Znaleziono 0 artykułów
Justyna Kopińska: Film „Challengers” opowiada o obsesji, rywalizacji i zazdrości Justyna Kopińska: Film „Challengers” opowiada o obsesji, rywalizacji i zazdrości Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie poleca „Challengers” Luki Guadagnino z Zendayą. Film pokazuje, że obsesja jest bliska uzależnieniu. 

Justyna Kopińska: Jaka opowieść w tobie rezonuje? Justyna Kopińska: Jaka opowieść w tobie rezonuje? Do rozważań na temat przesuwania granic życiowych decyzji Justynę Kopińską zainspirowała rozmowa z Martyną Wojciechowską.
Podcast „O milimetr do przodu”, s. 2, odc. 3: O psychoterapii. Gościni: Magdalena Namysłowska Podcast „O milimetr do przodu”, s. 2, odc. 3: O psychoterapii. Gościni: Magdalena Namysłowska W trzecim odcinku podcastu terapeutka, dr n. med. Magdalena Namysłowska mówi o korzyściach płynących z psychoterapii i kryzysie zdrowia psychicznego.
Justyna Kopińska: Jak karmić swój umysł, by służył nam jak najlepiej Justyna Kopińska: Jak karmić swój umysł, by służył nam jak najlepiej Nasza codzienność jest magiczna. Wystarczy pomyśleć o potędze umysłu – mówi laureat Nagrody Nobla Didier Queloz. Pięć zasad zdrowego mózgu to: aktywność fizyczna, nauka nowych rzeczy, wyzwania, odpowiednio dobrana dieta i miłość.
Podcast „O milimetr do przodu”, s. 2, odc. 1: Zadaj sobie najważniejsze pytania. Gościni: Krystyna Janda Podcast „O milimetr do przodu”, s. 2, odc. 1: Zadaj sobie najważniejsze pytania. Gościni: Krystyna Janda Gościni podcastu „O milimetr do przodu” Krystyna Janda, aktorka nagrodzona Złotą Palmą w Cannes, mówi o swoich źródłach energii i związkach, #metoo i mobbingu na planach filmowych i zmianach kulturowych w polskim kinie.
Justyna Kopińska: Nie odmawiaj innym prawa do decydowania o sobie Justyna Kopińska: Nie odmawiaj innym prawa do decydowania o sobie Zmiana prawa dotyczącego aborcji lub eutanazji w żaden sposób nie dotyka chrześcijan. Chodzi jedynie o to, byś nie odmawiał innym prawa do decydowania o sobie – pisze Justyna Kopińska.
Justyna Kopińska: To mogła być każda z nas Justyna Kopińska: To mogła być każda z nas Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie pisze o Lizawiecie, która zmarła w wyniku brutalnego gwałtu.
Justyna Kopińska: Implant Neuralink po raz pierwszy wszczepiono do mózgu człowieka Justyna Kopińska: Implant Neuralink po raz pierwszy wszczepiono do mózgu człowieka Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie pisze o implancie Neuralink po raz pierwszy wszczepionym do mózgu człowieka. Firma neurotechnologiczna założona przez Elona Muska od 2016 roku eksperymentuje z takimi czipami.
Justyna Kopińska: Jak zwiększyć życiową energię Justyna Kopińska: Jak zwiększyć życiową energię W cotygodniowym felietonie Justyna Kopińska za Esther Perel, Andrew Hubermanem i Chrisem Baileyem podaje sposoby na zachowanie życiowej energii. Jak zachęcać mózg do aktywności w czasach, gdy wszystko nas rozprasza?
Justyna Kopińska: Jak dochować postanowień noworocznych Justyna Kopińska: Jak dochować postanowień noworocznych Sprecyzowany cel, drobna kara, jeśli go nie zrealizujesz, plan, liczba dni, w których nie musisz realizować planu, i znalezienie przyjaciela.
Podcast „O milimetr do przodu”, s. 1, odc. 6: Kocham kino. Gościni: Grażyna Torbicka Podcast „O milimetr do przodu”, s. 1, odc. 6: Kocham kino. Gościni: Grażyna Torbicka Justyna Kopińska rozmawia z Grażyną Torbicką, dziennikarką i prowadzącą program „Kocham kino”. O aktualnym odbiorze dzieł Romana Polańskiego i Woody’ego Allena, ruchu #metoo oraz nadprodukcji filmów.
Justyna Kopińska: Upadek serialu „The Crown” Justyna Kopińska: Upadek serialu „The Crown” Twórcy „The Crown” nie udźwignęli prawdziwej historii, pisze Justyna Kopińska o szóstym sezonie serialu, w którym opowiedziano o śmierci Lady Di.
Justyna Kopińska: Jak sztuczna inteligencja wpłynie na rynek pracy Justyna Kopińska: Jak sztuczna inteligencja wpłynie na rynek pracy W dobie sztucznej inteligencji, która może zagrozić pracy kreatywnej, domagajmy się przejrzystych zasad dla pracownika i pracodawcy.
 Justyna Kopińska: Kobieta, życie, wolność Justyna Kopińska: Kobieta, życie, wolność Irańska działaczka Narges Mohammadi, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, w rodzinnym kraju przebywa w więzieniu. Skazano ją na ponad 30 lat. Podkreśla, że nie opuści Iranu, nawet jeśli resztę życia spędzi w niewoli.
Justyna Kopińska: Instytucja zamknięta, która miażdży ludzi Justyna Kopińska: Instytucja zamknięta, która miażdży ludzi Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie przytacza opowieść bohaterki książki „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”.
Justyna Kopińska: Z nienawiści do osób LGBT+ Justyna Kopińska: Z nienawiści do osób LGBT+ Matka dziewięciorga dzieci z Kalifornii, ukraińska działaczka Jelena Grigorjewa, projektant mody Edwin Chiloba. Justyna Kopińska pisze o zabójstwach, do których doprowadziła nienawiść.
Justyna Kopińska: „Oppenheimer” a sztuczna inteligencja Justyna Kopińska: „Oppenheimer” a sztuczna inteligencja Christopher Nolan w „Oppenheimerze” przypomina, że z wielką władzą musi iść w parze wielka odpowiedzialność.
Justyna Kopińska: Ucieczka do innego świata Justyna Kopińska: Ucieczka do innego świata Dzięki uciekinierom z Korei Północnej wiemy o obozach, które działają w tym państwie totalitarnym. Ludzie są tam poddawani torturom, eksperymentom medycznym oraz pracy ponad możliwości.
Justyna Kopińska: Z nienawiści do kobiet Justyna Kopińska: Z nienawiści do kobiet „Karma słusznie ją dojechała”. Komentujący śmierć Polki Anastazji Rubińskiej na greckiej wyspie Kos używają mowy nienawiści wobec kobiet. Ten victim blaming musi się skończyć.
Justyna Kopińska: Żebyśmy nie zobojętnieli Justyna Kopińska: Żebyśmy nie zobojętnieli Każdy z nas trzyma w ręku broń, której wyjątkowo obawia się Władimir Putin – pisze w cotygodniowym felietonie Justyna Kopińska o obecnej sytuacji w objętej wojną Ukrainie.
Justyna Kopińska: Wizualny model terapii Phila Stutza Justyna Kopińska: Wizualny model terapii Phila Stutza Film dokumentalny „Stutz” na platformie Netflix opowiada o wizualnym modelu terapii stworzonym przez psychiatrę Phila Stutza. Za kamerą stanął jego pacjent, aktor Jonah Hill.
Justyna Kopińska: Siła kobiet w każdym wieku Justyna Kopińska: Siła kobiet w każdym wieku Stygmatyzacja ze względu na wiek dotyczy kobiet w życiu publicznym – aktorek, dziennikarek, polityczek. Czas podjąć walkę z ageizmem i seksizmem.
Justyna Kopińska: Okruchy dnia Justyna Kopińska: Okruchy dnia Warto na moment opuścić gardę, by poznać odpowiedź na pytanie, czego w życiu żałujemy – pisze w cotygodniowym felietonie Justyna Kopińska po seansie „Okruchów dnia” z 1993 roku.
Justyna Kopińska: Wierni pragną Kościoła otwartego Justyna Kopińska: Wierni pragną Kościoła otwartego W cotygodniowym felietonie Justyna Kopińska pisze o synodzie zainicjowanym przez papieża Franciszka w 2021 roku. Wiernych zapytano, jaki powinien być współczesny Kościół?
Justyna Kopińska: W gorsecie Justyna Kopińska: W gorsecie Film Marie Kreutzer „W gorsecie” nie przedstawia życiorysu cesarzowej Sisi, lecz stan jej umysłu. Czuje się zagrożona, zaszczuta, zmuszona do obsesyjnej kontroli wizerunku. Dla Elżbiety sprawy osobiste stają się polityczne.
Justyna Kopińska: Praca po 16 godzin na dobę Justyna Kopińska: Praca po 16 godzin na dobę Marcin Matczak nawołuje do pracy po 16 godzin na dobę, dziennikarz radiowej Trójki Łukasz Ciechański ciałopozytywność określa jako „raka dzisiejszych czasów”. Wypowiadanie się publicznie to przywilej.
 Justyna Kopińska: Chaos i porządek Justyna Kopińska: Chaos i porządek Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie pisze, że ważniejszy od lewicowych poglądów jest dla niej szacunek do drugiego człowieka.
Justyna Kopińska: Nałogowi marzyciele Justyna Kopińska: Nałogowi marzyciele Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie pisze o Maladaptive Daydreaming, czyli przypadłości polegającej na uzależnieniu od snów na jawie.
Justyna Kopińska: Jak uratować planetę dzięki nauce i empatii? Justyna Kopińska: Jak uratować planetę dzięki nauce i empatii? W cotygodniowym felietonie Justyna Kopińska pisze o działaniach Rosjan w nawiązaniu do wykładu podróżniczki Jane Goodall.
Justyna Kopińska: Subtelna i silna Lady Di Justyna Kopińska: Subtelna i silna Lady Di W cotygodniowym felietonie Justyna Kopińska poleca dokument „Diana. The Princess”. Film pokazuje, że Lady Di łączyła upór i delikatność, charyzmę i słabość.
Justyna Kopińska: Solidarne z Zełenską i Marin Justyna Kopińska: Solidarne z Zełenską i Marin Justyna Kopińska w swoim cotygodniowym felietonie pisze o solidarności kobiet z Sanną Marin i Ołeną Zełenską oraz o mocnej we współczesnym świecie potrzebie wyższości i społecznego hejtu.
Justyna Kopińska: Wiek nie definiuje człowieka Justyna Kopińska: Wiek nie definiuje człowieka Nasza felietonistka Justyna Kopińska przytacza wypowiedź Anthony’ego Hopkinsa. Aktor nawołuje, żeby pozbyć się strachu w realizowaniu naszych pragnień.
Justyna Kopińska: Potrzebujemy mężów stanu Justyna Kopińska: Potrzebujemy mężów stanu W obliczu nienawistnych wypowiedzi polityków prawicy na temat osób LGBT+, potrzebujemy w Polsce mężów stanu, którzy nie będą dzielić ludzi na obcych i swoich, na homo- czy heteronormatywnych, na katolików i ateistów.
Justyna Kopińska: Proces dekady Depp v Heard Justyna Kopińska: Proces dekady Depp v Heard Proces Depp v Heard nie oznacza końca ruchu #MeToo. Ten ruch powinien ewoluować tak, by chronić ofiary, ale nie piętnować niewinnych ludzi.
Justyna Kopińska: Lekcja empatii Anthony’ego Bourdaina Justyna Kopińska: Lekcja empatii Anthony’ego Bourdaina Wiadomości pokazują zderzenia, niezrozumienie i konflikty. A człowiek zdolny jest pokonać uprzedzenia, powracając do rytuałów. Tego uczył Anthony Bourdain.
Justyna Kopińska: Kijów to forteca Justyna Kopińska: Kijów to forteca Po masakrze ludności cywilnej w Buczy Ukraińcy wierzą, że winni zostaną ukarani. Prokuratorzy już pracują nad postawieniem winnych przed wymiarem sprawiedliwości.
Justyna Kopińska: Ukraina jest jasnym punktem Europy Justyna Kopińska: Ukraina jest jasnym punktem Europy Rozstrzeliwani cywile, miasta w gruzach, tłumy na dworcach – te obrazy z wojny w Ukrainie pozostaną w nas na zawsze.
 Justyna Kopińska: Droga do bliskości Justyna Kopińska: Droga do bliskości Film Mike’a Millsa „C’mon C’mon”, opowiadający o relacji dziennikarza Johnny’ego z małym siostrzeńcem Jessem, szuka odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, pokazując drogę do zrozumienia.
Justyna Kopińska: Sny są głosem Boga Justyna Kopińska: Sny są głosem Boga Carl Gustav Jung nazywał sny „głosem Boga”. Współcześni eksperci, zaniepokojeni kryzysem snu, przekonują, że to podstawa zdrowego życia.
Justyna Kopińska: Włoski przepis na szczęście Justyna Kopińska: Włoski przepis na szczęście Konsumpcyjny świat kreuje coraz większe potrzeby i pragnienia. Skutkiem jest poczucie nieustannego zagrożenia lub – w komfortowej sytuacji – chęć zaspokajania kolejnych pragnień.
Justyna Kopińska: Nie mam cierpliwości do cynizmu Justyna Kopińska: Nie mam cierpliwości do cynizmu Nie chcę już tracić czasu na to, co mnie boli albo mnie nie zadowala. Nie mam cierpliwości do cynizmu, nadmiernego krytycyzmu i wymagań
Justyna Kopińska: Relacja z poczucia obowiązku jest jak domek z kart Justyna Kopińska: Relacja z poczucia obowiązku jest jak domek z kart – Głównym bohaterom bergmanowskiej historii trudno zrozumieć, że ciągła intymność wymaga pracy nad związkiem. – pisze Justyna Kopińska o serialu „Sceny z życia małżeńskiego”.
Justyna Kopińska: Dlaczego to robię? Justyna Kopińska: Dlaczego to robię? Justyna Kopińska, oglądając drugi sezon serialu „The Morning Show” na Apple TV+, zadaje pytanie o sens pracy we współczesnym świecie.
Justyna Kopińska: Teraz tu jest twój dom Justyna Kopińska: Teraz tu jest twój dom Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie analizuje sytuację uchodźców z Afganistanu na polskiej granicy.
Justyna Kopińska o filmie „Supernova” Justyna Kopińska o filmie „Supernova” W filmie „Supernova” o miłości, stracie i akceptacji choroby oraz śmierci Sam zdecydował o bezgranicznym poświęceniu dla ukochanego, a jego cierpiący na demencję partner Tusker myśli o odejściu na własnych warunkach.
Justyna Kopińska: Polska szkoła się cofa Justyna Kopińska: Polska szkoła się cofa Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie wzywa, by reagować na homofobiczne wypowiedzi ministra edukacji. Zanim będzie za późno.
Justyna Kopińska: Bezwarunkowa miłość Justyna Kopińska: Bezwarunkowa miłość Dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń mówi o bezwarunkowej miłości do transpłciowej córki w państwie, w którym prominentni politycy powtarzają, że „LGBT to nie ludzie”.
Justyna Kopińska: Stare grzechy mają długie cienie Justyna Kopińska: Stare grzechy mają długie cienie W małym miasteczku w Pensylwanii zbrodnia jest zaraźliwa, a kolejni jego obywatele czują się zachęceni do przekraczania norm. Justyna Kopińska poleca „Mare z Easttown”.
Justyna Kopińska: Czasy pandemii Justyna Kopińska: Czasy pandemii W czasie wyobcowania i strachu niektórzy zaczynają zachowywać się jak małe dzieci lub przypisują swoje wrogie odczucia innym.
Justyna Kopińska: Czy spotkałeś się z ghostingiem Justyna Kopińska: Czy spotkałeś się z ghostingiem Ghosting, hunting i zombieing cechują relacje nastawione na zysk, a nie zobowiązanie.
Justyna Kopińska: Czy bierzesz udział w polowaniu? Justyna Kopińska: Czy bierzesz udział w polowaniu? Zatańczcie z Madsem Mikkelsenem. Zobaczcie „Na rauszu”. W tym filmie drugi człowiek jest powodem, dla którego warto być.
Justyna Kopińska: Czy jesteś patriotą Justyna Kopińska: Czy jesteś patriotą Nasze symbole są w dużej mierze zawłaszczane przez ludzi, którzy tworzą wroga, by go nienawidzić.
Justyna Kopińska: Rok 2020 Justyna Kopińska: Rok 2020 Rok 2020 zapisze się w historii wolnej Polski jako czas okrutny dla kobiet, dzieci i mniejszości.
Justyna Kopińska: Efekt świętego Mateusza Justyna Kopińska: Efekt świętego Mateusza Bogaci się bogacą, sytuacja biednych tylko się pogarsza. Tak działa przywilej. W ocenie innych skupiamy się na pozorach. Ignorujemy nawet oczywiste objawy braku empatii, wierząc w wykreowany wizerunek.
Justyna Kopińska: Orzeczenie TK dotyka wszystkich Justyna Kopińska: Orzeczenie TK dotyka wszystkich Prawicowi politycy w nieoficjalnych rozmowach powtarzają, że nie spodziewali się takiej determinacji kobiet i mężczyzn po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.
Justyna Kopińska: Ile dzieci może urodzić kobieta Justyna Kopińska: Ile dzieci może urodzić kobieta Publicystka o konsekwencjach powołania Przemysława Czarnka na stanowisko ministra edukacji.
Justyna Kopińska: Czy każdy czyn zgodny z prawem jest właściwy? Justyna Kopińska: Czy każdy czyn zgodny z prawem jest właściwy? W społeczeństwach dojrzałych, opartych na idei solidarności, ludzie szybko wychwytują, kto wielokrotnie upokarza innych. Takie zaburzone jednostki są trzymane na uboczu.
Justyna Kopińska: Chrońmy świat solidarności Justyna Kopińska: Chrońmy świat solidarności Obecną sytuację w Polsce komentują z zażenowaniem dziennikarze najlepszych światowych dzienników. Ludzie żyjący w dojrzałych społeczeństwach nie są w stanie zrozumieć, jak można zbijać kapitał polityczny na nienawiści do osób LGBTQ.
Justyna Kopińska: Państwo gniewu Justyna Kopińska: Państwo gniewu Uległość i chęć przynależności do grupy są odpowiedzialne za największe zbrodnie w dziejach ludzkości.
Justyna Kopińska: Jedna pielęgniarka Justyna Kopińska: Jedna pielęgniarka Niektórzy potrafią świadomie oddzielić bańkę informacyjną od poglądów, a fake newsy od prawdy. Ale jest też duża grupa ludzi, którzy nie są w stanie tego zrobić.
Grażyna Torbicka rozmawia z inspirującymi kobietami Grażyna Torbicka rozmawia z inspirującymi kobietami Już jutro, 20 maja, dziennikarka poprowadzi dyskusję o kobiecości w XXI wieku. Darmowy live będzie można oglądać o godzinie 11 na YouTubie.
Justyna Kopińska: Rewolucja trwa Justyna Kopińska: Rewolucja trwa Ruchy #MeToo, Time’s Up czy Black Lives Matter na zawsze zmieniły pojęcia władzy, a zwłaszcza wpływu. Ale w Polsce sytuacja ofiar przemocy jest wciąż trudna. Molestowane kobiety czy dyskryminowani pracownicy są upokarzani, a pracodawcy, stosujący przemoc seksualną, często zachowują wszystkie przywileje.
Justyna Kopińska: Ważne, czy ty ich lubisz Justyna Kopińska: Ważne, czy ty ich lubisz Większość ludzi nie czuje się komfortowo, wyznaczając granice, bo skupia się na tym, co pomyślą inni. Chcemy, by nas lubili. Pozwalamy więc, by inni robili rzeczy, które naruszają nasze wartości.
Justyna Kopińska: Wybory 2020 Justyna Kopińska: Wybory 2020 Rozmawiałam z ludźmi, dla których każdy dzień jest walką o przetrwanie. Potrzebujemy polityków potrafiących do nich przemówić. Takich, którzy nie odwracając oczu od ich cierpienia, prezentują jasny program poprawy jakości instytucji państwowych.
Justyna Kopińska: Rozbełtany umysł Justyna Kopińska: Rozbełtany umysł Hanna Krall w książce „Reporterka” Jacka Antczaka opowiada o świadomym życiu w systemie opartym o brak refleksji. Jak wiele osób gotowych jest odwracać wzrok, dopóki czerpią z tego korzyść?
Justyna Kopińska: Mężczyzna, który nie ufa nikomu Justyna Kopińska: Mężczyzna, który nie ufa nikomu Kiedy człowiek przestaje wierzyć ludziom? W którym momencie następuje to charakterystyczne pęknięcie niedające się już skleić? – zastanawia się Justyna Kopińska w kontekście serialu HBO „Na cały głos”.
Justyna Kopińska: Czy ma pani dzieci? Justyna Kopińska: Czy ma pani dzieci? Zawsze mówi się o rzeczach, które nas przerażają. Ludzie deklarują, że są zadowoleni z własnych decyzji, gdy zalewają ich wątpliwości.
Justyna Kopińska: Bez daty ważności Justyna Kopińska: Bez daty ważności Wykluczenie, ubrane w ładne słowa, może być pociągające, a więc niebezpieczne. Zamiast obnażać pustkę tego, kto je głosi, wzbudza uśmiech – pisze Justyna Kopińska w nowym felietonie. Dzisiaj premierę ma także jej pierwsza powieść – „Obłęd”.
Justyna Kopińska: Gdy błyszczą oczy Justyna Kopińska: Gdy błyszczą oczy Dzieci w krajach europejskich mają niezwykłą szansę, by korzystać z wolności. Często wyrastają na dorosłych o smutnych oczach, którzy wolność wymieniają na nieustające pasmo decyzji.
Justyna Kopińska: Nie trwońmy słów Justyna Kopińska: Nie trwońmy słów Podczas mojej pracy reporterskiej wielokrotnie obserwowałam wybitnie inteligentnych ludzi, którzy byli kompletnie pogubieni. Często podejmowali decyzje przeciwne ich wartościom i w kontrze do własnego szczęścia, bo tak bardzo obawiali się choćby spróbować żyć.
Justyna Kopińska: Zło pod płaszczykiem troski Justyna Kopińska: Zło pod płaszczykiem troski Meryl Streep, która gra rolę matki w „Wielkich kłamstewkach”, produkcji HBO, w mistrzowski sposób ukazuje, że potrzeba zachowania wizerunku jej serialowego syna jest ważniejsza od uczuć i stanu psychicznego jego ofiary.
Nie płyńcie z prądem Nie płyńcie z prądem Wszyscy mamy wielką potrzebę akceptacji. Ale musicie wierzyć, że wasze przekonania są wyjątkowe, wasze własne, nawet jeśli nie cieszą się popularnością. Szczególnie gdy stado powie, że to bez sensu.
Justyna Kopińska: Odbudować prawdę Justyna Kopińska: Odbudować prawdę Niektórzy potrafią rozpoznać manipulanta, który, powodowany zazdrością, złością lub zwykłą frustracją, chce poniżyć innych. Ale wielu, nawet w przypadku oczywistych oznak, zaczyna szukać przyczyn w sobie lub w tych, których dotyka psychiczna przemoc.
Justyna Kopińska: Twarz, którą pokazujesz światu Justyna Kopińska: Twarz, którą pokazujesz światu Poniżanie innych często wiąże się z pozornie wysokim ego, które można jednak stracić w sekundę. Charakterem opartym o bardzo chwiejną podstawę – brak szacunku i zaufania do samego siebie.
Justyna Kopińska: Nie ma czasu Justyna Kopińska: Nie ma czasu Ostatnio bardzo dużo myślę o przemijaniu. O tym, jakie to ważne, żeby każdy dzień czy rozmowa miały znaczenie. O tym, że jesteśmy tu na chwilę. Dlatego szczególnie cenne jest skupienie. Decydowanie, na co poświęcamy uwagę, z kim spędzamy czas, co od siebie możemy dać ludziom.
Kopińska: Ludzie, którzy żywią się łzami Kopińska: Ludzie, którzy żywią się łzami To, co poruszamy w debacie publicznej, jakie tematy uznajemy za ważne, wpływa na prawdziwy obraz państwa, w którym żyjemy. Chciałabym, by takie przestępstwa jak wieloletnie znęcanie się nad dziećmi, przemoc, gwałty zaczęły być w końcu w Polsce traktowane poważnie.
Justyna Kopińska: Słowa mogą zabijać Justyna Kopińska: Słowa mogą zabijać Tych, którzy posługują się mową nienawiści, powinny wreszcie spotkać surowe konsekwencje. Fala nienawiści zabija nas po trochu każdego dnia. Zróbmy wszystko, by ją zatrzymać!
Justyna Kopińska: Samospełniająca się przepowiednia Justyna Kopińska: Samospełniająca się przepowiednia Miałem dobrą pracę, wspierającą dziewczynę, kupowałem mieszkanie – opowiadał mi jeden z wychowanków sierocińca, w którym doszło do przemocy. – I nagle wszystko wróciło. Te wspomnienia z dzieciństwa, twarze, to, co się tam działo. Piłem przez kilka miesięcy, ocknąłem się jak już wokół nie było nic.
Justyna Kopińska: Cena konformizmu Justyna Kopińska: Cena konformizmu Dbasz o relacje, które nie mają żadnego znaczenia. O podziw grupy, bo to miłe, gdy myślą, że jesteś najsilniejsza. A przede wszystkim, o bliskość, bo jeśli robisz w grupie coś złego i łączą was tajemnice, to czujesz, że ci ludzi cię nie zawiodą.
Twarz, której nie możemy stracić Twarz, której nie możemy stracić Ludzie składają obietnice, z których nigdy nie mają zamiaru się wywiązać. Widzimy to wyraźnie na przykładzie niektórych polityków. A ja chcę wierzyć, że są tacy, którzy wykorzystują swoją pozycję do zrobienia czegoś ważnego.
Morderstwo niedoskonałe Morderstwo niedoskonałe Marek kupił zaprawę murarską, worki foliowe, linkę. W sądzie tłumaczył, że chciał wyrównać podjazd. A linki użyć do nauki jazdy córki na rowerze. Tylko, że córka umiała już na nim jeździć. Historię zaginięcia jego żony, Anny opisałam w reportażu „Ten trup się nie liczy”.
Justyna Kopińska: Nowa twarz babci Justyna Kopińska: Nowa twarz babci Pierwszym wyzwaniem dla dziecka jest wyodrębnienie się z otoczenia. Nabranie charakteru przez określenie własnej tożsamości. To buduje poczucie godności.
Kopińska: Dobro wyzwala dobro Kopińska: Dobro wyzwala dobro Marek Edelman mówił, że w każdym z nas drzemie cząstka komendanta z Treblinki. Hanna Krall dodała, że w każdym jest też cząstka Marka Edelmana. Chciałabym wiedzieć, jak to dobro się uwalnia.
Kopińska: Jakby ktoś wylał wrzątek na papier Kopińska: Jakby ktoś wylał wrzątek na papier Jest wiele kobiet piszących do mężczyzn skazanych na śmierć. Według ekspertów, fantazjują one o ocaleniu człowieka. Inne widzą w mordercy dziecko, które chcą chronić. Lub też szukają emocji, niebezpieczeństwa, ale takiego, które znajduje się pod kontrolą.
Kopińska: Ma pan bardzo niskie ego Kopińska: Ma pan bardzo niskie ego Człowiek naprawdę pewny swojej wartości nie potrzebuje ludziom nic udowadniać. Skupia się na działaniu, a nie na tym jak jego czyny są odbierane.
Beethoven z Murzasichla Beethoven z Murzasichla Są bohaterowie, którzy wychodzą poza nasze słabości, wątpliwości, ponad swary polityczne i granice naszego kraju. Dla mnie takim bohaterem jest człowiek, którego życie opisałam w reportażu „Beethoven z Murzasichla”.
Kopińska: Politycy „tchórzą” każdego dnia Kopińska: Politycy „tchórzą” każdego dnia Mam małą radę dla polityków opozycji, którzy w prywatnych rozmowach dziwią się, że PiS nadal ma tak świetne wyniki. Wyborcy nie chcą krytyki waszych przeciwników politycznych. Chcą wizji i poznania ich problemów.
