Znaleziono 0 artykułów
15.12.2022
Artykuł partnerski

Jak stosować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe u dzieci?

15.12.2022
Fot. Getty Images

Jesienne infekcje, ząbkowanie, gorączka – nie ma chyba rodzica, który nie mierzyłby się z tymi dolegliwościami u swojej pociechy. Ważne jest, aby w takiej sytuacji zadbać o domową apteczkę – nie może zabraknąć w niej  leku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego dla dzieci. Jak podawać najmłodszym takie preparaty? Kilka faktów może zaskoczyć.

Ibuprofen i paracetamol – podstawa domowej apteczki – to leki działające na ból i gorączkę. Po te dwa preparaty sięgamy najczęściej i w pierwszej kolejności1. Organizm lepiej walczy z infekcją w wyższej temperaturze, dlatego na początku skupmy się na nawadnianiu – podwyższona temperatura to większa utrata wody z organizmu, zwłaszcza u dzieci.

Jak dawkować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe u dzieci? Na opakowaniach leków można znaleźć odpowiednie tabele, należy jednak pamiętać, że dawkę opiera się wyłącznie na aktualnej wadze dziecka (przedziały wiekowe są jedynie orientacyjne). W pierwszej kolejności należy więc zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania leku. W Internecie dostępne są również kalkulatory dawkowania, ułatwiające wyliczenie objętości zawiesiny do podania, na podstawie masy ciała dziecka. Lek odmierzamy i podajemy dziecku za pomocą dołączonej strzykawki – w ten sposób możemy podać dziecku odpowiednią ilość leku. Właściwa dawka leku to pierwszy krok przynoszący ulgę rozgorączkowanemu czy obolałemu dziecku. Jakich jeszcze zasad powinniśmy przestrzegać?

Fot. Materiały prasowe
Ibuprom dla Dzieci Forte

Gdy mamy do czynienia z gorączką czy bólem u dzieci, bywa, że trudno o apetyt. Jak wówczas podać lek przeciwbólowy? Ibuprom dla dzieci Forte to lek, który można podawać na czczo4, co jest ważne zwłaszcza w przypadku pojawienia się gorączki w nocy. Nie musimy zastanawiać się, kiedy ostatnio dziecko coś jadło, ani karmić malucha przed podaniem leku. Przyjmowanie preparatu w ten sposób ma wiele korzyści. Przede wszystkim szybsze podanie leku przyspiesza działanie terapeutyczne – w działaniu przeciwgorączkowym kluczowy jest jak najszybszy początek działania leku, co przekłada się na szybkość uzyskania efektu. Ważnym aspektem jest także zmniejszenie ryzyka nieprawidłowego zastosowania leku u dziecka – ibuprofen podany po posiłku może nie przynieść tak szybkiego obniżenia gorączki i kolejna dawka może być podana zbyt wcześnie. Według badań5 niektóre pokarmy mogą wpływać na działanie preparatów z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jedzenie opóźnia moment osiągnięcia najwyższego stężenia substancji czynnej we krwi, co wpływa na czas uzyskania efektu leku. Na podstawie powyższych informacji zasadne wydaje się stosowanie Ibuprom dla Dzieci Forte na czczo, w celu przyśpieszenia uzyskania efektu przeciwbólowego i przeciwgorączkowego6.

Ibuprom dla dzieci Forte można podawać dzieciom od ukończenia trzeciego miesiąca życia (poniżej 6. miesiąca życia tylko po konsultacji z lekarzem). Warto też pamiętać o tym, żeby podając lek strzykawką, kierować ją w stronę policzka dziecka, a nie do gardła, aby uniknąć zakrztuszenia. Ibuprom dla dzieci Forte ma truskawkowy smak, który odpowiada dzieciom7.

Ibuprom dla dzieci forte ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – sprawdzi się w przypadku gorączki różnego pochodzenia, także w przypadku zakażeń wirusowych czy odczynów poszczepiennych, a także przy bólach o nasileniu łagodnym do umiarkowanego: bólu gardła, głowy i mięśni (np. przy zakażeniach wirusowych), bólu stawów i kości, będących następstwem urazów narządu ruchu, jak nadwyrężenia czy skręcenia, bólu na skutek urazów tkanek miękkich, bóli pooperacyjnych, bólu zębów, bólu uszu przy zapaleniu ucha środkowego, a także w przypadku bólu po zabiegach stomatologicznych i ząbkowania.  Dzięki dużej koncentracji substancji czynnej pojedyncza ilość leku do podania jest nieduża, nie trzeba też dziecka budzić w nocy, żeby podać kolejną dawkę, bo przerwa między nimi powinna być od 6 do 8 godzin.

Sięgając po lek przeciwbólowy, zawsze sprawdźmy datę jego ważności. Dziecięce zawiesiny przeciwbólowe na ogół można stosować przez sześć miesięcy od daty pierwszego otwarcia. Na opakowaniu Ibupromu dla dzieci Forte przewidziano miejsce na zanotowanie tej informacji. To proste rozwiązanie pozwoli uniknąć podania dziecku przeterminowanego preparatu. Zawiesiny przeciwbólowe najlepiej przechowywać w kartoniku, z dala od źródeł światła, ciepła i wilgoci. W ten sposób ich właściwości przez cały okres przydatności pozostaną niezmienione.

Ibuprom dla Dzieci Forte: ibuprofen 200 mg/5 ml, zawiesina doustna. Wskazania: gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego). Bóle różnego pochodzenia o nasileniu łagodnym do umiarkowanego: bóle głowy, gardła i mięśni, np. w przebiegu zakażeń wirusowych; bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwyrężenia, skręcenia); bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne; bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania; bóle głowy; bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego. Przeciwwskazania: Produkt leczniczy jest przeciwwskazany u pacjentów: z nadwrażliwością na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej; z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy czynną lub w wywiadzie, perforacją lub krwawieniem, również tymi występującymi po zastosowaniu NLPZ; z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością serca (klasa IV wg NYHA); przyjmujących jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych); w III trymestrze ciąży; ze skazą krwotoczną. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40, 50-507 Wrocław.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.


1. Woroń J. Farmakoterapia gorączki. Farmakologia leków przeciwgorączkowych. W Gorączka. Przyczyny, diagnostyka, leczenie. Sybilski AJ, Woroń J, Życińska K, Doniec Z. (red.). Medical Education, Warszawa 2021: 67-78.

2. Po konsultacji z lekarzem pediatrą.

3. Doniec Z, Jackowska T, Sybilski A et al. Gorączka u dzieci – Rekomendacje postępowania w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – KOMPAS GORĄCZKA. Fam Med Prim Care Rev. 2021; 23(1) DOI: 10.5114/fmpcr.2021.102648.

4. U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się zażywać produkt leczniczy podczas posiłku lub popijanie mlekiem.

5. Rainsford KD, Bjarnason I. NSAIDs: take with food or after fasting? J Pharm Pharmacol. 2012 Apr;64(4):465-9. doi: 10.1111/j.2042-7158.2011.01406.x. Epub 2011 Nov 18. PMID: 22420652.

6. U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się zażywać produkt leczniczy podczas posiłku lub popijanie mlekiem.

7. QS „OTC Tracking Leki na gorączkę i ból dla dzieci” luty 2020.

Kasia Stadejek
Proszę czekać..
Zamknij