Znaleziono 0 artykułów
16.03.2022

Justyna Kopińska: Zatrzymać Putina

16.03.2022
(Fot. Getty Images)

Będą siedzieć w restauracji, dopóki rakieta w nią nie uderzy. Nie wierzą, że to może przydarzyć się również im – mówi prezydent Zełeński, prosząc o większą pomoc w zatrzymaniu Władimira Putina.

Musimy zatrzymać nowego Adolfa Hitlera, którym jest Władimir Putin –powiedział CNN premier Ukrainy Arseniy Yatsenyuk.

„Od kilkudziesięciu lat ludzie porównywali tę lub inną postać europejską do Adolfa Hitlera. Od 77 lat to porównanie było nie do obrony. Nawet ludobójcze zbrodnie wojenne w byłej Jugosławii, choć porównywalne pod względem okrucieństwa z nazistowskimi, nie miały tej skali ani konsekwencji. Teraz, w odniesieniu do Władimira Putina, po raz pierwszy wydaje się to odpowiednim porównaniem – do Hitlera z 1939 roku, który najechał Polskę”, pisze na łamach „Guardiana” Timothy Garton Ash.

Niektórzy apelują, by nie straszyć takimi analogiami, podkreślają, że tego właśnie chce prezydent Rosji. Premier Ukrainy ma inne zdanie. Uważa, że Europa obserwuje zbrodnie wojenne, bo nadal liczy, że Putin zatrzyma się w Ukrainie.

Będą siedzieć w restauracji, dopóki rakieta w nią nie uderzy. Nie wierzą, że to może przydarzyć się również im – mówi prezydent Zełeński. Politycy ukraińscy odwołują się do postaw przywódców: „Dzięki Bogu to nie dzieje się u nas”.

Znajdujemy się w niezwykle skomplikowanej sytuacji. Przekaz polityków ukraińskich jest klarowny – doceniają dotychczasowe działania, ale proszą o więcej. Z drugiej strony zaangażowanie NATO na tym etapie jest ogromne i zwiększenie działań militarnych w Ukrainie może oznaczać III wojnę światową.

W mediach społecznościach popularny staje się hasztag #PutinHitler. Eksperci dysponujący gruntowną wiedzą na temat życiorysu przywódcy III Rzeszy twierdzą, że to porównanie już staje się uprawnione, a zagrożenie ze strony Putina absolutnie wykracza poza Ukrainę.

Izraelczycy często odrzucali współczesne analogie „hitlerowskie” i „nazistowskie”, by nie porównywać żadnych wydarzeń do ludobójstwa, którego skutkiem było zamordowanie sześciu milionów Żydów. Podkreślali, że porównania mogą trywializować ból ofiar.

– To, na co patrzy dziś świat, przywołuje wspomnienia nazistowskiego blitzkriegu – mówi teraz rabin Abraham Cooper w rozgłośni Głosy Ameryki.

Świat, wiedząc o poglądach Putina na temat Ukrainy i Związku Radzieckiego, jego strategii i działaniach, całkowicie zbagatelizował zagrożenie. Prezydent Rosji przez lata świetnie funkcjonował, ogrzewając się w blasku gwiazd ekranu, przywódców politycznych i celebrytów. Wydarzenia lat 40. XX wieku nie wystarczyły, by dostrzeżono proste sygnały. Władimir Putin jest wyrachowanym, cynicznym imperialistą.

Prezydent Zełeński podkreśla: – Możemy zatrzymać Rosję. Możemy powstrzymać zabijanie ludzi. Łatwiej będzie zrobić to razem, zatrzymać niszczenie demokracji teraz, na naszej ziemi. Bo inaczej przyjdą po was.

Kontakt z autorką przez stronę www.justynakopinska.pl

Justyna Kopińska
Proszę czekać..
Zamknij