Znaleziono 0 artykułów
27.07.2022

Justyna Kopińska: Wiek nie definiuje człowieka

27.07.2022
Anthony Hopkins Fot. Getty Images

Wiele osób czuje się przytłoczonych oczekiwaniami społecznymi. Pozbądźmy się strachu w dążeniu do realizacji własnych pragnień. Poddajmy korekcie swoje życie, a nie fantazje.

„Wiek mnie nie definiuje. Jako 84-latek nadal myślę nieszablonowo”, napisał na Facebooku wybitny aktor Anthony Hopkins.  

Jeśli czymś się zajmujesz, niezależnie od tego, czy jest to aktorstwo, tworzenie muzyki, czy malowanie obrazów, pozbądź się strachu. Nikt cię nie aresztuje, jeśli zrobisz to źle. Nie masz nic do stracenia. To moja filozofia – tłumaczy, sprzeciwiając się narzucania ról społecznych. 

Czy jeden z najczęściej nagradzanych aktorów w historii nie może zacząć malować obrazów? Nawet jeśli zostanie wyszydzony, bo trudno osiągnąć wybitność we wszystkich dziedzinach, samo wyjście poza szablon, otwarcie na krytykę jest małym zwycięstwem nad swoimi słabościami.

Ostatnio zapadła mi w pamięć pewna scena. Podczas wykładu grupa doskonale prezentujących się mężczyzn – lekarzy, publicystów, artystów, patrzyła na obnażoną kobietę. Widać ich zainteresowane, zamyślone twarze, skupione na ciele dziewczyny. 

Pierre-Andre Brouillet, Wykłady Charcota w La Salpetriere, Fot.  By DEA / E. LESSING/De Agostini via Getty Images

To obraz André Brouilleta, którego kopia wisiała w gabinecie Zygmunta Freuda. Obraz wzbudza we mnie negatywne uczucia, przypominając, że jeszcze nie tak dawno nie było żadnej równowagi między rolami płciowymi. Autorowi tego zbiorowego portretu udało się uchwycić świat nauki, w którym nie było miejsca dla kobiet. 

Jeden z najsłynniejszych lekarzy XIX wieku Jean-Martin Charcot organizował cykliczne wykłady dla elity intelektualnej Francji, podczas których analizował przypadki konkretnych osób z chorobą psychiczną. Postać kobiety z obrazu to Blanche, pacjentka szpitala Salpêtrière, leczona z histerii.

Od wielu lat histerię uważano za chorobę wyłącznie kobiecą. Nazwa pochodziła od słowa hystera, czyli macica. Twierdzono, że macica rozpoczyna „wędrówkę po organizmie”. W II wieku słynny lekarz Galen pisał, że histeria wynika z braku aktywności seksualnej kobiet. W ramach leczenia sugerowano zamążpójście, ciążę, a w sytuacjach nasilonej choroby – egzorcyzmy. Gdy zaprzestano łączenia choroby psychicznej z życiem seksualnym kobiety, twierdzono, że przyczyną histerii są kontakty z diabłem. 

Zygmunt Freud, Fot. Sigmund Freud Copyrights via Getty Images

Charcot diagnozował histerię także u mężczyzn. Freud był pod tak dużym wrażeniem wkładu francuskiego lekarza w historię medycyny, że swojego syna nazwał Jean-Martin. 

„Szczęśliwy nie fantazjuje nigdy, czyni to jedynie niezadowolony. Niezaspokojone życzenia są siłą napędową fantazji i każda poszczególna fantazja jest spełnieniem życzenia, korekturą niezadowalającej rzeczywistości”, pisał Freud.

Na szczęście w XXI wieku role społeczne nie są już tak jednoznacznie rozpisane. Post Hopkinsa wywołał jednak sporą reakcję. Fani pisali, że często czują się przytłoczeni oczekiwaniami społecznymi. 

A jakie są państwa pragnienia i wyzwania? Osiemdziesięciolatków i osiemdziesięciolatek, kobiet i mężczyzn, profesorów i profesorek, projektantów i projektantek… Nawet gdy są sprzeczne z wytyczonymi rolami, realizujmy je bez strachu. Poddajmy korekcie swoje życie, nie fantazje.

Anthony Hopkins w kolejnym filmie zagra Zygmunta Freuda. Psychiatra ateista na ekranie będzie poszukiwał Boga.


Justyna Kopińska: dziennikarka, socjolożka, zajmuje się tematyką kryminalną związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International, Pióro Nadziei.

Otrzymała Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów. Autorka pięciu książek, m.in. „Z nienawiści do kobiet” i „Polska odwraca oczy”.

Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii „Distinguished Writing Award”.

Justyna Kopińska
Proszę czekać..
Zamknij