Justyna Kopińska nie odwraca oczu Justyna Kopińska nie odwraca oczu Dziennikarstwo to dla mnie oddanie głosu tym, którzy na co dzień go nie mają – mówi Justyna Kopińska. Specjalnie dla Vogue.pl napisała o tym, co napędzą ją do pracy.
Podcast „O milimetr do przodu”, s. 2, odc. 5: O uzależnieniu. Gościni: Ewa Woydyłło-Osiatyńska Podcast „O milimetr do przodu”, s. 2, odc. 5: O uzależnieniu. Gościni: Ewa Woydyłło-Osiatyńska W piątym odcinku podcastu „O milimetr do przodu” Justyna Kopińska gości terapeutkę, doktorę psychologii Ewę Woydyłło-Osiatyńską. Rozmawiamy o tym, w jaki sposób wychodzimy z uzależnień.
Podcast „O milimetr do przodu”, s. 2, odc. 4: O wychodzeniu z traumy. Gościni: Martyna Wojciechowska Podcast „O milimetr do przodu”, s. 2, odc. 4: O wychodzeniu z traumy. Gościni: Martyna Wojciechowska W czwartym odcinku podcastu dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska mówi o wychodzenia z „kokonu obojętności", kryzysów oraz radzeniu sobie z syndromem oszustki.
Justyna Kopińska: Dbałość o zdrowie psychiczne wymaga budowania rezyliencji Justyna Kopińska: Dbałość o zdrowie psychiczne wymaga budowania rezyliencji Budowanie rezyliencji pozwala zadbać o zdrowie psychiczne. Jednym z elementów ćwiczenia mózgu powinno być unikanie frustrującej prokrastynacji.
Podcast „O milimetr do przodu”, s. 2, odc. 2: Wielka wolność. Gościni: Małgorzata Szumowska Podcast „O milimetr do przodu”, s. 2, odc. 2: Wielka wolność. Gościni: Małgorzata Szumowska W drugim odcinku podcastu reżyserka nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie, Małgorzata Szumowska opowiada, jak rozwija swój talent.
Justyna Kopińska: Serial „Szogun” pozwala docenić wagę słów Justyna Kopińska: Serial „Szogun” pozwala docenić wagę słów Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie poleca serial „Szogun” na platformie Disney+. Tytułowy szogun to XVI-wieczny japoński strateg i wojownik.
Justyna Kopińska: Jak uspokoić nasz umysł Justyna Kopińska: Jak uspokoić nasz umysł Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie pisze o eksperckich sposobach na koncentrację, produktywność i skupienie.
Justyna Kopińska: List miłosny do Polski Justyna Kopińska: List miłosny do Polski Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie pisze o Jessem Eisenbergu, Esther Perel i Chrisie Baileyu, którzy odkrywają polskie pochodzenie.
Justyna Kopińska: Wszystkie odcienie szarości w oscarowym filmie „Anatomia upadku” Justyna Kopińska: Wszystkie odcienie szarości w oscarowym filmie „Anatomia upadku” Thriller psychologiczny „Anatomia upadku” trzeba zobaczyć, chociażby dla roli Sandry Hüller. Nominowany do Oscarów film Justine Triet w kinach od 23 lutego.
Justyna Kopińska: Polska szkoła potrzebuje zmian Justyna Kopińska: Polska szkoła potrzebuje zmian Nowa ministra edukacji Barbara Nowacka obiecuje zwiększenie pensji nauczycieli, wzmocnienie związków zawodowych, odciążenie podstawy programowej oraz działania na rzecz podniesienia prestiżu zawodu.
Jesse Eisenberg: Mój film „A Real Pain” to list miłosny do Polski Jesse Eisenberg: Mój film „A Real Pain” to list miłosny do Polski Wierzę, że można tu robić kino artystyczne i ekstrawaganckie – mówi Jesse Eisenberg, którego nakręcony w Polsce film „A Real Pain” zobaczymy w 2024 roku.
Justyna Kopińska: Sposób na wolę życia Justyna Kopińska: Sposób na wolę życia Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie przywołuje teorie psychiatrów i psychoterapeutów – Esther Perel, Kazimierza Dąbrowskiego, Bogdana de Barbaro.
Justyna Kopińska: Poczucie sprawczości daje siłę  Justyna Kopińska: Poczucie sprawczości daje siłę  Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie pisze o wydanych niedługo przed śmiercią wspomnieniach Matthew Perry’ego, w których aktor pisze o nałogu.
Podcast „O milimetr do przodu”, s.1, odc. 3: Fascynacja życiem. Gość: Bogdan de Barbaro Podcast „O milimetr do przodu”, s.1, odc. 3: Fascynacja życiem. Gość: Bogdan de Barbaro W trzecim odcinku autorskiego podcastu Justyna Kopińska rozmawia z psychoterapeutą, psychiatrą, terapeutą rodzin i par profesorem Bogdanem de Barbaro.
Podcast „O milimetr do przodu”, s. 1, odc. 2: Czułość. Gościni: Agnieszka Holland Podcast „O milimetr do przodu”, s. 1, odc. 2: Czułość. Gościni: Agnieszka Holland W drugim odcinku podcastu reżyserka filmowa Agnieszka Holland opowiada o obawach, dotyczących masowego mordu.
Justyna Kopińska: Czy prywatność jeszcze istnieje? Justyna Kopińska: Czy prywatność jeszcze istnieje? Trzeci sezon serialu „The Morning Show” opowiada o wpływie technologii na media. Stawia pytanie o to, czy prywatność jeszcze istnieje.
Justyna Kopińska: Kreatywność jest bliższa magii Justyna Kopińska: Kreatywność jest bliższa magii Producent muzyczny Rick Rubin w książce „The Creative Act. A Way of Being” pokazuje, czym jest kreatywność.
Pół miliona złotych dla bohatera wstrząsającego reportażu Justyny Kopińskiej Pół miliona złotych dla bohatera wstrząsającego reportażu Justyny Kopińskiej Poczułam wiarę, że słowo w Polsce ma moc – mówi Justyna Kopińska, która przed laty opisała przemoc w ośrodku sióstr boromeuszek w Zabrzu w głośnym reportażu „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?”.
Justyna Kopińska: Przekonania kształtują naszą rzeczywistość Justyna Kopińska: Przekonania kształtują naszą rzeczywistość Z zaskakujących wyników badań Instytutu Gallupa wynika, że Polacy doświadczają mało negatywnych emocji, takich jak smutek, złość i ból.
Justyna Kopińska: Rozterki wieku średniego Justyna Kopińska: Rozterki wieku średniego Jak można być nieszczęśliwym, mając wszystko? – pytają widzowie „Rozterek Fleischmana” o kryzysie wieku średniego przeżywanym przez przedstawicieli nowojorskiej elity. Serial daje nam wgląd we współczesną rolę klas i statusu społecznego.
Justyna Kopińska: Wolne łóżko Justyna Kopińska: Wolne łóżko Heather Armstrong zmagała się z depresją, nałogiem, zaburzeniami odżywiania. Blogerka, która popełniła samobójstwo, za życia przełamywała tabu wokół zdrowia psychicznego.
Justyna Kopińska: Nawyki, które dodają energii Justyna Kopińska: Nawyki, które dodają energii Neurobiolog Andrew Huberman z Uniwersytetu Stanforda uważa, że codzienne nawyki mogą poprawiać jakość życia. Wymienia takie rytuały jak ekspozycja na naturalne światło, medytacja czy prowadzenie dziennika.
Justyna Kopińska: Miłość jak narkotyk Justyna Kopińska: Miłość jak narkotyk W miniserialu „Mildred Pierce” z Kate Winslet o toksycznej relacji matki i córki niemal każda scena przypomina nam o zasadzie, by najpierw założyć maskę tlenową sobie, a potem dziecku.
Justyna Kopińska: We wszystkim można znaleźć piękno Justyna Kopińska: We wszystkim można znaleźć piękno Szczęście długotrwałe uzależnione jest od dwóch czynników – relacji z ludźmi oraz poczucia sensu wykonywanej pracy. Najbardziej nieszczęśliwe są osoby samotne. Niekoniecznie same. Mimo związków czy znajomych brakuje im poczucia, że mogą tym osobom zaufać.
Justyna Kopińska: Wrażliwa i sprawcza Jacinda Ardern Justyna Kopińska: Wrażliwa i sprawcza Jacinda Ardern Okazywanie empatii wymaga odwagi i siły. Z dumą staram się być empatyczną i współczującą liderką. Próbuję wytyczyć inną ścieżkę – mówiła Jacinda Ardern. Premierka Nowej Zelandii zre
Justyna Kopińska: Co cię buduje, co cię inspiruje Justyna Kopińska: Co cię buduje, co cię inspiruje W cotygodniowym felietonie Justyna Kopińska przywołuje wypowiedzi Michelle Obamy na temat ostracyzmu, który spotkał pierwszą damę podczas kampanii prezydenckiej jej męża, Baracka Obamy.
Podcast „Słowo za słowo”, s. 2, odc. 7: Justyna Kopińska Podcast „Słowo za słowo”, s. 2, odc. 7: Justyna Kopińska Gościnią Marii Fredro-Smoleńskiej w siódmym odcinku podcastu „Słowo za słowo” jest Justyna Kopińska.
„Współczesna wojna” Justyny Kopińskiej: Po stronie dobra „Współczesna wojna” Justyny Kopińskiej: Po stronie dobra Justyna Kopińska nie tylko sprzeciwia się przemocy, opresji i manipulacji, lecz także pokazuje, jak możemy wpływać na rzeczywistość. Uważna socjolożka, nagradzana reportażystka, zawsze staje po stronie dobra.
Justyna Kopińska: Powiedzmy głośno „dość” Justyna Kopińska: Powiedzmy głośno „dość” Justyna Kopińska komentuje wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego na temat macierzyństwa. Na decyzję o zostaniu matką wpływają w Polsce obawy o stabilność finansową, sytuację mieszkaniową, utratę pracy.
Justyna Kopińska: Atak na Kijów Justyna Kopińska: Atak na Kijów Znów trwają rosyjskie ataki rakietowe na ukraińskie miasta. Justyna Kopińska pisze o zjednoczonym wobec tragedii narodzie.
Justyna Kopińska: Zawalczmy o piękno Justyna Kopińska: Zawalczmy o piękno Justyna Kopińska pisze o zmieniającej się narracji na temat wojny w Ukrainie. Choć prawda leży po stronie zaatakowanego przez Rosjan państwa, coraz mniej wpływowych ludzi używa określenia „zbrodniarz wojenny”
Justyna Kopińska: Tragedia Odry Justyna Kopińska: Tragedia Odry Nasza felietonistka Justyna Kopińska pisze o reakcji władzy, relacjach zagranicznych i dalekosiężnych konsekwencjach skażenia Odry.
Justyna Kopińska: Sposób na prokrastynację Justyna Kopińska: Sposób na prokrastynację Prokrastynujemy, gdy boimy się porażki. Ale odkładanie wykonania zadania, zamiast oswoić lęk, tylko go pogłębia.
Justyna Kopińska: Zbrodnie, które nadal są pod dywanami Justyna Kopińska: Zbrodnie, które nadal są pod dywanami Przemoc w ośrodkach świeckich różni się od tej w placówkach zakonnych. Chodzi o zmowę milczenia i odwracanie oczu od faktów, gdy sprawcami są duchowni – pisze Justyna Kopińska.
Justyna Kopińska: Z zasłoniętą twarzą Justyna Kopińska: Z zasłoniętą twarzą Ludzie nie chcą już świata wyjałowionego z wartości. Nie akceptują tyranów. Dostrzegają, że nawet małe działania mają realny wpływ na rzeczywistość.
Justyna Kopińska: Kultura małych kłamstw Justyna Kopińska: Kultura małych kłamstw Internet zmienił się w reality show. Jest spektaklem, w którym każdy odcinek ma być mroczniejszy od poprzedniego.
Justyna Kopińska: Próba wszech czasów Justyna Kopińska: Próba wszech czasów Nasza felietonistka Justyna Kopińska rozmawia z uchodźcami, żołnierzami i mieszkańcami Lwowa.
Justyna Kopińska o wojnie w Ukrainie Justyna Kopińska o wojnie w Ukrainie Trwa wojna w Ukrainie. Waży się przyszłość kraju. To czas solidarności i wspólnoty. Ukraińscy przywódcy cały czas ryzykują życiem, stawiając dobro narodu ponad własne.
Justyna Kopińska: Portret pani Agnieszki Justyna Kopińska: Portret pani Agnieszki Justyna Kopińska rozmawia z rodziną pani Agnieszki. Kobieta zmarła 25 stycznia w szpitalu osierociła trójkę dzieci.
Justyna Kopińska: Oprawcy nie powinni pozostać bezkarni Justyna Kopińska: Oprawcy nie powinni pozostać bezkarni Ruchy Time’s Up i #MeToo zmieniają oblicze kultury hierarchicznej. Niestety nadal ujawniony jest jedynie promil nadużyć.
Justyna Kopińska: Depresja nie jest powodem do wstydu Justyna Kopińska: Depresja nie jest powodem do wstydu Umiejętność przyjęcia smutku to krok do świadomego życia. Kryzys wewnętrzny może doprowadzić do przewartościowania.
Justyna Kopińska: #AniJednejWięcej Justyna Kopińska: #AniJednejWięcej Reporterka i publicystka Justyna Kopińska komentuje sprawę Izabeli, która zmarła na sepsę, gdy lekarze czekali na obumarcie płodu.
Justyna Kopińska o laureatce Pokojowej Nagrody Nobla Justyna Kopińska o laureatce Pokojowej Nagrody Nobla Filipińska dziennikarka Maria Ressa jest jedną z laureatek Pokojowej Nagrody Nobla 2021. Wyróżniono ją za wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa.
Justyna Kopińska: Diana – królowa ludzkich serc Justyna Kopińska: Diana – królowa ludzkich serc Diana na stałe zmieniła postrzeganie liderów. Dzięki niej nie muszą oni mieć wysokiego poczucia własnej wartości, lecz głębokie przekonanie o połączeniu ludzi.
