Znaleziono 0 artykułów
29.11.2020

Ilustracje polskich artystów inspirowane astrologią

29.11.2020
(Kolaż Agata Wojtczak)

Astrologia to dla mnie dodatkowy alfabet języka sztuki, mrugnięcie okiem do rzeczywistości, szukanie dystansu – mówi ilustrator Tomek Opaliński. Naszego stałego współpracownika i kilku innych twórców pytamy o to, dlaczego sięgają po motywy z horoskopów. Z tych inspiracji powstają piękne ilustracje w sam raz na świąteczny prezent.

Tomek Opaliński (@tomek_opalinski_): Nowy alfabet języka sztuki

(Il. Tomek Opaliński)

O tym, by stworzyć cykl czerpiący z ezoterycznej symboliki, myślał od jakiegoś czasu. Okazja nadarzyła się, gdy wystartowaliśmy z horoskopem lunarnym, a później cyklem poświęconym znakom zodiaków. O ich zilustrowanie poprosiliśmy właśnie Tomka. Efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. W jego symetrycznych strukturach i ekspresyjnych barwach można zatonąć. – Ezoteryka to studnia bez dna, z której zawsze można wydobyć coś nowego, niepowtarzalnego. Przygotowując się do pracy, przeglądam stare ryciny, grafiki i rysunki. Później czytam ilustrowany horoskop, zanurzam się w opisanych w nim scenariuszach. To niezwykle inspirujące. Gdy kończę, czuję się jak po obejrzeniu świetnej wystawy. Astrologia to dla mnie dodatkowy alfabet języka sztuki. To jak mrugnięcie okiem do rzeczywistości, szukanie dystansu – mówi. Choć na razie cykl astrologiczny Tomka można podziwiać jedynie w przestrzeni wirtualnej, to na jego profilu znajdziecie wiele unikatowych prac – w sam raz na prezent dla indywidualistki.

Wiktoria Kamińska (@graphic_witch): Czarownice takie jak my

(Il. Wiktoria Kamińska)

Wiktoria specjalizuje się w ilustracjach. W miniaturowe formy artystka chętnie wplata motywy magiczne – ciała niebieskie i gwiezdne konstelacje, magiczne kamienie i kryształy, ulubione bohaterki artystki, czyli czarownice. Nie są to jednak znane z bajek dla dzieci postacie, lecz ich współczesne siostry – wyzwolone, pewne siebie, silne i twórcze. – Są takie jak my – przypomina artystka. Dlatego poprzez swoje prace stara się pokazać, że ta magia jest w każdej z nas i to od nas zależy, jak ją spożytkujemy. – Magia to dla mnie starodawna mądrość, umiejętność wsłuchiwania się w naturę, życie w zgodzie z jej rytmem i samym sobą. Zaczęłam dostrzegać, jak zaczarowany jest świat i ile niesamowitości w sobie kryje, a najwięcej jest jej w prostych rzeczach. Ezoteryka pozwala odkryć, jak wielka moc drzemie w nas samych – mówi.

Agnieszka Kołaczewska (@agnieszkakolaczewska): Osobisty portret

(Il. Agnieszka Kołaczewska)

Rysować zaczęła w dzieciństwie, przez długi czas szukała własnego stylu, w czym pomogła jej druga pasja, czyli ezoteryka. Zgłębiając zawiłości spirytualizmu, energii kosmosu, a nawet elementów fizyki kwantowej, postanowiła spróbować czegoś nowego. – Zrozumiałam, że jestem mocno uziemioną osobą, i zapragnęłam wyruszyć w kosmos – mówi. Pamiątkami z podróży stały się jej kosmiczne obrazy, które nazywa portretami energetycznymi. Rysowane ołówkiem i tuszem prace są unikatowe – każdy z nich jest inny i niepowtarzalny, wykonywany na podstawie informacji o danej osobie oraz wiedzy i intuicji Agnieszki. – Symbole na rysunkach są zawsze przemyślane i dopasowane do osoby, którą rysuję. Zwykle odpowiadają cechom charakteru lub pragnieniom. Znajdziemy tu również wizualizację różnych energii, symbole świętej geometrii, czakry, gwiazdozbiory znaków zodiaku, symbole neurologiczne itd. – tłumaczy. Jeżeli w gronie znajomych macie miłośniczki mistyki i ezoteryki, to właśnie znaleźliście ich wymarzony prezent.

