Znaleziono 0 artykułów
19.02.2020

Justyna Kopińska: Samotność na szczycie

19.02.2020
Justyna Kopińska (Fot. Zuza Krajewska)

Tajemnice są najlepszym sposobem ograniczania swobody wypowiedzi. Przynależność do grupy będącej w danym momencie pod ostrzałem pokazuje, kto ma odwagę pozostać sobą.

– Często obserwuję mechanizm milczenia albo wybaczania zdrad i nadużyć partnera. Oczywiście do chwili, gdy o upokorzeniu dowiaduje się rodzina i znajomi. Wówczas żony lub mężowie odchodzą – mówi mi znajomy sędzia. – Lęk sędziów, będących celem dziennikarzy piszących o tzw. kaście, przed ujawnieniem ich sekretów, może być skuteczną metodą nacisku na naszą grupę. 

Tajemnice są najlepszym sposobem ograniczania swobody wypowiedzi. Pozwalają trzymać ludzi na smyczy. Przynależność do grupy będącej w danym momencie pod ostrzałem bezwzględnie pokazuje, kto ma odwagę pozostać sobą. Są to ludzie dojrzali. Popełniają błędy, lecz potrafią na co dzień rozmawiać o nich z najbliższymi. Nie ulegają manipulacjom i szantażowi.

Alice Miller, psycholog, która przez ponad 20 lat prowadziła w Szwajcarii własną praktykę terapeutyczną, tak opisywała poszczególne etapy życia większości ludzi:

  1. Doznanie we wczesnym dzieciństwie krzywd, których nikt nie uważa za krzywdy.
  2. Niereagowanie gniewem na zadawany ból.
  3. Okazywanie wdzięczności za tzw. Dobrodziejstwa.
  4. Zapominanie wszystkiego.
  5. W wieku dojrzałym wyładowanie nagromadzonego gniewu na innych albo na samym sobie.

Psycholog podkreślała, że brak możliwości wyrażenia gniewu i bólu, bez ryzyka utraty miłości rodzica, jest największym okrucieństwem, jakie można psychicznie wyrządzić drugiemu człowiekowi. Jego konsekwencje czuje on przez całe życie. Nie ma możliwości budowania szczerych relacji i bezpieczeństwa. 

Proszę zamknąć na chwilę oczy i pomyśleć o wstydliwych sprawach w swoim życiu. Czy mogłyby one stać się przyczyną szantażu?

Osoby na wysokich stanowiskach w korporacjach czy eksponowanych pozycjach w polityce mówią mi otwarcie, że boją się możliwości bezpodstawnego posądzenia o #MeToo. Coraz częściej flirciarskie SMS-y od pracowników zgłaszają do działów HR. W serialu Apple TV+ „The Morning Show” obserwujemy, jak uwłaczające godności mogą być działania firmy wobec dorosłych ludzi zgłaszających w dziale personalnym korporacji, że zdecydowali się na stały związek. Zarząd stacji w obawie o relacje w firmie przygotował ankietę, w której szczegółowo pyta o życie seksualne pracowników. 

Jeden z odcinków serii ma tytuł „Samotność na szczycie”. Obrazuje życie w czasach, gdy każdy ruch, prywatny i zawodowy, odnotowany jest w naszych telefonach, a więc może zostać wykorzystanzy przeciwko nam. Wielu sędziów od lat zachowuje niezależność. Nie uzależniają działań od aktualnych układów politycznych. Czas tak dużej presji psychicznej skutecznie ściąga maski.

"Obłęd" Justyna Kopińska (Fot. Materiały prasowe)

 

Justyna Kopińska
Proszę czekać..
Zamknij