Znaleziono 0 artykułów
01.04.2023
Artykuł partnerski

Pierwsza pomoc w bólu gardła

01.04.2023
Fot. Getty Images

Cieplejsze, wiosenne dni bywają złudne i nietrudno wtedy o infekcje – zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Ból głowy i gardła, podwyższona temperatura i złe samopoczucie utrudniają funkcjonowanie. Jak ulżyć dziecku w bólu i jakich zasad przestrzegać, podając leki?

Ból gardła najczęściej jest spowodowany przez wirusy, tylko w około jednej trzeciej przypadków za ból odpowiedzialne są bakterie1. Trudności z przełykaniem, drapanie w gardle, pieczenie – te objawy są dla dzieci wyzwaniem. Czasami ból gardła jest wywołany podrażnieniem błony śluzowej w efekcie intensywnego kaszlu czy oddychaniem przez usta podczas kataru. Ze względu na etiologię sposobem na ból jest leczenie objawowe, które przynosi ulgę i pozwala normalnie funkcjonować.

Czasem to właśnie od bólu gardła zaczyna się infekcja, dlatego warto posiadać w domowej apteczce Ibuprom dla Dzieci Forte, którego działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne sprawia, że stanowi jeden z leków pierwszej potrzeby. Zwalcza gorączkę i ból w przypadku infekcji wirusowych, odczynów poszczepiennych, bolesnego ząbkowania, bólu ucha w stanach zapalnych ucha środkowego, bólu głowy, zębów, mięśni – koi także ból gardła. Jednorazowa ilość leku do podania jest niewielka, więc dziecku z bolącym gardłem łatwiej ją połknąć. W dodatku stosuje się go w odstępie między dawkami nawet do ośmiu godzin, więc nie trzeba budzić malucha w środku nocy, żeby podać mu kolejną dawkę. Ale kiedy nadchodzi poranek, a objawy nie ustępują, wielu rodziców zastanawia się, czy przed przyjęciem leku dziecko powinno zjeść śniadanie – zwłaszcza, że może być trudno namówić je do jedzenia z samego rana przy braku apetytu związanym z chorobą.

Ibuprom dla Dzieci Forte to lek, który maluchy mogą przyjmować na czczo2, co jest wygodne i ma wiele zalet:. pozwala ibuprofenowi (substancji czynnej) wchłonąć się dużo szybciej, co może przełożyć się na szybsze obniżenie gorączki. W działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym kluczowy jest jak najszybszy start działania leku. Jedzenie może opóźnić moment osiągnięcia szczytowego poziomu substancji czynnych zawartych w niesteroidowych lekach przeciwzapalnych, co może wpłynąć na skuteczność leczenia3.

Podawanie leków dzieciom to dla rodziców często wyzwanie także ze względu na smak preparatów. Jeśli syrop czy zawiesina jest gorzka lub w inny sposób nieprzyjemna, dużo trudniej namówić dziecko do połknięcia leku. Ibuprom dla Dzieci Forte ma smak truskawkowy, który smakuje dzieciom4, co może znacznie ułatwiać podawanie leku. 

Fot. Materiały prasowe
Ibuprom dla dzieci Forte

Kolejnym aspektem, który rodzicom spędza sen z powiek, jest dawkowanie. Jak właściwie dobrać ilość leku? W pierwszej kolejności należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania leku. Dawkę dobiera się tylko na podstawie aktualnej wagi dziecka. Dodatkowo można skorzystać z dostępnego w internecie kalkulatora dawkowania Ibupromu dla Dzieci Forte, który po wpisaniu wagi dziecka (od 5 do 28 kg) poda ilość leku do podania w dawce jednorazowej. Praktycznym rozwiązaniem jest specjalnie przygotowane białe pole na boku opakowania, na którym można zanotować datę pierwszego otwarcia leku. Z większości zawiesin na gorączkę i ból można korzystać maksymalnie przez sześć miesięcy od pierwszego otwarcia butelki. Ibuprom dla dzieci Forte w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych i spokojną głowę rodziców wprowadził tę funkcjonalność i zdecydowanie warto z niej skorzystać.

Co jeszcze można zrobić, mierząc się z bólem gardła u dziecka? Pomocne może okazać się picie dużej ilości wody, ciepłej herbaty z sokiem malinowym i naparów z kwiatów lipy i czarnego bzu – mają one działanie antyseptyczne i rozgrzewające. Unikajmy też podawania dziecku gorących czy kwaśnych potraw, bo mogą one nasilić ból.


1 P. Puźniak, G. Mielnik-Niedzielska, Standardy leczenia ostrego zapalenia gardła i migdałków u dzieci, „Pediatria po Dyplomie”, nr 02 2019

U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się zażywać produkt leczniczy podczas posiłku lub popijanie mlekiem.

Kanabar DJ. "A clinical and safety review of paracetamol and ibuprofen in children". Inflammopharmacology. 2017 Feb;25(1):1-9.

Leki na gorączkę i ból dla dzieci – postrzeganie matek, N=185, 92% matek dzieci w wieku 0-10 zgadza się że stwierdzenie „Ibuprom dla dzieci Forte smakuje dziecku” pasuje do marki Q2 2022, IQS

Ibuprom dla Dzieci Forte: ibuprofen 200 mg/5 ml, zawiesina doustna. Wskazania: gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego). Bóle różnego pochodzenia o nasileniu łagodnym do umiarkowanego: bóle głowy, gardła i mięśni np. w przebiegu zakażeń wirusowych; bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwyrężenia, skręcenia); bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne; bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania; bóle głowy; bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40, 50-507 Wrocław.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Katarzyna Stadejek
Proszę czekać..
Zamknij