(Il. Igor Kubik)

Igor Kubik (@igor.kubik): Bogactwo symboli

(Il. Igor Kubik)

 Estetyka związana z ezoteryką, magią czy okultyzmem ma w sobie coś tajemniczego i uwodzicielskiego. Nic więc dziwnego, że w końcu sam uległem jej urokowi. Początkowo skupiałem się na samej sferze wizualnej, natomiast bogactwo symboli tego obszaru jest tak obfite, że zacząłem interesować się ich historią i znaczeniami, a także spróbowałem sam je zreinterpretować – mówi artysta. Efektem pracy Igora są m.in. niezwykle szczegółowy cykl plansz „Jaki ten świat ciekawy!” inspirowanych gnostyckimi rycinami, ilustracja „Homo Signorum, czyli Człowiek Zodiakalny”, postać szczególnie popularna w średniowieczu, unikatowe amulety z cyklu „Zodiak”, przedstawiające 12 konstelacji pasa zodiakalnego oraz Futuro Tarot – 22 karty tarota ze współczesną interpretacją Arkan Wielkich. Mistyczne prace Igora na pewno docenią wtajemniczeni w arkana magii. – Astrologia przeżywa renesans, bo pozwala nam odkrywać nieznane fragmenty naszego umysłu, a zajmowanie się nimi może prowadzić do praktycznych i bardzo osobistych odkryć.

Zuza Gadomska (@zuza.gadomska): Hipnotyzująca estetyka

(Il. Zuza Gadomska)

Ilustracje Zuzy Gadomskiej przypominają krajobrazy ze snów. Na jednych widnieją tajemnicze miasta, na innych ulotne scenki, a pozostałe to mieszanka kolorów i kształtów. Wszystkie hipnotyzują. Te same emocje wzbudza w nas cykl ilustracji, które Zuza stworzyła na potrzeby naszych horoskopów tygodniowych. Artystka zinterpretowała wszystkie znaki zodiaku, wydobywając z nich ich indywidualną specyfikę, a nawet własną paletę barw. – Pociągała mnie estetyka związana z astrologią. Gdy zaczęłam zagłębiać się w temat, zrozumiałam, że horoskopy są jedną z metod oswajania świata wokół siebie, próbą zrozumienia zjawisk, które zdają się być poza naszą kontrolą, a także naszego miejsca w całym tym skomplikowanym systemie – mówi. Oprócz ilustracji artystka stworzyła również serię apaszek inspirowanych znakami zodiaku.

 

(Il. Anna Rudak)

Anna Rudak (@anarudak): Pastelowe marzenia

(Il. Anna Rudak)

Ezoteryka to dla mnie pierwotne, napędzane intuicją i mądrością życiową spojrzenie na świat – mówi znana z pastelowych grafik ilustratorka. Prace Ani przenoszą nas do świata marzeń. Ich bohaterki czerpią z życia całymi garściami. Podczas pracy Ania chętnie korzysta z motywów magii, astrologii i najróżniejszych filozofii (artystka jest również zapaloną joginką), które budzą dobre emocje. – Do astrologii podchodzę z pewnym dystansem, ale bardzo podziwiam osoby, które na kanwie doświadczeń i wrażliwości są w stanie interpretować ją tak, by znaleźć odpowiedzi na nurtujące je pytania. W fascynacji tym, co magiczne, jest coś bardzo wrażliwego i pierwotnie mądrego. Wszystko, co otwiera nas na to, czego nie widać, i skłania do poznania siebie samych, ma według mnie piękną moc.

Radek Skonieczny (@radek.skonieczny): Święta geometria

(Il. Radek Skonieczny)

Autor ilustracji i animacji, współtwórca gry Geometria Pytań, w której możemy codziennie rano wylosować jedną z talii kart. Znajdujące się na niej hasło i symbol skłaniają do refleksji. Bardziej niż ezoteryka interesują go motywy neoszamańskie i mistyczne. – Pomysły na pracę zwykle pojawiają się podczas medytacji albo spaceru po lesie. Doświadczam w codzienności rzeczy magicznych lub po prostu potrafię je dostrzec. W pracach chętnie eksploruję temat świętej geometrii. Niektórzy mówią, że stanowi ona budulec wszechświata i jest połączeniem tego, co materialne, z tym, co duchowe – mówi. Ilustracje Radka są utrzymane w bajkowej konwencji dla dziecka w każdym z nas.

Katarzyna Górska (@goorska_com): Mapa nieba

(Il. Katarzyna Górska)

Do czasu, gdy zgłosił się do niej klient z prośbą o stworzenie mapy polskiego nieba oraz specjalnego kalendarza z fazami Księżyca, ezoteryka wcale nie była jej bliska. By rzetelnie wypełnić obowiązek, przez kolejne tygodnie studiowała mapy, czytała książki i artykuły o astrologii. Na ich podstawie stworzyła minimalistyczne plakaty z konstelacjami gwiazd wszystkich znaków zodiaku oraz mapę ponad 50 układów gwiezdnych widocznych na polskim niebie. – Choć nadal nie czuję się ekspertką w tej dziedzinie, staram się jej nie lekceważyć. Osobiście wierzę, że potężna siła i magia drzemią w nas samych. A jeżeli intuicja podpowiada nam, że gwiazdy mają na nas szczególny wpływ, to może warto sprawdzić, czy astrologia do nas przemawia – mówi.

Dokładny harmonogram weekendu magii i wróżb z „Vogue Polska” jest dostępny pod linkiem.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij