zarówno symbolizowany przez kartę Cesarzowa ziemski dobrobyt, jak i etyczne wybory, za którymi stoi karta Diabeł. Najważniejsza jest konsekwencja. Decydując się na oszczędzanie, oszczędzaj na całego, jeśli jedziesz do SPA – wybierz najlepsze, jeżeli zaś wolisz inwestować w sztukę, kolekcjonuj pierwszą ligę. Unikaj sytuacji, w której wilk jest głodny, a owca zjedzona.

Zadanie: Do snu poczytaj bajki o kurach znoszących złote jaja, magicznych szczupakach spełniających życzenia i skąpych macochach. Im więcej, tym lepiej. Rano obudź się nowym, zdrowym realistą.

Ryby: Cudowne odrodzenie

Ryby / Fot. Il. Tomasz Opaliński
Ryby / Fot. Il. Tomasz OpalińskiZawieszka srebrna beads - RybyApart

Karty: As Buław, 10 Mieczy, Głupiec

Niech ci się święci! Twoja pełnia, twój wieczór, choć wyjątkowo krótki, oby wszystko było po twojej myśli. As Buław i Głupiec w niektórych tradycjach reprezentują początek wiosny, a tym samym początek nowego cyklu. Analogia opiera się na pozycji tych kart w talii. Głupiec nosi numer 0, As Buław to pierwszy As pierwszego koloru. W obydwu przypadkach mowa jest o ogromnej, nieokiełznanej mocy sprawczej. 10 Mieczy, dla kontrastu, to bolesny koniec cyklu, opadanie napięcia po ostatnim akcie opery, w którym wszyscy bohaterowie mają już sztylety w piersi. Minione pół roku, liczone od marcowego nowiu, nauczyło cię rezygnować z pewnych elementów tożsamości. Nieraz dokonując samoaktualizacji, mogłeś obawiać się sprawienia zawodu osobom bliskim i dalszym, a nawet czuć się jak skrytobójca, odsyłając pewne aspekty siebie na śmietnik historii. Oficjalnie jest już po wszystkim. Głupiec wchodzi na wyższy etap rozwoju i znów rusza w drogę, czysty, świeży i niewinny.

Zadanie: Tej nocy nie zaciągaj zasłon, pozwól Księżycowi oświetlić zakamarki mieszkania. Potraktuj ten gest jak magiczne oczyszczenie, nawet jeśli ceną będą trudności z zaśnięciem. Czasem zarywa się noc, bo sąsiad ma nową papugę, a czasem zarywa się noc, bo przechodzi się cudowne odrodzenie.

Inspiracją dla ilustracji autorstwa Tomasza Opalińskiego była kolekcja znkaów zodiaku marki Apart.

Pola Godot
Proszę czekać..
Zamknij