Justyna Kopińska o sytuacji w Afganistanie Justyna Kopińska o sytuacji w Afganistanie Po przejęciu władzy przez talibów kobiety w Afganistanie założą burki i zostaną zmuszone do rezygnacji z pracy i aspiracji.
Justyna Kopińska: Ugruntowanie do cnót niewieścich Justyna Kopińska: Ugruntowanie do cnót niewieścich Dokonanie aborcji Paweł Skrzydlewski nazywa zabijaniem dzieci, o uczestnikach Strajku Kobiet mówi „kierowani podszeptami diabła”, ruch wegański oskarża o zacieranie różnicy miedzy człowiekiem a zwierzęciem.
Justyna Kopińska: O koczownikach nowej ery  Justyna Kopińska: O koczownikach nowej ery Felietonistka Vogue.pl Justyna Kopińska wyjaśnia, dlaczego „Nomadland” jest jednym z najważniejszych filmów poprzedniego roku.
Justyna Kopińska: Ageizm w Polsce Justyna Kopińska: Ageizm w Polsce Prezydent Stanów Zjednoczonych nominował na sekretarz skarbu 74-letnią Janet Yellen. W Polsce polityków w tym wieku uważa się za niekompetentych.
Justyna Kopińska: Walka o premię Justyna Kopińska: Walka o premię W wojsku dajemy medale ludziom, którzy są gotowi poświęcić siebie dla dobra innych. W biznesie premiujemy ludzi, którzy są gotowi poświęcić innych dla własnego dobra.
Justyna Kopińska: Jeden mały krok Justyna Kopińska: Jeden mały krok Jedna trzecia osób deklaruje, że popiera lewicę – to niemal dwukrotny wzrost w ciągu roku.
Justyna Kopińska: Nie chcę już być człowiekiem Justyna Kopińska: Nie chcę już być człowiekiem Żyjemy w świecie, który niszczy za błędy. Kreując nierealne wymagania wobec innych, tworzymy przestrzeń iluzorycznej doskonałości.
Justyna Kopińska: Uśmiechnięta depresja Justyna Kopińska: Uśmiechnięta depresja Niektórzy tak przyzwyczają się do rutyny, że nigdy nie skonfrontują się z głębszymi uczuciami.
Justyna Kopińska: Cisza Justyna Kopińska: Cisza Przekonanie, że osoby leczące się psychiatrycznie są niestabilne emocjonalnie, powinno ulec weryfikacji. Żyjemy w czasie niepewności. Lekarstwem jest mówienie o tym, co nas niszczy.
Justyna Kopińska: Wigilijny wieczór Justyna Kopińska: Wigilijny wieczór W wigilijnym felietonie znana reporterka przypomina o istocie relacji międzyludzkich.
Justyna Kopińska: Polexit Justyna Kopińska: Polexit Prawicowi publicyści podkreślają, że wiązanie praworządności z wypłacaniem Polsce funduszy może doprowadzić do opuszczenia Unii Europejskiej. Większość Polaków, nawet 85 proc., jest przeciwna odejściu ze wspólnoty.
Justyna Kopińska: Z nienawiści do kobiet Justyna Kopińska: Z nienawiści do kobiet Zmuszanie kobiet, by rodziły płody uszkodzone w stanie ciężkim lub nieodwracalnym, jest wizją nekrofiliczną, opętańczą i samobójczą.
Justyna Kopińska: Na co masz wpływ Justyna Kopińska: Na co masz wpływ Polska stała się pośmiewiskiem świata – powiedziała mi wybitna dziennikarka. Ale czy pośmiewiskiem świata nie są też Stany Zjednoczone prezydenta Donalda Trumpa i Wielka Brytania Borisa Johnsona?
Justyna Kopińska: Znajdź powód, dla którego jesteś na tej planecie Justyna Kopińska: Znajdź powód, dla którego jesteś na tej planecie Nie musicie wielbić polityków po żadnej ze stron. Nie musicie być grzeczni, spokojni i wpatrzeni w ojców narodu. Nie musicie mówić, czego od was oczekują.
Justyna Kopińska: Druga fala koronawirusa Justyna Kopińska: Druga fala koronawirusa Gdy obserwujemy tłumne uroczystości państwowe, kampanie polityczne i zdjęcia plażowiczów, rodzi się w nas bunt przeciwko restrykcjom związanym z pandemią.
Justyna Kopińska: Lekarze jako pacjenci Justyna Kopińska: Lekarze jako pacjenci Personel szpitala przez kilka dni przebywał na oddziale psychiatrycznym. Po eksperymencie zmienił się ich stosunek do pacjentów.
Justyna Kopińska: Czarne życie się liczy! Justyna Kopińska: Czarne życie się liczy! W Stanach Zjednoczonych dyskryminacja nie jest jednostkowa, lecz systemowa. A bieda ma tu kolor. Gdy ludzie masowo tracą środki do życia, narasta gniew. Wystarczy iskra, by rozpalić ogień.
Justyna Kopińska: Test na ludzkości Justyna Kopińska: Test na ludzkości W czasach zagrożenia rośnie potrzeba kontroli, a w konsekwencji – siła państw. Widzimy, którzy przywódcy potrafią wprowadzić przejrzyste zasady, a którzy wykorzystują niepokój do wprowadzenia nowych, niekoniecznie sprzyjających obywatelom, reguł.
Justyna Kopińska: Czy ulegasz manipulacji? Justyna Kopińska: Czy ulegasz manipulacji? Naszym obowiązkiem jest pamiętać, że w sytuacjach kryzysowych niemal wszyscy ulegamy presji. A naród, który pozwala sobą manipulować, powoli zamienia się w bezwładną masę.
Justyna Kopińska: Gdy minie zła godzina Justyna Kopińska: Gdy minie zła godzina Uporczywe koncentrowanie się na stresie i jego przyczynach, wymyślanie negatywnych scenariuszy, wylewanie uczuć na bliskich mogą boleć równie mocno, jak rzeczywistość. Kolejne miesiące to czas wyobcowania i bólu. Dlatego tak ważna jest uważność – wyznaczenie kolejnych punktów na mapie dnia.
Justyna Kopińska: Samotność na szczycie Justyna Kopińska: Samotność na szczycie Tajemnice są najlepszym sposobem ograniczania swobody wypowiedzi. Przynależność do grupy będącej w danym momencie pod ostrzałem pokazuje, kto ma odwagę pozostać sobą.
Justyna Kopińska: Mamo, czy ty mnie kochasz? Justyna Kopińska: Mamo, czy ty mnie kochasz? Trudno jest mi zrozumieć rodziców niewierzących we własne dzieci. Jest to zapewne niedojrzałość wynikająca z ich własnego wychowania. Odnoszenie się z pogardą do marzeń swoich dzieci dotyczy wielu tak zwanych dobrych domów. Wychodzą z nich nieszczęśliwi, często bardzo wpływowi ludzie, którzy marzyli, by zostać kimś innym.
Justyna Kopińska: Nie mogę milczeć Justyna Kopińska: Nie mogę milczeć Roman Polański jest wybitnym artystą. Zgwałcił też 13-letnią dziewczynkę. Wielu bohaterów moich reportaży odezwało się do mnie w dzień przyjazdu reżysera do łódzkiej filmówki. Zastanawiam się, ile jest ofiar przemocy seksualnej w Polsce, dla których to trudna wizyta.
Justyna Kopińska: Największy atut Justyna Kopińska: Największy atut Ludzie coraz częściej proszą o zwolnienie chorobowe, gdy czują się wypaleni w pracy. Jako główny powód podają konflikty, wojenki, niemożność bycia sobą. Czasem za taki stan odpowiedzialny jest jeden człowiek, innym razem brak bezpieczeństwa wiąże się z brakiem jasnych reguł.
Justyna Kopińska: Godność Justyna Kopińska: Godność Każdy, kto zna więcej niż sto osób, ma w swoim otoczeniu jednostki psychopatyczne, całkowicie skoncentrowane na własnych potrzebach.
Justyna Kopińska: Łatwość kontaktu Justyna Kopińska: Łatwość kontaktu Rok temu sąd apelacyjny przyznał Kasi, ofierze księdza pedofila Romana B., milion złotych odszkodowania i dożywotnią rentę.
Justyna Kopińska: Trzy plagi Justyna Kopińska: Trzy plagi Według badań przeprowadzonych przez SW Research dla Rp.pl 19 procent Polaków nie chciałoby, by obok nich mieszkała osoba innej rasy.
Justyna Kopińska: Tak jak u Tiffany’ego Justyna Kopińska: Tak jak u Tiffany’ego Niedawno sobie uświadomiłam, jak ważne jest stworzenie mapy miejsc, w których czujemy się bezpiecznie. Dla szczęściarzy tym miejscem będzie dom. Ale zawsze warto budować życie na wielu filarach. I mieć parę dodatkowych przestrzeni ciepła.
Justyna Kopińska: Pociągnąć do odpowiedzialności Justyna Kopińska: Pociągnąć do odpowiedzialności Dowodem na to, że hierarchowie kościelni podeszli poważnie do oskarżeń o pedofilię, byłoby wypłacenie przez zakony odszkodowań bohaterom filmu „Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich oraz pozostałym ofiarom.
Justyna Kopińska: Lepsi od innych Justyna Kopińska: Lepsi od innych Nie żyjemy w kraju sprawiedliwym. Gwałciciel zostanie ukarany za gwałt, jeśli jest bezrobotnym alkoholikiem. Ale gdy jest studentem, dzieckiem kogoś znanego, zaczynają się pytania o to, w co była ubrana kobieta, albo o to, czy wypiła jeden kieliszek wina, czy dwa.
Justyna Kopińska: Ślizgając się po powierzchni Justyna Kopińska: Ślizgając się po powierzchni Babcia wypełniała dom harmonią i spokojem. Dziadek zawsze się rozpromieniał, gdy wchodziła do domu. Zauroczył się dużo młodszą koleżanką, ale szybko chciał wrócić do żony. Ona odparła jednak, że nie potrafi tworzyć związku z człowiekiem, któremu nie może ufać.
Justyna Kopińska: Bo jeśli nieba nie ma Justyna Kopińska: Bo jeśli nieba nie ma Gdy opisywałam historie samobójstw, zaskoczyło mnie to, jak wielu bliskich zmarłych mówiło: „Powtarzał, że u niego wszystko dobrze”. Tak jakby ludzie nie pokazywali prawdziwych uczuć, a jedynie maskę, którą świat powinien zobaczyć.
Justyna Kopińska: Trzeba próbować Justyna Kopińska: Trzeba próbować Nie wiem jak potoczy się los partii Wiosna. Program to jeszcze za mało. Ale zupełnie nie rozumiem, dlaczego już na starcie Robert Biedroń jest sprowadzany na ziemię przez tak wiele środowisk.
Justyna Kopińska: Oddech starca Justyna Kopińska: Oddech starca Ludziom tak bardzo zależy na ocenie innych, że nie chcą wystawiać swojego wizerunku, na jakiekolwiek ryzyko. Najsilniejsza pokusa, by zdradzać siebie, może mieć związek z tymi, na których najbardziej nam zależy.
Justyna Kopińska: By ujawnić zło Justyna Kopińska: By ujawnić zło Każdy moment jest dobry na zgłoszenie przemocy. Pamiętajmy, że póki przestępstwo jest zamiecione pod dywan, oprawca szuka kolejnych ofiar. Możemy mu to utrudnić.
Justyna Kopińska: Najbardziej ludzka z ludzkich cech Justyna Kopińska: Najbardziej ludzka z ludzkich cech „Wstydliwość to najbardziej charakterystyczna i najbardziej ludzka z ludzkich cech” – mawiał Karol Darwin. Czterokrotny morderca mówił mi, że nie wstydzi się niczego.
Zatrzymać nienawiść Zatrzymać nienawiść Ludzie, którym jest źle z samym sobą, myślą, że im nie wyszło, mają liczne pretensje, padają ofiarami publicystów, którzy mogą im zaszczepić nienawiść. Można ją jednak zatrzymać.
Justyna Kopińska: Najszczęśliwszy dzień mojego życia Justyna Kopińska: Najszczęśliwszy dzień mojego życia Pokochałem tego człowieka, jak nigdy nie kochałem własnego ojca. To był pierwszy mężczyzna, który powiedział mi, że jestem mądry. Nigdy wcześniej tak o sobie nie myślałem.
Justyna Kopińska: Książki dla żony Justyna Kopińska: Książki dla żony Niewielu z nas opiera się pokusie kierowania życiem innego człowieka. A nawet zadawania mu bólu w zamian za władzę nad nim. Dlatego tak ważne jest wyznaczenie pól szacunku do siebie. Tylko wtedy, gdy uwierzymy w siebie samych, inni uwierzą w nas.
Nie być pospolitym Nie być pospolitym W każdym społeczeństwie parę procent stanowią psychopaci. Ludzie bezwzględni, którzy nie mają empatii. Cierpienie innych nie interesuje ich lub nawet przynosi im radość. Skupiają się na jednym – własnej satysfakcji.
Kopińska: Wszyscy chcemy być szanowani Kopińska: Wszyscy chcemy być szanowani Stephen Fry, słynny brytyjski komik i reżyser, mówił, że każdy z nas jest przekonany, że inni posiedli pewien sekret. Mają wiedzę, której my nie mamy. Tymczasem prawdziwy sekret polega na tym, że… żaden sekret nie istnieje.
„Gurls Talk” w Warszawie. Przedstawiamy uczestniczki panelu „Gurls Talk” w Warszawie. Przedstawiamy uczestniczki panelu 5 czerwca – na specjalne zaproszenie „Vogue Polska” – w Warszawie pojawi się Adwoa Aboah, która weźmie udział w debacie „Gurls Talk”. W spotkaniu uczestniczyć też będą kobiety ze świata rodzimej kultury, mody i nauki.
Justyna Kopińska: Jak w Polsce wygląda „Twarz Zła”? Justyna Kopińska: Jak w Polsce wygląda „Twarz Zła”? Istnieją ludzie, którzy nie mają dylematów intelektualnych czy moralnych. Którzy każdy swój ruch, nawet najbardziej okrutny, uzasadniają przez ideologię, religię lub naukę. Dla nich liczy się jedno – własna satysfakcja.
