Znaleziono 0 artykułów
17.07.2019

Justyna Kopińska: Trzy plagi

Justyna Kopińska (Fot. Zaza Krajewska)

Według badań przeprowadzonych przez SW Research dla Rp.pl 19 procent Polaków nie chciałoby, by obok nich mieszkała osoba innej rasy, 18 procent ankietowanych nie było pewnych swojego zdania w tej sprawie. Prawie co piąty mówi wprost o swoich uprzedzeniach rasistowskich. „Won z Polski”, „k…y ukraińskie”, „bydlaki” – to napisy, które wracający z pracy przy budowie metra w Warszawie mężczyźni zobaczyli na swojej klatce schodowej.

Ukraińcy to gwałciciele i rzeźnicy! – powiedział podczas rozmowy w Radiu Koszalin podróżnik Wojciech Cejrowski. 
Ale nie wszyscy, oczywiście… – odpowiedział prowadzący.
Nie wiem tego, czy nie wszyscy. Jeżeli mój brat jest gwałcicielem i rzeźnikiem, a ja przez dziesiątki lat, po tym jak się dokonała rzeź wołyńska, twierdzę cały czas, że on jest bohaterem, to to mnie czyni rzeźnikiem i gwałcicielem – mówił Cejrowski.

Później dodał: – Na pańskie pytanie: „czy wszyscy Ukraińcy?”, odpowiadam, że wszyscy, bo żaden Ukrainiec do tej pory nie uporządkował tej sprawy.

Prokuratura Rejonowa w Szczecinku w 2017 roku umorzyła postępowanie dotyczące tej wypowiedzi, tłumacząc, że nie doszło do publicznego znieważenia grupy ludności lub poszczególnych osób z powodu przynależności narodowej, a Wojciech Cejrowski odnosił się do filmu „Wołyń”. 

Do podróżnika w czasie targów książki nadal ustawiają się długie kolejki czytelników czekających na jego autograf.

Według badań przeprowadzonych przez SW Research dla Rp.pl 19 procent Polaków nie chciałoby, by obok nich mieszkała osoba innej rasy, 18 procent ankietowanych nie było pewnych swojego zdania w tej sprawie. Prawie co piąty mówi wprost o swoich uprzedzeniach rasistowskich. 

„Won z Polski”,” „k…y ukraińskie”, „bydlaki” – to napisy, które wracający z pracy przy budowie metra w Warszawie mężczyźni zobaczyli w ostatni piątek na klatce schodowej. Do ich mieszkania wrzucono także butelkę z nieznaną cieczą. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych opublikował odpowiedź pracowników:

„Polacy budują za granicą, a my wraz Turkami budujemy dla was stację metra przy ul. Górczewskiej. Przyjechaliśmy tu za chlebem, ale nie chcemy go za darmo. Pracujemy bardzo ciężko dwadzieścia pięć metrów pod ziemią, by zasłużyć na zarabiane pieniądze. Wzbogacamy Polskę nie tylko pracą, ale także płacąc podatki, z których polskie państwo finansuje m.in. szpitale, szkoły i emerytury. Nasze żony i siostry pracują często jako sprzątaczki i opiekunki do dzieci. Dzięki temu wielu z Was ma możliwość podjęcia lepiej płatnej pracy i podwyższenia swojego standardu życia. Nie rozumiemy, dlaczego jesteśmy obrzucani wyzwiskami, nasze ściany zostały pomalowane sprejem, a nasze drzwi obficie oplute. Podpalono nasz dom, czujemy się zagrożeni”.

Pracowałam między innymi w Kalifornii i w Nairobi. Czułam się bezpieczna, bo sąsiedzi przyjęli mnie w piękny, mądry sposób. Nie wyobrażam sobie, co bym poczuła, widząc na drzwiach swojego mieszkania napis: „Won do Polski”. 

Zdaję sobie sprawę, że rasizm i ksenofobia są problemami w wielu krajach na świecie, ale nie możemy mówić: „Popatrz tam!”. Ważne, by walczyć z nienawiścią w naszym kraju. Zadawać pytania o to, kto w Polsce jest zapraszany do mediów, jak nasze społeczeństwo reaguje na nienawiść i czy można bezkarnie obrażać innych.

Ryszard Kapuściński pisał: „Światu grożą trzy plagi, trzy zarazy. Pierwsza to plaga nacjonalizmu. Druga to plaga rasizmu. Trzecia to plaga religijnego fundamentalizmu. Te trzy plagi mają tę samą cechę, wspólny mianownik – jest nim agresywna, wszechwładna, totalna irracjonalność”. 

Te trzy plagi krok po kroku, już nie sekretnie, rozbestwiają się i kreują świat bez godności i szacunku, a zatem bez znaczenia.

Kontakt z autorką przez stronę www.justynakopinska.pl 

Okładki książek Justyny Kopińskiej (Fot. Materiały prasowe)

 

Justyna Kopińska
Komentarze (1)

Anna Maria
Anna Maria17.07.2019, 11:41
Pierwszy raz się nie do końca zgodzę (z początkiem, bo z rozwinięciem i konkluzją - jak najbardziej). Cejrowski ma specyficzny styl, ale nie jest aż tak strasznym człowiekiem, jak przywykło się go przedstawiać. W cytowanej rozmowie nie mówi o tym, że Ukraińscy są tacy a tacy, tylko że się nie rozliczyli za Wołyń. I to można symetrystycznie powiązać z twierdzeniem, że Polacy się nie rozliczyli za współudział w Holokauście - co jest skomplikowanym zagadnieniem do rozważenia, ani faktem, ani fejkiem. Każdą wypowiedź trzeba umieścić w pewnym kontekście - bo inaczej bierzemy udział w (także złym) tworzeniu kozłów ofiarnych i przyłączamy się do tłumu kamienujących (no bo my tak nie myślimy jak on, więc on jest zły, a my, tłum, dobrzy).
  1. Ludzie
  2. Opinie
  3. Justyna Kopińska: Trzy plagi
Proszę czekać..
Zamknij