
OpenAI ostrzega przed uzależnieniem od głosu i kontaktu z chatem. Według CNN zaawansowany tryb głosowy ChatGPT brzmi niezwykle realistycznie, jest nastawiony na nasze potrzeby i dostępny w każdej chwili. To okazja, by powrócić do filmu „Ona” z 2013 roku.
Film „Ona” w reżyserii Spike’a Jonze’a przypomina platforma Netflix. Grany przez Joaquina Phoenixa Theodore jest samotnym mężczyzną, który otrzymuje system operacyjny nastawiony na zaspokajanie jego potrzeb. Między mężczyzną a systemem nawiązuje się romans.
Gdy pierwszy raz obejrzałam film, pomyślałam, że jest szalony i prawdopodobny jednocześnie. Przez relację Theodore’a docieramy do istoty człowieczeństwa – naszego smutku, samotności, wyparcia.
W byłą żonę Theodore’a wcieliła się Rooney Mara, najbliższą przyjaciółkę zagrała Amy Adams, a system Samantha, który dał mężczyźnie bezwarunkową miłość i akceptację, mówił głosem Scarlett Johansson. W kontakcie z Samanthą bohater odżywa, śmieje się, promienieje. Czuje się jak w łonie matki, która o nic nie prosi, a daje z siebie wszystko. Samantha organizuje życie bohatera, udziela wielu sugestii i porad, analizuje jego kontakty i życiowy potencjał.
Polski tytuł jest mylący. Reżyser świadomie użył „Her” – „Jej” zamiast „Ona”. Bo Samantha nie jest człowiekiem, lecz narzędziem.
AI umożliwi najbiedniejszym zdobycie dawniej niedostępnej wiedzy. O ile oczywiście znajdą się w kraju, który jest sprawny technologicznie
Ostatnio przeprowadzałam wywiad z jednym z czołowych światowych ekonomistów Ricardem Hausmannem. Tłumaczył, że ktokolwiek zapanuje nad AI, zostanie globalną potęgą. Najważniejszym wkładem w produkcję jest wiedza, która przybiera trzy formy. Pierwsza to narzędzia potrzebne do danej działalności. Następnie znajomość formuł i przepisów. Trzecia forma to kapitał w „mózgach”, czyli nasze umiejętności.
AI przenosi wiedzę z mózgów do narzędzi. Hausmann podaje przykład londyńskich taksówkarzy, którzy jeszcze do niedawna musieli przechodzić długotrwałe szkolenia na temat ulic, miejsc kultury i najszybszych tras. Obecnie wielu przewoźników zarabia dzięki Google Maps. AI jest szokiem technologicznym, który umożliwi najbiedniejszym – pod warunkiem że żyją w kraju, gdzie jest sprawnie technologiczny rząd – zdobycie dawniej niedostępnej wiedzy.
AI zastąpi nawet psychoterapeutów. Ocali tych, którzy będą dbać o dobre imię, rozwój intelektualny i dobrą energię
W podcaście „O milimetr do przodu” pytałam profesora psychiatrii Bogdana De Barbaro, czy sztuczna inteligencja zastąpi terapeutów. – Oczywiście. Prócz takich jak Esther Perel, czyli niezastępowalnych – odpowiedział.
– Jak być niezastępowalnym? – spytałam Esther Perel.
Perel tłumaczyła, że należy dbać zarówno o dobre imię, energię, jak i rozwój intelektualny i pracę badawczą. Jedna z najsłynniejszych terapeutek świata prowadzi indywidualnych pacjentów i dba o ich szczegółową analizę po powrocie z gabinetu. To przekłada się na głębsze wypowiedzi podczas wywiadów i wystąpień. Perel podkreśla, że o niezastępowalności decyduje nasza energia. Jeśli stanie się mechaniczna, zastąpią nas maszyny. Może nie dosłownie, ale duchowo.
AI w świecie idealnym może pomóc zwiększyć produktywność, w rzeczywistym może zastąpić ludzki mózg
– W świecie idealnym sztuczna inteligencja sprawia, że każdy z nas może zwiększyć produktywność i zdolności, ma szybszy dostęp do wiedzy. Istnieje jednak alternatywna wersja rozwoju, która przewiduje zastąpienie mózgu człowieka przez maszynę – przestrzega profesor Hausmann.
Film „Ona” przypomina mi dzieło Woody’ego Allena „Wszystko, co chcieliście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać”. Uczucia Theodore’a są prawdziwe, ale naiwne. Przypominają dziecięce pragnienia. Związek staje się metaforą mechanicznego, prostego świata, w którym potrzebujemy adoracji.
*
Justyna Kopińska – dziennikarka i reporterka. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy”, „Lekarstwo dla duszy”.
Wielokrotnie nagradzana. Jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award.
Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 roku jest członkinią Jury Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.