Justyna Kopińska: Co sprawia, że ludzie są szczęśliwi? Justyna Kopińska: Co sprawia, że ludzie są szczęśliwi? Z najdłuższych w historii badań nad szczęściem wynika, że ludzie nieszczęśliwi to zazdrośnicy i ci, którzy nie potrafią zaufać innym. Okazuje się, że przyciągają do siebie tych, którzy będą ich przez całe życie zawodzić.

Autor: Justyna Kopińska

(Fot. Zuza Krajewska)

Nagradzana dziennikarka i reporterka. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej.

Autorka sześciu książek, m.in. Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie, Polska odwraca oczy, Lekarstwo dla duszy.

Twórczość przyniosła jej wiele nagród - jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award. Zdobyła m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej i Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów w kategorii Reformator.

Autorka licznych wywiadów m.in. z terapeutką Esther Perel, CEO Obama Foundation, Valerie Jarrett, profesorem Uniwersytetu Yale, Jasonem Stanley’em. Po wybuchu wojny w Ukrainie rozmawiała z ukraińskimi politykami w Kijowie, m. in. z merem miasta Witalijem Kliczko.

Otrzymała odznaczenie Infantis Dignitatis Defensori za zasługi dla ochrony dzieci w instytucjach zamkniętych.

Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 roku jest członkinią Jury Nagrody Newsweek im. Teresy Torańskiej.

Historyczka Marci Shore: Mamy do czynienia z kryzysem odpowiedzialności Historyczka Marci Shore: Mamy do czynienia z kryzysem odpowiedzialności Historyczka Marci Shore w rozmowie z Justyną Kopińską analizuje współczesnych przywódców politycznych i kreśli scenariusz dla Europy.
Justyna Kopińska: Film „Biedne istoty” pokazuje radość samodzielnego odkrywania świata Justyna Kopińska: Film „Biedne istoty” pokazuje radość samodzielnego odkrywania świata „Biedne istoty” Giorgosa Lanthimosa to pochwała niezależnego doświadczania, myślenia, przeżywania.
Justyna Kopińska: „Dobrzy nieznajomi” to najbardziej poruszający film ostatnich miesięcy Justyna Kopińska: „Dobrzy nieznajomi” to najbardziej poruszający film ostatnich miesięcy Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie poleca poruszający film „Dobrzy nieznajomi” z Andrew Scottem i Paulem Mescalem, pokazujący wszystkie oblicza bólu.
Justyna Kopińska: Ludzie, którzy wpływają na nasze życie Justyna Kopińska: Ludzie, którzy wpływają na nasze życie Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie przywołuje film „Poprzednie życie” w reżyserii Celine Song i książkę Kierana Setiyi „Life is Hard”.
Justyna Kopińska: Film „Civil War” pokazuje, co wojna robi z człowiekiem Justyna Kopińska: Film „Civil War” pokazuje, co wojna robi z człowiekiem Twórcy „Civil War” nie mówią o przyczynach wojny. Mimo to ich apokaliptyczny obraz budzi ze snu.
Justyna Kopińska: Dlaczego mordercy budzą fascynację Justyna Kopińska: Dlaczego mordercy budzą fascynację Justyna Kopińska pisze o fascynacji, którą budzą mordercy. Jak pokazywać w mediach zbrodnie, by nie podsycać zainteresowania sprawcami?
Justyna Kopińska o reakcji świata na śmierć Aleksieja Nawalnego Justyna Kopińska o reakcji świata na śmierć Aleksieja Nawalnego Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie pisze o reakcji świata na śmierć Aleksieja Nawalnego. Czy jego żona zjednoczy rodaków w walce z Władimirem Putinem?
Justyna Kopińska: Apeluję o wprowadzenie podstaw psychologii do szkół Justyna Kopińska: Apeluję o wprowadzenie podstaw psychologii do szkół Justyna Kopińska i gościni podcastu „O milimetr do przodu” Natalia de Barbaro apelują o wprowadzenie podstaw psychologii do szkół.
Podcast „O milimetr do przodu”, s. 1, odc. 7: Wielka zmiana w edukacji. Gościni: Barbara Nowacka Podcast „O milimetr do przodu”, s. 1, odc. 7: Wielka zmiana w edukacji. Gościni: Barbara Nowacka Gościnią kolejnego odcinka podcastu Justyny Kopińskiej „O milimetr do przodu” jest Barbara Nowacka. Nowa ministra edukacji mówi o swoim pomyśle na polską szkołę.
Justyna Kopińska: Idealny serial na święta Justyna Kopińska: Idealny serial na święta Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie poleca powrót do serialu „Żona idealna”. „Tytułowa bohaterka Alicia Florrick to jedna z najciekawszych postaci kobiecych w telewizji”, pisze nasza autorka.
Justyna Kopińska: Kulinarne szczęście Justyna Kopińska: Kulinarne szczęście Śmiech i wspólne posiłki są najlepszymi lekarstwami na ból i bezsens istnienia – mówi Robert Makłowicz w podcaście „O milimetr do przodu” Justyny Kopińskiej. Nasza felietonistka pisze o przyjemności z jedzenia.
Podcast „O milimetr do przodu”, s. 1, odc. 4: Ta Wielka Straszna Rzecz. Gość: Borys Szyc Podcast „O milimetr do przodu”, s. 1, odc. 4: Ta Wielka Straszna Rzecz. Gość: Borys Szyc Justyna Kopińska rozmawia z Borysem Szycem o wychodzeniu z nałogów oraz o technikach budowania siebie po upadku.
Justyna Kopińska: Czy zabójca pięcioletniego Maurycego zostanie ukarany? Justyna Kopińska: Czy zabójca pięcioletniego Maurycego zostanie ukarany? W Poznaniu Zbysław C. śmiertelnie ranił nożem pięcioletniego Maurycego. Czy biegli stwierdzą, że nie mógł rozpoznać znaczenia swojego czynu?
Justyna Kopińska: Apel o równość małżeńską w Polsce Justyna Kopińska: Apel o równość małżeńską w Polsce Pani prezydentowa Jolanta Kwaśniewska apeluje o równość małżeńską wobec homofobicznych nastrojów w Polsce.
Justyna Kopińska: Cena „koreańskiego cudu gospodarczego” Justyna Kopińska: Cena „koreańskiego cudu gospodarczego” Okazało się, że produktywność systemu edukacji w Korei Południowej nie przekłada się na zadowolenie uczniów i nauczycieli. Kolejna nauczycielka popełniła samobójstwo z lęku przed skargami rodziców.
Justyna Kopińska: Za fasadą autorytetu Justyna Kopińska: Za fasadą autorytetu 24 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał bohaterowi reportażu „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie” pół miliona złotych zadośćuczynienia. To pierwsze w Polsce tak wysokie świadczenie dla ofiary przemocy w sierocińcu.
Justyna Kopińska: Opowieść Joanny z Krakowa przypomina „Proces” Kafki Justyna Kopińska: Opowieść Joanny z Krakowa przypomina „Proces” Kafki Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie pisze o pani Joannie z Krakowa, która została upokorzona przez policję wezwaną przez jej psychiatrę.
Justyna Kopińska: Rosja porywa ukraińskie dzieci Justyna Kopińska: Rosja porywa ukraińskie dzieci Z Ukrainy do Rosji wywieziono 700 tys. dzieci. Te porwania to działania demoniczne, wymierzone w kolejne pokolenia.
Justyna Kopińska: Przetrwanie w obliczu katastrofy Justyna Kopińska: Przetrwanie w obliczu katastrofy Po wysadzeniu przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce fala powodziowa zalewa wszystko, co napotka po drodze. Zarządzono ewakuację z zagrożonych obszarów.
Justyna Kopińska: Umysł kształtuje się przez całe życie Justyna Kopińska: Umysł kształtuje się przez całe życie W Stanach Zjednoczonych toczy się dyskusja na temat wieku Joego Bidena. Amerykański prezydent ubiegający się o reelekcję skończył już 80 lat.
Justyna Kopińska: Żadna religia nie usprawiedliwia wykorzystywania dzieci Justyna Kopińska: Żadna religia nie usprawiedliwia wykorzystywania dzieci Dalajlama pocałował publicznie chłopca, a następnie poprosił, by ten ssał mu język. Wydarzenie spotkało się z entuzjastycznym odbiorem publiczności.
Justyna Kopińska: Świętość nie istnieje Justyna Kopińska: Świętość nie istnieje Papież Franciszek przyznaje, że w Kościele katolickim tuszowano pedofilię wśród księży. Mimo to część wiernych gotowa jest rozpętać wojnę polsko-polską, by bronić tych, którzy przestępstwa tuszowali.
Justyna Kopińska: Przyjaciele z Inisherin  Justyna Kopińska: Przyjaciele z Inisherin Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie pisze o nominowanym do Oscara filmie „Duchy Inisherin” Martina McDonagha o końcu przyjaźni dwóch mężczyzn.
Uroczysta premiera „Współczesnej wojny” Justyny Kopińskiej Uroczysta premiera „Współczesnej wojny” Justyny Kopińskiej Podczas spotkania autorskiego o „Współczesnej wojnie” Justyna Kopińska opowiedziała o kulisach pracy nad książką.
Justyna Kopińska: A jeśli Boga nie ma Justyna Kopińska: A jeśli Boga nie ma „Wszyscy jesteśmy winni” – te słowa papieża Franciszka, odnoszące się do wojny w Ukrainie, są w mojej opinii najbardziej kuriozalną wypowiedzią 2022 roku. Przestańmy używać słów nastawionych na wywoływanie konfliktów i poczucia winy.
 Justyna Kopińska: Anhedonia Justyna Kopińska: Anhedonia Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie pisze o filmie „Aftersun”. Bohater grany przez Paula Mescala cierpi na anhedonię – utracił zdolność odczuwania przyjemności.
Justyna Kopińska: Kryzys wartości Justyna Kopińska: Kryzys wartości We współczesnym świecie słowa są wystawiane na sprzedaż. Tracą znaczenie, są przestawiane, przekręcane.
Justyna Kopińska: Co wiemy o śmierci Justyna Kopińska: Co wiemy o śmierci Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie pisze o tym, że obecność śmierci w naszym życiu zwiększa nasze poczucie empatii.
Justyna Kopińska: Spalony hidżab Justyna Kopińska: Spalony hidżab Po śmierci Mahsy Amini na całym świecie odbywają się protesty przeciwko fundamentalizmowi religijnemu w Iranie. Justyna Kopińska pisze o roli praw kobiet w debacie społecznej.
Justyna Kopińska: Przebudzenie ze snu Justyna Kopińska: Przebudzenie ze snu Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie poleca serial „Sandman” na Netfliksie, nakręcony na podstawie powieści graficznej Neila Gaimana.
Justyna Kopińska: Siła słowa Justyna Kopińska: Siła słowa Justyna Kopińska w swoim cotygodniowym felietonie pisze o Tinie Brown, legendarnej redaktorce naczelnej „Vanity Fair”, która zawsze dbała o wysoki poziom magazynu.
Justyna Kopińska: Trzysta masowych strzelanin Justyna Kopińska: Trzysta masowych strzelanin W 2022 roku w Stanach Zjednoczonych doszło do ponad 300 masowych strzelanin. Nie było tygodnia bez czterech zbrodni aktywnych strzelców.
Justyna Kopińska: Sposób na długowieczność Justyna Kopińska: Sposób na długowieczność Superstulatkowie uczą, by nie odgradzając się od bolesnej historii, współtworzyć przyszłość, pisze nasza felietonistka Justyna Kopińska o sekrecie długowieczności.
Justyna Kopińska: Ukraina dumna ze swojego prezydenta Justyna Kopińska: Ukraina dumna ze swojego prezydenta Ukraińcy, których armia wyzwoliła spod rosyjskiej okupacji, wspominając okrucieństwa żołnierzy wrogiego państwa, dziękują swojemu prezydentowi za odwagę.
Justyna Kopińska: Rosyjscy gwałciciele nie mogą pozostać bezkarni Justyna Kopińska: Rosyjscy gwałciciele nie mogą pozostać bezkarni Demokratyczna cywilizacja jest oparta na filarze praworządności. Musimy zatem zadbać, by prawo było kształtowane w sposób umożliwiający sprawiedliwą karę dla gwałcicieli.
Justyna Kopińska: W Ukrainie trwa wojna światowa Justyna Kopińska: W Ukrainie trwa wojna światowa Aż 75,5 proc. Rosjan uważa, że wojsko nie powinno zatrzymać się na Ukrainie, kolejnym celem ataku powinna być Polska.
Justyna Kopińska: Kłamliwe uśmiechy z plakatów Justyna Kopińska: Kłamliwe uśmiechy z plakatów W 2017 roku prawie 300 mln ludzi na świecie cierpiało na stany lękowe, ok. 160 mln na poważne zaburzenia depresyjne, a 100 mln na łagodną odmianę depresji.
Justyna Kopińska: Lex Czarnek zagraża szkole Justyna Kopińska: Lex Czarnek zagraża szkole Mądrzy nauczyciele kształtują ludzi zdolnych do wyrażania własnego zdania. Zagrożenie dla nich stanowi lex Czarnek.
Justyna Kopińska: Rok 2021 Justyna Kopińska: Rok 2021 Rok 2021 to czas kolejnych fal COVID-19, ogromnego kryzysu migracyjnego i upadku demo-kracji. W 2022 roku mów to, co myślisz, póki twój głos ma znaczenie.
Justyna Kopińska: Twój los nie jest przesądzony Justyna Kopińska: Twój los nie jest przesądzony Każdy jest kowalem swojego losu. Decydujmy, jakie aktywności, słowa i myśli wpuszczamy do codziennego życia.
Justyna Kopińska: Polskości nigdy nie odnajdzie się w mroku Justyna Kopińska: Polskości nigdy nie odnajdzie się w mroku Polskości nigdy nie odnajdzie się w mroku. Chciałabym, by politycy zajęli się pomocą słabym i wykluczonym, ogromną bezdomnością, skutkami pandemii w Polsce, brakiem pracy i perspektyw – pisze Justyna Kopińska.
Justyna Kopińska: Nikt nie powinien płacić za bycie sobą Justyna Kopińska: Nikt nie powinien płacić za bycie sobą Otwartość na inne przekonania, poglądy, wiarę wymaga dużej dojrzałości. Wymaga też społeczeństwa inkluzywnego. Wypowiedzi osób posiadających władzę i moralny autorytet w naszym kraju wskazują na ekskluzywność polskiej wspólnoty.
Justyna Kopińska o filmie „Jacinta” Justyna Kopińska o filmie „Jacinta” Amerykański film dokumentalny „Jacinta” w reżyserii Jessiki Earnshaw to jeden z najważniejszych obrazów festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Justyna Kopińska o wolnych mediach Justyna Kopińska o wolnych mediach Ludzie postrzegają wielu znanych dziennikarzy jako polityczną tubę, a nie czwartą władzę gotową przeciwstawić się najpotężniejszym.
Justyna Kopińska: Pożegnanie z mamą Justyna Kopińska: Pożegnanie z mamą Moja mama, babcia i ciocia zmarły na raka piersi. Chemia, naświetlanie, śmierć.
Justyna Kopińska: Obraz kobiety w 2021 r. to siła, niezależność i piękno Justyna Kopińska: Obraz kobiety w 2021 r. to siła, niezależność i piękno Doświadczona biegła sądowa mówiła mi, że mężczyzna po 40-tce to najlepszy świadek, bo kobietom i dzieciom się z założenia nie wierzy – mówi nam Justyna Kopińska, wybitna dziennikarka i reportażystka.
Justyna Kopińska o filmie „Ojciec” Justyna Kopińska o filmie „Ojciec” Nie jesteśmy w stanie uchronić się przed demencją przez wczesne jej wykrywanie, ale znamy sposoby minimalizowania ryzyka.
Justyna Kopińska: Gdy stracisz poczucie czasu Justyna Kopińska: Gdy stracisz poczucie czasu Nasz mózg potrafi szybko przystosowywać się do nowej, trudnej rzeczywistości. Gdy wiemy, że sytuacja jest tymczasowa, akceptujemy nietypowe warunki i znajdujemy dobre rozwiązania.
Justyna Kopińska: Wierny ogrodnik Justyna Kopińska: Wierny ogrodnik Żyjemy w czasach, w których sprawcy przemocy poczuli strach. Wiedzą, że ich działania w każdej chwili mogą zostać ujawnione.
 Dzień Kobiet: Ostaszewska, Chutnik, Wasilewska, Dyks, Kopińska, Jasionowska Dzień Kobiet: Ostaszewska, Chutnik, Wasilewska, Dyks, Kopińska, Jasionowska Z okazji 8 marca inspirujące nas aktorki, pisarki i aktywistki składają życzenia kobietom.
Justyna Kopińska: W małym, dziwnym świecie Justyna Kopińska: W małym, dziwnym świecie Relacje ze stabilnymi osobami sprawiają, że czujemy się szczęśliwi. A zatem nasze życie w dużej mierze opiera się na umiejętności rozpoznania ludzi, przy których możemy poczuć się bezpieczni.
Justyna Kopińska: Bez doświadczenia Justyna Kopińska: Bez doświadczenia Według dziennikarzy „The Washington Post” tylko w czasie 298 dni prezydentury Donald Trump 1628 razy mijał się z prawdą. Były prezydent stworzył iluzję człowieka żyjącego ponad prawem.
Justyna Kopińska: Nie na sprzedaż Justyna Kopińska: Nie na sprzedaż Nasze zdrowie psychiczne zależy od zbudowania silnych więzi ze światem – naszą tradycją, naszymi korzeniami, naszą społecznością.
Igrzyska Wolności 2020: Rozmowy o wyzwaniach XXI wieku Igrzyska Wolności 2020: Rozmowy o wyzwaniach XXI wieku Już 13 listopada rusza siódma edycja Igrzysk Wolności – cyklu rozmów z ludźmi kultury, biznesu i życia publicznego.
Justyna Kopińska: Polska ze szkła Justyna Kopińska: Polska ze szkła Lęk potęguje życie w konflikcie. Polska w czasie pandemii przypomina domek z kart, który zostanie naruszony przez najmniejszy podmuch.
Justyna Kopińska: Walcz o rzeczy, na których ci zależy Justyna Kopińska: Walcz o rzeczy, na których ci zależy W naszym społeczeństwie kobiety nie mają głosu. Stwarza się iluzję męskiej omnipotencji. Naucz więc córkę walczyć, bronić dyskryminowanych, ale też siebie, wyrażać opinie, nie bacząc na hejt.
Justyna Kopińska: W jaki sposób żyjesz Justyna Kopińska: W jaki sposób żyjesz Pisarka i reporterka w nowym felietonie tłumaczy, że czynniki zewnętrzne wpływają na życie mniej, niż sądzimy.
Justyna Kopińska: Na ołtarzu ideologicznych sporów Justyna Kopińska: Na ołtarzu ideologicznych sporów Organizacja Ordo Iuris domaga się wypowiedzenia konwencji stambulskiej, która przeciwdziała przemocy wobec kobiet. Dokument skupia się na rozwiązaniu problemu, a nie na ideologii i przekonaniach.
Justyna Kopińska: Powód do wstydu Justyna Kopińska: Powód do wstydu Wiele osób chce postrzegać innych jako mniej wartościowych, bo sami mają problemy z poczuciem własnej wartości. Cham to człowiek, który wykorzystuje swoją pozycję do upokarzania innego.
Justyna Kopińska: Rozbite szyby Justyna Kopińska: Rozbite szyby Brak reakcji autorytetów na dyskryminację, naruszanie norm społecznych czy łamanie wolności słowa zachęca do dalszych przekroczeń i przestępstw.
Justyna Kopińska: Za kulisami Justyna Kopińska: Za kulisami Obecny czas pokazuje, jak wiele osób, idealnie odnajdujących się w świecie konsumpcji, nie radzi sobie z samotnością i bólem. Niektórzy nie potrafią nawet nazwać własnych emocji.
Justyna Kopińska: Dzieje się historia Justyna Kopińska: Dzieje się historia Wirus COVID-19 będzie jednym z najważniejszych wydarzeń XXI w. Nowy świat zostanie narysowany przez państwa, które najsprawniej poradzą sobie z epidemią.
Justyna Kopińska: Co masz do powiedzenia Justyna Kopińska: Co masz do powiedzenia A gdyby tak odwrócić role i świadomie wybierać treści, które do nas trafiają?
Justyna Kopińska: Historia, która dzieje się na naszych oczach Justyna Kopińska: Historia, która dzieje się na naszych oczach Umiejętność wracania do tzw. małych realiów, życia bez ozdobników, reporterskiej, czystej formy to dla mnie ratunek przed nadmiarem bodźców.
Justyna Kopińska: Życzenia świąteczne Justyna Kopińska: Życzenia świąteczne Mnóstwo osób ucieka od szczęścia w słowne gierki, intelektualne żarty, bo brak im dojrzałości. Z okazji Świąt życzę Państwu byście mieli przy sobie osoby, którym całkowicie ufacie. I nie uciekali od szczęścia i spełnienia.
Justyna Kopińska: Zaciągnięcie pożyczki od życia Justyna Kopińska: Zaciągnięcie pożyczki od życia Po wielu latach życia w zagrożeniu i stresie zbudowałam świat pewny. W relacjach z pracodawcami czuję spokój, z czytelnikami – wspólnotę. Ostatnio na spotkaniu autorskim w bibliotece w Słupsku jeden z czytelników spytał, czy jestem spełniona. Bez wahania odpowiedziałam: „Jestem”.
Justyna Kopińska: Obłęd dotyka każdego Justyna Kopińska: Obłęd dotyka każdego Felietonistka Vogue.pl i bezkompromisowa reporterka tropiąca zło w zamkniętych instytucjach – od więzień po sierocińce – wydała swoją pierwszą powieść „Obłęd”, której akcja rozgrywa się w szpitalu psychiatrycznym.
Justyna Kopińska: Gdy ufa się kobiecie Justyna Kopińska: Gdy ufa się kobiecie Dla wielu osób w Polsce, zwłaszcza w mniejszych miastach, nadal jest oczywiste, że władzę ma sprawować mężczyzna. To on ma zarabiać, a kobiety stworzone są do posłuszeństwa. Walka o poczucie bezpieczeństwa, równość płac i szacunek dla kobiet trwa.
Justyna Kopińska: O co walczymy Justyna Kopińska: O co walczymy W filmie o tenorze Luciano Pavarottim jego pierwsza żona w ładny sposób ujmuje, jak ludzie się poniżają, by być blisko osób wpływowych. – Przyzwyczajony był do tego, że dostaje wszystko. Jakby chciał wypić mleko kurze, to by pobiegli doić kurę.
Justyna Kopińska: By ukryć niepewność Justyna Kopińska: By ukryć niepewność Unikam ludzi oceniających. Gdy słyszę mocne słowa, zawsze zastanawiam się, czy wynikają z ciężkiej pracy człowieka, który je wypowiada. Czy naprawdę sprawdził wszystkie szczegóły danej sytuacji, a jego wypowiedź poparta jest faktami? Tylko wtedy ma do niej prawo.
Justyna Kopińska: Ex cathedra Justyna Kopińska: Ex cathedra Coraz częściej przebywamy z ludźmi, którzy nie pytają, nie zmieniają zdania, nie mają wątpliwości. Media wypełnione są twarzami bez niepewności i bez ostrożności. To krótka droga do twarzy bez skrupułów.
Justyna Kopińska: By przeżyć Justyna Kopińska: By przeżyć Nigdy nie pojmę, dlaczego Bóg lub los tak podzielił świat. Dlaczego ja – kobieta z Polski – mam szansę wpływać na rzeczywistość, a inni jej nie mają?
Justyna Kopińska: Całkowicie obecny Justyna Kopińska: Całkowicie obecny – W nocy ciągle wracają wspomnienia. Hitlerowcy zmuszają mnie do gry na akordeonie, gdy patrzę na śmierć przyjaciół – opowiadał mi zmarły 12 marca Leopold Kozłowski, kompozytor i pianista, nazywany ostatnim klezmerem Galicji. Miał 101 lat.
Justyna Kopińska: Bogowie Justyna Kopińska: Bogowie „Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił” – pisał Edmund Burke. A ludzie najczęściej nie robią niczego, gdy oprawca należy do silnej organizacji. Ma władzę i kontakty.
Justyna Kopińska: Zna słowa, ale nie zna melodii Justyna Kopińska: Zna słowa, ale nie zna melodii Psychopata nie rozumie, dlaczego ludzie przejmują się losem innych. Dla niego współpracownicy, rywale, a nawet rodzina to po prostu przedmioty. Zastanawia się, jak ich traktować, by było to z korzyścią dla niego.
Justyna Kopińska: Powierzchowna duma Justyna Kopińska: Powierzchowna duma Najważniejsze jest skupienie. Codziennie musimy decydować o tym, jak widzimy rzeczy, jak je przeżywamy, z kim spędzamy czas i co ma dla nas znaczenie.
Justyna Kopińska: Tego numeru już nie ma Justyna Kopińska: Tego numeru już nie ma Niezależnie od pochodzenia i przebiegu kariery, szczęście zależy od jednej rzeczy – zbudowania trwałych i udanych relacji z ludźmi.
Justyna Kopińska: Jakby każdy rok miał być ostatnim Justyna Kopińska: Jakby każdy rok miał być ostatnim Każdy z nas jest przekonany, że inni posiedli pewien sekret. Oni wiedzą, jak żyć. A my boimy się opinii innych, chcemy przynależeć. Cały sekret polega na tym, że żaden sekret nie istnieje.
Justyna Kopińska: By poczuć cokolwiek Justyna Kopińska: By poczuć cokolwiek Ponad połowa internautów w Polsce zetknęła się z hejtem. 11 proc. przyznaje się do obraźliwego komentowania innych ludzi i wydarzeń. Co czwarta osoba padła ofiarą hejtera.
W świecie wyobrażeń W świecie wyobrażeń Nasze wyobrażenia o sobie samym mogą mieć większe znaczenie niż obiektywna rzeczywistość. Jeśli uważamy sytuacje za realne, takimi się stają.
Justyna Kopińska: Stowarzyszenie umarłych poetów Justyna Kopińska: Stowarzyszenie umarłych poetów Małgorzata Kopińska była najbardziej cudowną mamą, jaką dziecko może sobie wymarzyć. Dostałam od niej wielki dar. Nigdy nie bałam się mówić tego, co myślę.
Justyna Kopińska: Przerwana lekcja muzyki Justyna Kopińska: Przerwana lekcja muzyki Jeśli raz wejdzie ci do głowy myśl, że w każdej chwili można wszystko przerwać, nie możesz się jej pozbyć. W dobre dni o tym zapominasz. A potem ból powraca.
Justyna Kopińska: Pytania mają moc Justyna Kopińska: Pytania mają moc Wspaniale byłoby znać wszystkie odpowiedzi. Ale poszukiwanie prawdy zaczyna się często od jednego pytania. Dobrze je sobie postawić.
Kopińska: Dosyć cierpienia zwierząt Kopińska: Dosyć cierpienia zwierząt Skończył się czas, w którym można tłumaczyć okrucieństwo wobec zwierząt brakiem wiedzy. Teraz czas na kary pieniężne lub więzienie.
Justyna Kopińska: Niezależność warta każdej ceny Justyna Kopińska: Niezależność warta każdej ceny Najważniejsze w życiu to się nie zeszmacić – powiedziała mi prokurator, z którą spotkałam się na kawę. Nieznajomi policjanci i prokuratorzy często pytają mnie, czy się z nimi spotkam i zawsze się zgadzam.
Justyna Kopińska: Każdy dzień ma znaczenie Justyna Kopińska: Każdy dzień ma znaczenie Studenci zapytali mnie, którego z pisarzy lub reporterów cenię. Odpowiedziałam, że jednak Ryszarda Kapuścińskiego. Bo wiedział jak cenny jest czas, skupienie. Odgrodzenie się od kłótni.
Justyna Kopińska: Muszę kończyć Justyna Kopińska: Muszę kończyć Jest tylko jedna grupa ludzi, która wkurza mnie bardziej od nadętych intelektualistów. To lizusy, którzy nadętych intelektualistów stawiają na piedestale.
Justyna Kopińska: Jak powstrzymać skrajną prawicę, która dochodzi do władzy Justyna Kopińska: Jak powstrzymać skrajną prawicę, która dochodzi do władzy Justyna Kopińska przestrzega przed obojętnością, która może doprowadzić do rządów skrajnej prawicy w Europie i w Stanach Zjednoczonych.
Justyna Kopińska: Czy istnieje lekarstwo na przebodźcowanie? Justyna Kopińska: Czy istnieje lekarstwo na przebodźcowanie? Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie pisze o współczesnym przebodźcowaniu. W jaki sposób pomagać naszemu umysłowi odpoczywać?
Justyna Kopińska: Serial „Reniferek” dotyka ważnego tematu przemocy wobec mężczyzn Justyna Kopińska: Serial „Reniferek” dotyka ważnego tematu przemocy wobec mężczyzn Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie pisze o serialu Netflixa „Reniferek”. Jego twórca Richard Gadd doświadczył przemocy seksualnej.
Justyna Kopińska: Mobbing i przemoc w polskim kinie i teatrze Justyna Kopińska: Mobbing i przemoc w polskim kinie i teatrze Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie podejmuje temat mobbingu i przemocy w polskim kinie i teatrze, nawołując do wprowadzenia procedur kontrolnych.
Justyna Kopińska: Jak podnieść się po upadku Justyna Kopińska: Jak podnieść się po upadku Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie pisze o Michelle Obamie i Jolancie Kwaśniewskiej, które poradziły sobie z hejtem i przejęły narrację.
Justyna Kopińska: Oscarowy „Oppenheimer” pokazuje konsekwencje odkryć naukowych Justyna Kopińska: Oscarowy „Oppenheimer” pokazuje konsekwencje odkryć naukowych „Oppenheimer” w wizjonerski sposób pokazuje konsekwencje najważniejszych odkryć naukowych. Film Christophera Nolana zdominował rozdanie Oscarów 2024, bo opowiada o współczesnych lękach.
Justyna Kopińska: Czy Michelle Obama zaangażuje się w amerykańską kampanię wyborczą? Justyna Kopińska: Czy Michelle Obama zaangażuje się w amerykańską kampanię wyborczą? Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie pisze o ewentualnym zaangażowaniu Michelle Obamy w wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.
Podcast „O milimetr do przodu”, s.1, odc. 8: Czuła przewodniczka. Gościni: Natalia de Barbaro Podcast „O milimetr do przodu”, s.1, odc. 8: Czuła przewodniczka. Gościni: Natalia de Barbaro Justyna Kopińska rozmawia z Natalią de Barbaro, autorką bestsellerowych książek „Czuła przewodniczka” i „Przędza”.
Justyna Kopińska: Nostalgia pomaga odzyskać spokój w chwilach stresu Justyna Kopińska: Nostalgia pomaga odzyskać spokój w chwilach stresu Film „Czas zabijania” z 1996 roku pokazuje, jak skomplikowane jest działanie wymiaru sprawiedliwości. Justyna Kopińska pisze, dlaczego adaptacja powieści Johna Grishama daje jej spokój.
Justyna Kopińska: Prawda i propaganda Justyna Kopińska: Prawda i propaganda Justyna Kopińska pisze o zmianie władzy, nowym rządzie i nadziei na powrót rzetelnego dziennikarstwa w telewizji publicznej.
Podcast „O milimetr do przodu”, s. 1, odc. 5: Sposób na życie. Gość: Robert Makłowicz Podcast „O milimetr do przodu”, s. 1, odc. 5: Sposób na życie. Gość: Robert Makłowicz Justyna Kopińska rozmawia z Robertem Makłowiczem. Jak tworzyć nawyki wzbogacające życie i jakie doświadczenia kulinarne mieli najwięksi reporterzy – Ryszard Kapuściński, Oriana Fallaci, Tiziano Terzani?
Justyna Kopińska: Sposoby na poprawę koncentracji Justyna Kopińska: Sposoby na poprawę koncentracji Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie pisze o sposobach na poprawę koncentracji w przebodźcowanym świecie.
Justyna Kopińska: Historyczne wybory Justyna Kopińska: Historyczne wybory Wybory parlamentarne w Polsce to historyczne wydarzenie, które przywraca pamięć o wspólnocie. Według „Financial Times” to najważniejsze wybory 2023 roku w całej Unii Europejskiej.
Podcast „O milimetr do przodu”, s. 1, odc. 1: Droga do wolności. Gościni: Jolanta Kwaśniewska Podcast „O milimetr do przodu”, s. 1, odc. 1: Droga do wolności. Gościni: Jolanta Kwaśniewska W premierowym odcinku pani prezydentowa Jolanta Kwaśniewska opowiada mi o młodzieńczej miłości, radach, których udzieliłaby dwudziestoletniej sobie, inspirujących spotkaniach, myślach samobójczych oraz poradzeniu sobie z tą sytuacją i znalezieniu sił do sprawczych działań.
Justyna Kopińska: Zadośćuczynienie dla ofiary przemocy w sierocińcu Justyna Kopińska: Zadośćuczynienie dla ofiary przemocy w sierocińcu Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał najwyższe w historii zadośćuczynienie za krzywdy doznane w sierocińcu. Wyrok z pewnością utrudni zakonom próby odrzucenia podobnych pozwów.
Justyna Kopińska: Serial „Yellowstone” wyraża tęsknotę za przeszłością Justyna Kopińska: Serial „Yellowstone” wyraża tęsknotę za przeszłością Serial „Yellowstone” bije w Stanach Zjednoczonych rekordy popularności. Dlaczego widzom spodobała się produkcja o tęsknocie za przeszłością?
Podcast „Vogue Polska Travel”,  s. 1, odc. 3: Justyna Kopińska o mieszkaniu w Los Angeles i Kenii i wpływie podróży na pracę reporterską Podcast „Vogue Polska Travel”, s. 1, odc. 3: Justyna Kopińska o mieszkaniu w Los Angeles i Kenii i wpływie podróży na pracę reporterską W podcaście reportażystka opowiada o życiu w Los Angeles i w Kenii oraz o pracy w czasie wojny w Ukrainie.
Justyna Kopińska: Najszczęśliwszy kraj świata Justyna Kopińska: Najszczęśliwszy kraj świata Według World Happiness Report najszczęśliwszym krajem świata jest Finlandia. Jej obywatele mają realistyczne oczekiwania wobec życia, a poza tym otrzymują wsparcie od państwa.
Justyna Kopińska: Czy potrafisz się skupić Justyna Kopińska: Czy potrafisz się skupić Dźwięki powiadomień, lajki na Instagramie, szum podcastów – dystraktory sprawiają, że nasza zdolność skupienia się drastycznie spada.
Justyna Kopińska: Prawo, które pomoże sądzić oprawców Justyna Kopińska: Prawo, które pomoże sądzić oprawców Film „Dalva” zwraca uwagę na powody, dla których ofiary przemocy seksualnej nie chcą zeznawać przeciwko oprawcom. Mogą czuć strach, nie wierzyć w sprawiedliwość, uważać, że „tak wygląda miłość”.
Justyna Kopińska: Żadna decyzja nie jest idealna Justyna Kopińska: Żadna decyzja nie jest idealna Film „Co się wydarzyło w Madison County” z 1995 roku z Meryl Streep i Clintem Eastwoodem w rolach głównych przypomina starą prawdę, że wybory idealne nie istnieją.
Justyna Kopińska: Rodzicielstwo to kwestia wyboru Justyna Kopińska: Rodzicielstwo to kwestia wyboru „Każdy ma prawo do decyzji, jak ułożyć sobie życie. Nie musi się z niej tłumaczyć”, pisze Justyna Kopińska o rodzicielstwie. Komentuje wypowiedzi prawicowych polityków i kościelnych hierarchów, którzy stygmatyzują bezdzietne kobiety.
Premiera „Współczesnej wojny” Justyny Kopińskiej Premiera „Współczesnej wojny” Justyny Kopińskiej Podczas spotkania autorskiego z okazji premiery „Współczesnej wojny” Justyna Kopińska opowiedziała o kulisach swojej pracy i spotkaniach z niezwykłymi ludźmi.
Justyna Kopińska: Nadchodzi kryzys Justyna Kopińska: Nadchodzi kryzys Nadszedł czas konfliktu zbrojnego, inflacji, napięć gospodarczych. Według filozofów, takich jak Yuval Noah Harari, praca polityków ma dla społeczeństw kluczowe znaczenie w procesie przystosowania. Bez godnych zaufania mężów stanu nie pokonamy kryzysu.
Justyna Kopińska: Zatrzymajmy mizoginię Justyna Kopińska: Zatrzymajmy mizoginię „Nienawidzę jej. Nie tak, jak nienawidzę Nicoli Sturgeon czy Rose West. Nienawidzę jej na poziomie komórkowym" – pisze Jeremy Clarkson o księżnej Sussex. Brytyjczycy mierzą się z dużymi napięciami społecznymi.
Redakcja poleca: „Harry i Meghan”, wystawę fotografii i self-care Redakcja poleca: „Harry i Meghan”, wystawę fotografii i self-care Święta coraz bliżej i choć zostało jeszcze sporo do przygotowania, pamiętamy, że przecież chodzi w nich o magiczną atmosferę, i znajdujemy czas na relaks.
Justyna Kopińska: Outsiderzy i oportuniści Justyna Kopińska: Outsiderzy i oportuniści W piątym sezonie „The Crown” księżniczka Małgorzata żałuje, że nie zbuntowała się przeciwko zakazowi siostry, królowej Elżbiety II. Czasami potrzebujemy stworzyć „osobę zakazującą”, by uzasadnić własny wybór.
Justyna Kopińska: Równy dostęp kobiet do edukacji Justyna Kopińska: Równy dostęp kobiet do edukacji W podręczniku do Historii i Teraźniejszości Wojciech Roszkowski pisze o „ideologii gender”, a feminizm umieszcza obok nazizmu. W Polsce nie uczy się dzieci o równouprawnieniu kobiet i mężczyzn, co może mieć katastrofalne konsekwencje na przyszłość.
Justyna Kopińska: Giorgia Meloni jak Donald Trump Justyna Kopińska: Giorgia Meloni jak Donald Trump Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie pisze o skrajnie prawicowej premierce Włoch, Giorgii Melonii, która zapowiada walkę z osobami LGBT+ i migrantami.
Justyna Kopińska: Zagubiony papież Justyna Kopińska: Zagubiony papież Papież Franciszek od początku wojny w Ukrainie zdaje się stawać po stronie agresora. Podejrzewa się, że głowa Kościoła sympatyzuje z Władimirem Putinem.
Justyna Kopińska: Choroba miłości Justyna Kopińska: Choroba miłości Nasza felietonistka Justyna Kopińska porusza temat zespołu Adele. Zaburzenie psychiczne objawia się miłosną obsesją na punkcie osoby, która nie odwzajemnia naszych uczuć.
Justyna Kopińska: To mogła być każda z nas Justyna Kopińska: To mogła być każda z nas W czerwcu w Londynie zamordowano Zarę Aleenę. Nasza felietonistka Justyna Kopińska pisze o rosnącej liczbie przestępstw wobec kobiet.
Justyna Kopińska: O czym opowiadasz światu Justyna Kopińska: O czym opowiadasz światu Nasza felietonistka Justyna Kopińska pisze o tym, że codzienne rytuały potrafią blokować głębsze doświadczenie. Dopiero gdy wyjdziemy poza rutynę, możemy zobaczyć to, co w świecie niezwykłe.
Justyna Kopińska: Siła „Euforii” Justyna Kopińska: Siła „Euforii” Serial „Euforia” na HBO MAX to brutalnie szczere połączenie współczesnego nienasycenia z tęsknotą za stałością.
Justyna Kopińska: Watykan wobec wojny w Ukrainie Justyna Kopińska: Watykan wobec wojny w Ukrainie Papież Franciszek zamiast mówić, że Putin to zbrodniarz wojenny, twierdzi, że „wszyscy jesteśmy winni” wojny w Ukrainie.
Justyna Kopińska: Zatrzymać Putina Justyna Kopińska: Zatrzymać Putina Będą siedzieć w restauracji, dopóki rakieta w nią nie uderzy. Nie wierzą, że to może przydarzyć się również im – mówi prezydent Zełeński.
Justyna Kopińska: Życie w klatce Justyna Kopińska: Życie w klatce Film „Skazani na Shawshank” opowiada o tym, jak zachować godność w świecie agresji. Klasyk można teraz oglądać na Netfliksie.
Justyna Kopińska: Polska nie jest krajem sprawiedliwym Justyna Kopińska: Polska nie jest krajem sprawiedliwym Kolejnym dowodem na staczanie się państwa polskiego jest traktowanie Słowika, dawnego szefa gangu pruszkowskiego, jak celebrytę.
Justyna Kopińska: Dobre święta Justyna Kopińska: Dobre święta Święta Bożego Narodzenia plasują się na 42. miejscu listy najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Jak sprawić, by były czasem pojednania, a nie złości?
 Justyna Kopińska: Trzy dni z życia Diany Justyna Kopińska: Trzy dni z życia Diany W „Spencer” obserwujemy, jak księżna Diana stawia się nie ponad, a obok tradycji. Film pokazuje trzy dni z życia kobiety, która nie była świadoma swojego przemożnego wpływu na ludzi.
Justyna Kopińska o trywializacji przemocy seksualnej Justyna Kopińska o trywializacji przemocy seksualnej Nie dewaluujmy już przemocy. Mówmy jasno, że miejsce ludzi odpowiedzialnych za gwałt jest w więzieniu – pisze w swoim felietonie dla Vogue.pl Justyna Kopińska.
Justyna Kopińska: Śmierć na granicy Justyna Kopińska: Śmierć na granicy – W polskiej historii jest otwartość na obywateli uciekających przed głodem i wojną. Nie możemy oddzielić się od historii, od świata, jego zależności – pisze Justyna Kopińska
Justyna Kopińska o polskim Kościele w XXI wieku Justyna Kopińska o polskim Kościele w XXI wieku Nasza felietonistka w tym tygodniu pisze o upadku autorytetu moralnego Kościoła katolickiego w Polsce.
Justyna Kopińska o filmie „Malena” Justyna Kopińska o filmie „Malena” Platforma Netflix przypomina „Malenę” z 2000 roku, smutną historię o magnetycznym uroku.
Justyna Kopińska: Świat wita Billa Cosby’ego Justyna Kopińska: Świat wita Billa Cosby’ego Sprawa Billa Cosby’ego pokazuje, że wielkie ruchy społeczne nie zadziałały w takim stopniu, jak zakładaliśmy.
Justyna Kopińska: Doskonałość jest przereklamowana Justyna Kopińska: Doskonałość jest przereklamowana Po latach fascynacji niemożliwym do osiągnięcia pięknem, gdy wiele aktorek za wszelką cenę zatrzymywało czas, wreszcie doceniamy naturalność.
 Justyna Kopińska: Media społecznościowe osłabiają kreatywność Justyna Kopińska: Media społecznościowe osłabiają kreatywność Udowodniono, że częste używanie mediów społecznościowych osłabia koncentrację, kreatywność i możliwości tworzenia, zatem znacząco obniża nasze zdolności.
Justyna Kopińska: O tych, którzy nie wierzą w pandemię Justyna Kopińska: O tych, którzy nie wierzą w pandemię Statyści w szpitalach, maski kagańce, magiczne eliksiry – tak wygląda debata w świecie wirtualnym. Chaos decyzyjny w sprawie lockdownu przyczynia się do rozpowszechniania tych kłamliwych koncepcji.
Justyna Kopińska: Solidarnie przeciwko przemocy Justyna Kopińska: Solidarnie przeciwko przemocy Po zabójstwie Sarah Everard radzono kobietom, żeby nie jeździły taksówkami, nie chodziły same po ulicach, unikały ciemności.
Justyna Kopińska: Komu zależy, by promować taki ideał kobiety Justyna Kopińska: Komu zależy, by promować taki ideał kobiety Pretekstem do rozmów o rolach społecznych jest ostatnio spot TVP Kobieta. Na ekranie uśmiechnięte kobiety pod czujnym okiem mężczyzny zajmują się pracami domowymi. Równouprawnienie jeszcze tu nie dotarło.
Justyna Kopińska: Czarownice Justyna Kopińska: Czarownice Odrywamy się od europejskich wartości. Na przygotowanym już stosie niebawem spłoną pierwsze czarownice. To ostatni moment, by zgasić ogień.
Justyna Kopińska: Rok 2021 Justyna Kopińska: Rok 2021 W 2021 roku wszystko zostanie podważone. Jeśli politycy nie odzyskają utraconego zaufania ludzi, świat stanie w ogniu.
Justyna Kopińska: Król jest nagi Justyna Kopińska: Król jest nagi József Szájer nie wierzy w nic. Stworzył zatem wizerunek kochającego żonę homofoba, obrońcę moralności. Jego kariera legła w gruzach wraz z gejowską orgią w Brukseli.
Justyna Kopińska: Imagine all the people Justyna Kopińska: Imagine all the people Słowa piosenki Johna Lennona – „Imagine all the people living life in peace” – podchwycił tłum świętujący zwycięstwo Joego Bidena.
Justyna Kopińska: Zaryzykujmy niepotrzebne życie Justyna Kopińska: Zaryzykujmy niepotrzebne życie Żyjemy w świecie nieustannych nacisków. Umiejętność przeciwstawiania się presji nie wszędzie jest ceniona. W wielu instytucjach dominuje zasada ślepego posłuszeństwa.
Justyna Kopińska: Nowy bóg Justyna Kopińska: Nowy bóg Tematy w debacie publicznej, które nas obrażają czy poruszają, zostały specjalnie dla nas wybrane, poddane selekcji, a następnie przekazane w facebookowych bańkach w niewymagający interpretacji sposób.
Justyna Kopińska: Największa recesja od 30 lat Justyna Kopińska: Największa recesja od 30 lat Nadchodzi największy międzynarodowy kryzys, który będzie miał dużo poważniejsze konsekwencje dla świata niż sprawa braci Lehmanów z 2008 roku.
Justyna Kopińska: „Dotykać” ma dwa znaczenia Justyna Kopińska: „Dotykać” ma dwa znaczenia Według badań w Polsce wzrósł poziom szacunku dla innych wyznań i orientacji seksualnych. Wzrosło także poczucie równości kobiet i mężczyzn. Wzrasta poziom zadowolenia z życia. Nie ma to związku z rządami.
Justyna Kopińska: Bez demokracji Justyna Kopińska: Bez demokracji Wolność mediów to jedna z podstawowych zasad demokracji. Stopień tej wolności pozwala ocenić, czy nadal żyjemy w demokratycznym państwie.
Justyna Kopińska: Świat nadziei Justyna Kopińska: Świat nadziei W naszym kraju rządzą złość i bezradność. Internet zalały posty o utworze Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój”. Pisano, że jest kiepski, a sam Kazik skończył się lata temu. Ktoś, o kim mówi cała Polska, na pewno się nie skończył, a dopiero zaczyna.
Justyna Kopińska: Jak bardzo się spieszysz Justyna Kopińska: Jak bardzo się spieszysz Ujawniono depesze amerykańskich dyplomatów z 2018 roku, którzy domagali się sprawdzenia laboratorium w Wuhanie z powodu braków technicznych. Ostrzegali, że badania nad koronowirusami u nietoperzy stanowią ryzyko wybuchu niebezpiecznej pandemii podobnej do SARS. Nie przedsięwzięto jednak żadnych kroków.
Justyna Kopińska: Nowy świat Justyna Kopińska: Nowy świat Znany nam świat zniknie. Przeżyjemy największą recesję od wielu lat. Miliony ludzi odczują strach związany z zagrożeniem życia bliskich. Czekają nas miesiące niepokojów i bólu.
Justyna Kopińska: Ach, gdybym urodziła się mężczyzną! Justyna Kopińska: Ach, gdybym urodziła się mężczyzną! Przez wieki świat był skoncentrowany na męskich potrzebach i ambicjach. A może by tak odmawiać posłuszeństwa? Powiedzieć jasno, że za gwałt odpowiada sprawca. Dbać o parytety w zarządach firm i władzach miast. Mówić dziewczynkom, że bycie matką nie jest powinnością, lecz wyborem.
Justyna Kopińska: Posunąć świat o milimetr do przodu Justyna Kopińska: Posunąć świat o milimetr do przodu Bardzo trudno żyć ze świadomością, że wrogowie czyhają na każde twoje potknięcie. Nikt nie jest idealny. Podziwiam Jurka Owsiaka za to, że mimo poważnych konsekwencji ponoszonych przez niego i jego bliskich każdego roku wychodzi na scenę i głośno mówi o światełku do nieba.
Justyna Kopińska: Czy czujesz się bezpieczny? Justyna Kopińska: Czy czujesz się bezpieczny? Jak w korporacji przekształcić koleżeńską relację w braterstwo? Przyjmować do pracy ludzi o wspólnych wartościach. I liderów, którym naprawdę zależy na tym, żeby ich podwładni osiągnęli sukces.
Justyna Kopińska: Cała kariera w rękach jednego człowieka Justyna Kopińska: Cała kariera w rękach jednego człowieka Oglądając serial „The Morning Show”, zastanawiałam się, jak duża jest różnica między dyskursem na temat molestowania seksualnego w miejscu pracy na Zachodzie i w Polsce. Na ekranie widzimy, że jedyną osobą, która publicznie przyznaje się do wątpliwości, czy można proponować podwładnym seks, jest człowiek, który stracił za to pracę. U nas osoby wyżej w hierarchii pozostają bezkarne.
Justyna Kopińska: Chcę go chronić Justyna Kopińska: Chcę go chronić Świadomość, czego chcemy od życia i z jakimi ludźmi chcemy stworzyć bliskość, to przywilej dany nielicznym. Ale żyć, jakby każdy wokół nas nosił maskę, to tak jakby nie żyć wcale.
Justyna Kopińska: Wolność Justyna Kopińska: Wolność Wartości, takie jak pomoc państwa dla słabszych, prawo do wyboru, sprawiedliwość w sądach, dostęp do profesjonalnej opieki zdrowotnej, powinny być oczywiste. A tymczasem nadal stanowią jedynie puste hasła.
Justyna Kopińska: By zadać ból Justyna Kopińska: By zadać ból Obecnie każdy ma możliwość publicznych wypowiedzi. Z potrzeby chwili sławy starają się użyć jak najmocniejszych słów.
Justyna Kopińska: Kolorowe ptaki Justyna Kopińska: Kolorowe ptaki Gdy patrzymy z daleka, ludzie często jawią się nam jako kolorowe ptaki. Dopiero kiedy podejdziemy bliżej, widzimy ich lęki. Niektórzy nauczyli się nad nimi panować.
Justyna Kopińska: Niebezpieczne obsesje Justyna Kopińska: Niebezpieczne obsesje Jeśli działamy motywowani lękiem, prędzej czy później przywołujemy nieszczęście, które nas przeraża. Natrętne myśli, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, są jedną z częstych przyczyn nałogów, depresji, izolacji.
Słowa mają konsekwencje Słowa mają konsekwencje Przekonanie, że zasłużeni w walce z komuną mogą więcej jest niebezpieczne.
Justyna Kopińska: W poszukiwaniu prawdy Justyna Kopińska: W poszukiwaniu prawdy Wyzwaniem jest to, żeby nie naginać się do cudzych oczekiwań. Bo gdy staramy się sprostać gustom ludzi, stajemy się śmieszni. Ale pozostać blisko siebie jest bardzo trudno. Szczególnie w dobie mediów społecznościowych, gdy komentowane jest każde nasze zachowanie.
Święs, Chutnik, Krawiec i Kopińska o kobiecości Święs, Chutnik, Krawiec i Kopińska o kobiecości Z okazji 8 marca życzymy wszystkiego najlepszego Dziewczynkom, Dziewczynom, Dziewuchom i Kobietom!
Rok z „Vogue Polska” Rok z „Vogue Polska” Rozmawiamy z ludźmi, z którymi mieliśmy przyjemność spotkać się podczas pracy nad kolejnymi numerami „Vogue'a’”. – Praca dla was to nobilitacja – przyznają zgodnie, w pierwsze urodziny magazynu życząc nam jeszcze większych sukcesów.
Justyna Kopińska: Wielkie piękno Justyna Kopińska: Wielkie piękno W grupie zawsze znajdzie się osoba, która ma potrzebę mówienia o tym, jak bardzo się poświęca. I że wszystkie sfery jej życia funkcjonują w idealnej harmonii. Dla ludzi ważne jest, by imponować innym. A przecież wszyscy stoimy na krawędzi rozpaczy, więc możemy tylko dotrzymywać sobie towarzystwa i się zabawiać.
Justyna Kopińska: Lekarstwo dla duszy Justyna Kopińska: Lekarstwo dla duszy W tym czasie refleksji życzę państwu przede wszystkim, byście nie oceniali innych. A także, byście mocno w siebie wierzyli i nie podążali za oczekiwaniami ludzi.
Justyna Kopińska: To państwo nie działa Justyna Kopińska: To państwo nie działa Zadaniem dziennikarzy jest patrzenie władzy na ręce, a zadaniem władzy uderzenie w przestępców, a nie tych, którzy przestępstwo ujawniają.
Polska odwraca oczy Polska odwraca oczy W Polsce do tej pory triumfowali oprawcy. Zgwałcone kobiety pytane były: „Wypiła pani jeden kieliszek wina czy dwa?”, „Czy miała pani pomalowane usta szminką?”, „Proszę opisać członek gwałciciela”.
Musisz zabić autorytety Musisz zabić autorytety W eksperymencie Stanleya Milgrama badani mieli ukarać ucznia za każdą błędną odpowiedź wstrząsem elektrycznym. Tak naprawdę testowano jednak posłuszeństwo wobec autorytetu. Żaden z badanych nie zgłosił do władz uniwersytetu czy na policję, że uczniowie są rażeni prądem. Byli przekonani, że eksperymentator „wie, co robi”, bo jest naukowcem.
Dzieci Gorszego Boga Dzieci Gorszego Boga Patologie w polskim systemie sprawiedliwości zwykle dotykają ludzi najsłabszych, wykluczonych, ofiary najokrutniejszej przemocy. A naszym zadaniem jest ich bronić.
Wykrzywiona twarz pogardy Wykrzywiona twarz pogardy Ostatnio mam wrażenie, jakby wiele osób traciło pamięć. Ludzie dzielą się na „naszych” i „waszych”. Daliśmy się podzielić. I to komu? Politykom, wśród których próżno szukać męża stanu.
Justyna Kopińska: Siła wątpliwości Justyna Kopińska: Siła wątpliwości Dlaczego tak silna kobieta upadła na samo dno? – reżyserka filmu o Violetcie Villas zapytała psychologa. – Ale ona nie była silna. Była słaba. Przez lata udawała silną, by w ten sposób walczyć o siebie – usłyszała w odpowiedzi. Ilu z nas robi podobnie?
Relacja ze spotkania „Gurls Talk” w Warszawie Relacja ze spotkania „Gurls Talk” w Warszawie Pierwsze w Polsce spotkanie w ramach platformy "Gurls Talk" za nami! Na specjalne zaproszenie "Vogue Polska" do Warszawy przyleciała Adwoa Aboah, modelka i aktywistka. Zobaczcie relację zdjęciową z wydarzenia.
Justyna Kopińska. Sposób na życie Justyna Kopińska. Sposób na życie Co jest ważne? Doceniać zwykłe rzeczy i reagować, gdy widzi się zło.
Siedem dni z literaturą Siedem dni z literaturą Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury już po raz trzeci przyciągnie nie tylko najważniejszych polskich twórców, ale także wybitnych autorów z różnych zakątków świata.
Kopińska przed #CzarnymProtestem: Nie dajmy sobie odebrać głosu Kopińska przed #CzarnymProtestem: Nie dajmy sobie odebrać głosu Od wielu lat ograniczana jest u nas wolność kobiety i jej prawo do sprawiedliwych wyroków. To nie jest kwestia opcji politycznej, ale skostniałego systemu – mówi Justyna Kopińska
Proszę czekać..