Znaleziono 0 artykułów
30.11.2022

Instalacja artystyczna Katarzyny Krakowiak wystawiona w Paryżu

30.11.2022
Fot. Materiały prasowe

Dźwiękowo-przestrzenna instalacja Katarzyny Krakowiak została wystawiona w Jeu de Paume w paryskich Ogrodach Tuileries. Projekt przygotowany z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego oglądać będzie można do 29 stycznia 2023 roku.

Instalację Katarzyny Krakowiak „Where does any Miracle start?” otworzono 8 listopada w paryskim muzeum Jeu de Paume. Artystka wykorzystała architekturę budynku położonego w otoczeniu paryskich Ogrodów Tuileries, aby stworzyć akustyczną przestrzeń, w której widzowie mogą stać się częścią dzieła. Krakowiak zainspirowała analogia ruchu piłeczki odbijającej się od ścian w grze jeu de paume. Metaforyczne „bycie pod ścianą” odnosi się do uczucia niemocy związanego z niepewnością, postpandemicznym niepokojem oraz kryzysem klimatycznym.

Fot. Materiały prasowe

Chcę podkreślić analogię między faktem odbijania się dźwięku od ścian i naszą pozycją uczestników ustawionych wobec pewnego rodzaju ściany, postrzeganej także jako doświadczenie egzystencjalne. Uzyskany obraz posłuży mi do dźwiękowego tła przygotowanego do finałowej kompozycji osadzonej społecznie – wyjaśnia Katarzyna Krakowiak.

Wystawę zainaugurował koncert sopranistek. Zwieńczeniem projektu, współorganizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza i współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie album audio, na którym zebrano głosy publiczności.

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij