Znaleziono 0 artykułów
21.05.2025

Justyna Kopińska: Wybierzmy właściwie, a Polska nadal będzie się rozwijać

(Fot. NurPhoto / Contributor Getty Images)

Po pierwszej turze wyborów prezydenckich felietonistka Vogue.pl zestawia wyniki z tym, co usłyszała od prelegentów konferencji Impact’25.

– Polska imponuje światowym ekspertom ekonomicznie i naukowo. Wasz kraj stoi przed szansą niezwykłego wzrostu. Najgorszą decyzją Polaków byłoby podążenie drogą Węgrówmówił podczas konferencji Impact’25 w Poznaniu światowej sławy ekonomista Ricardo Hausmann.

W niedzielę zobaczyliśmy, jak Grzegorz Braun, polityk o poglądach skrajnie prawicowych, zdobywa więcej głosów w wyborach prezydenckich niż którykolwiek z kandydatów lewej strony. Braun w publicznych wypowiedziach postuluje na przykład rozstrzelanie osób myślących inaczej niż on. Historia pokazuje, że ignorowanie języka nienawiści nie chroni przed jego konsekwencjami.

Profesor Ricardo Hausmann obserwował upadek Wenezueli i spektakularny rozwój Korei Południowej

W tym samym czasie naukowcy w wielu miejscach świata analizują potencjał naszego kraju. Profesor Ricardo Hausmann, zaufany doradca wielu polityków, pochodzi z Wenezueli, która w latach młodości ekonomisty była krajem bogatszym i mocniej rozwiniętym niż Korea Południowa. Profesor obserwował upadek ojczyzny. To, jak obywatele ulegają populistycznym hasłom, zaczynają wierzyć, że wszystko, co istnieje, jest złe i skorumpowane, aż wywracają znany porządek. Politycy, którym powierzyli urzędy, zdemolowali instytucje demokratyczne i gospodarcze. Inwestorzy nie znali reguł gospodarczych kraju. – W ten sposób zniszczono przemysł naftowy, górnictwo i rolnictwo. Wygenerowano dynamikę inwestycyjnego strachu, która doprowadziła do upadku Wenezueli – opowiada profesor Ricardo Hausmann.

W Korei Południowej tymczasem rząd zachęcał firmy do rozwoju. Firma Samsung początkowo zajmowała się suszonymi rybami i makaronem, a odnalazła się na rynku elektronicznym, samochodowym, lotniczym, stoczniowym. Politycy pomagali firmom, które inwestowały w badania naukowe i rozwój technologii. Przybywało zgłoszeń patentowych na nieznaną wcześniej skalę. Korea Południowa stała się przykładem innowacyjności. W Ameryce Łacińskiej nie dbano o badania, nawet w dziedzinach, w których była wówczas bezkonkurencyjna.

Przykład Wenezueli pokazuje, że nawet kraj z ogromnym potencjałem może się cofnąć o dekady, jeśli obywatele uwierzą, że destrukcja przyniesie wyzwolenie

Ricardo Hausmann podkreśla, że Polska jest przykładem tragedii ze szczęśliwym zakończeniem. – Na początku lat 90. Polska była równie biedna, jak Ukraina, lecz dzięki szybkim reformom błyskawicznie ją wyprzedziła. Obecna rozbieżność w dochodzie Polaków i Ukraińców to efekt pracowitości, dynamicznej transformacji, zdolności akademickich oraz przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – mówi.

Postęp Polski imponuje światowym ekspertom. Podczas tegorocznej konferencji Impact’25 w Poznaniu uznani profesorowie Uniwersytetu Harvarda i Stanforda mówili mi, jak doceniają polskie zdobycze naukowe, osiągnięcia ekonomiczne, a także czystość miast i piękno otoczenia. Jednocześnie z obawą patrzyli na nadchodzące wybory prezydenckie. Bo docenienie gospodarki przez ekspertów nie przekłada się na decyzje społeczne. Przykład Wenezueli pokazuje, że nawet kraj z ogromnym potencjałem może się cofnąć o dekady, jeśli obywatele uwierzą, że destrukcja przyniesie wyzwolenie.

Wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich pokazują, że część społeczeństwa odrzuca osiągnięcia ostatnich trzech dekad i flirtuje z ciemnością

Znamy już wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Znaczna część naszego społeczeństwa pragnie całkowitej zmiany systemu: odrzuca ostatnie trzydzieści kilka lat, chce tego, co nieznane. Wśród najmłodszych wyborców większość zagłosowała na kandydata Konfederacji. Wielu młodych mężczyzn podkreśla, że poglądy społeczne polityków nie mają dla nich znaczenia. Deklarują tolerancję i otwartość, ale głosują ze względu na podatkowe i gospodarcze postulaty skrajnej prawicy. A politycy Konfederacji potrafią przemawiać. Są elokwentni, kontrowersyjni i mniej zmęczeni od konkurentów.

Jest coś bolesnego w obserwowaniu, jak kraj, który tak długo wspinał się ku światłu, flirtuje z ciemnością.

*

Justyna Kopińska dziennikarka i reporterka. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy”, „Lekarstwo dla duszy”.

Twórczość przyniosła jej wiele nagród. Jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award.

Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 roku jest członkinią Jury Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

Justyna Kopińska
  1. Ludzie
  2. Opinie
  3. Justyna Kopińska: Wybierzmy właściwie, a Polska nadal będzie się rozwijać
Proszę czekać..
Zamknij