Znaleziono 0 artykułów
08.05.2024

Justyna Kopińska: Ludzie, którzy wpływają na nasze życie

08.05.2024
(Fot. materiały prasowe)

W jakim stopniu na jakość naszego życia wpływają ludzie, z którymi dzielimy codzienność? Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie szuka odpowiedzi w filmie „Poprzednie życie” w reżyserii Celine Song i książce Kierana Setiyi „Life is Hard”.

Niebezpieczne spojrzenie wstecz, życie z dala od rodzinnego kraju, pragnienie nieskończonego połączenia – o tych uczuciach opowiada subtelny film „Poprzednie życie”. Skutki tych emocji obrazuje książka Kierana Setiyi „Life is Hard”.

Książka Kierana Setiyi „Life is Hard” opowiada o roli ludzi w budowaniu naszego szczęścia

„Napisana w pierwszym roku pandemii COVID-19 książka stanowi humanitarne pocieszenie w trudnych czasach. Jej czytanie przypomina rozmowę z troskliwym przyjacielem, który nigdy nie każe ci się rozweselić, ale oferując towarzystwo i zmianę perspektywy, sprawia, że czujesz się lepiej” – napisała profesorka Roxana Dumitrescu na łamach „New York Timesa”.

Setiya pisze o wrażliwości na siebie i na innych, o toksycznych próbach dążenia do szczęścia przez izolowanie ludzi i wreszcie o wartości skupienia oraz uwagi.

Film „Poprzednie życie” pokazuje, czy warto wracać do przeszłości

W moich felietonach często powtarzam słowa Davida Fostera Wallacea: „You get to decide what to worship” („To ty decydujesz o tym, co czcisz”). „Life is Hard” wyraża te wartości. To wielowymiarowa opowieść o trudach życia w obliczu najważniejszych wydarzeń XXI wieku. A także próba konfrontacji z lękiem, bólem i samotnością poprzez moc umysłu.

Wracając samolotem z Seulu do Warszawy, zadawałam sobie wiele pytań, stawianych przez Setiyę. Na małym ekranie zobaczyłam wielki film, który pozwolił mi przetłumaczyć jego filozoficzne rozważania na język obrazu.

„Poprzednie życie” to pełnometrażowy debiut Celine Song o przyjaciołach z Seulu, którzy po latach rozłąki spędzają ze sobą kilka dni w Nowym Jorku. Film niezwykle delikatnie pokazuje rywalizację charakterystyczną dla Korei Południowej oraz skomplikowane aspiracje nowojorczyków. Obrazuje, jak niebezpieczne, a jednocześnie istotne dla budowania życia jest spoglądanie w przeszłość.

Świat poznajemy także poprzez ludzi, z którymi dzielimy życie

Nora (Greta Lee) pracuje jako pisarka w Nowym Jorku. Nie zastanawia się, jak wyglądałoby jej życie, gdyby została w Seulu. Ale gdy przyjeżdża jej przyjaciel, konfrontuje się z małą, ambitną dziewczynką, w której on widział swoją wielką miłość. Mąż Nory jest świadomy uczuć kłębiących się w kobiecie. Mężczyzna nie boi się mówić, że żona jest dla niego całym światem. Ma wątpliwości, czy on także poszerza jej perspektywę.

Setiya pisze, że perspektywy na świat poznajemy dzięki obrazom, literaturze, filozofii, ekonomii, psychologii, ale w wyjątkowy sposób także przez bliskich nam ludzi.

Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych Michelle Obama mówi, że składa się z tego, co je, z tego, co czyta, i z tego, co dają jej inni ludzie.

„Poprzednie życie” pokazuje, że można być tym, kogo – mimo fascynacji – decydujemy się do naszego życia nie wpuszczać.

*

Justyna Kopińska to nagradzana dziennikarka i reporterka. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej.

Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy”, „Lekarstwo dla duszy”.

Twórczość przyniosła jej wiele nagród – jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award. Zdobyła m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej i Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów w kategorii Reformator.

Otrzymała ustanowione przez prezydenta odznaczenie Infantis Dignitatis Defensori za zasługi dla ochrony dzieci w instytucjach zamkniętych.

Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 roku jest członkinią jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Justyna Kopińska
Proszę czekać..
Zamknij