Znaleziono 0 artykułów
13.04.2023

Iga Świątek na liście 100 najbardziej wpływowych osób magazynu „Time”

13.04.2023
Iga Świątek na liście 100 najbardziej wpływowych osób „Time’a” (Fot. Getty Images)

Magazyn „Time” opublikował słynną listę 100 najbardziej wpływowych osób na świecie. W zestawieniu z 2023 roku znalazła się tenisistka Iga Świątek. Polka pojawiła się obok takich osobowości jak żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełeńska, raperka Doja Cat czy pisarz Salman Ruschdie.

„Piękno, siła i prawda” – te trzy cnoty przychodzą amerykańskiej narciarce Mikaeli Shiffrin na myśl, gdy obserwuje na korcie Igę Świątek. Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu opublikowanym przez magazyn „Time”, polska tenisistka, wykazuje się w swojej karierze „wrażliwością i odwagą”. Nieustannie doskonali swoje umiejętności techniczne, sprawność i skuteczność, ale też otwiera się na otaczający świat i odpowiedzialnie wykorzystuje popularność m.in. angażując się w akcje społeczne na rzecz zdrowia psychicznego, czy wsparcia Ukrainy.

Przypomnijmy, że Iga Świątek wielokrotnie zabierała głos w spawie ataku Rosji na Ukrainę, wykorzystując uwagę mediów towarzyszących jej przy odbieraniu pucharów. W lutym 2023 roku, po tym jak obroniła tytuł w turnieju Qatar Total Energies Open powiedziała: – Rok temu, po wybuchu wojny w Ukrainie, miałam szansę po raz pierwszy wygłosić taką przemowę. Mam wrażenie, że mamy krótką pamięć, a wszyscy powinniśmy wspierać Ukraińców we wszystkim, z czym oni się zmagają na co dzień.

Sportowczyni regularnie zwraca też uwagę na problem w finansowe w Polskiej służbie zdrowia. Jesienią 2022 roku, przekazała kwotę 280 tys. zł. na rzecz organizacji non-profit, która wspomaga osoby w kryzysie psychicznym. Pieniądze pochodziły z wynagrodzenia za turniej WTA 500 rozegranego w czeskiej Ostrawie. – Ogromnie się cieszę, że jestem w takiej sytuacji, że mogę pomagać. W zeszłym roku zrobiłam podobną rzecz. Zdrowie psychiczne jest ważne. Myślę, że niektórzy naprawdę nie mają podstawowego wsparcia, z którego mogą skorzystać – mówiła na antenie Canal+ Sport. Jej poprzednia donacja, była równie imponująca – wynosiła 250 tys. zł.

Shiffrin w uzasadnieniu wyróżnienia podkreśla również skalę sukcesu tenisistki, która nie mogła liczyć na prężną infrastrukturę rozpoczynając swoją karierę w Polsce, a mimo to dzięki determinacji, talentowi i ciężkiej pracy dotarła na szczyty.

Lista 100 najbardziej wpływowych osób, skupia ludzi sportu, polityki, kultury czy mediów. Jest publikowana raz w roku. Amerykański tygodnik opinii publikuje ją niezmiennie od 24 lat.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij