Znaleziono 0 artykułów
19.04.2022
Artykuł partnerski

Kolor i forma

19.04.2022
Fot. Materiały prasowe

Dobre wzornictwo to nie tylko takie, które przyciąga wzrok, lecz także takie, które jest funkcjonalne i trwałe. Przyglądamy się nowej kolekcji wanien i umywalek OVO M+ marki Omnires, wyróżnionej statuetką Must Have w tegorocznej edycji Łódź Design Festival i międzynarodową nagrodą Red Dot Award.

Dobre wzorce: Grupa Memphis

Zdecydowane kolory, geometria i czysta radość łączenia ich w zaskakujące i energetyczne kompozycje to esencja stylu grupy Memphis. Działający w Mediolanie w latach 80. kolektyw projektantów pod skrzydłami Ettore Sottsassa tworzył meble, które choć były funkcjonalnymi obiektami, na pierwszy rzut oka przypominały wieże z wielkich klocków. Co ciekawe w świecie luksusowego dizajnu ta postawa okazała się świeża i rewolucyjna. Szybko osiągnęła międzynarodowy rozgłos, stawiając dziś grupę w czołówce najbardziej rozpoznawalnych włoskich projektantów. Postmodernistyczna brawura, ale też elegancja art deco czy geometria stylu lat 50. w połączeniu z włoskim wyczuciem i jakościowym wykonaniem sprawiły, że styl Memphis zapisał się w historii wzornictwa jako triumf fantazji i twórczej wolności. Udany mariaż wyrafinowanego gustu z poczuciem humoru. Dziś, ponad cztery dekady od założenia grupy, hasło „Memphis” wciąż jest ważnym punktem odniesienia dla projektantów wnętrz i dizajnerów.

Fot. Materiały prasowe
Umywalka OVO M+ midnight blue

Kolekcja OVO M+: Ponadczasowe trendy i technologia

Do estetyki wnętrz w stylu grupy Memphis sięga Paulina Shacalis – projektantka polskiej marki Omnires, autorka kolekcji wanien i umywalek OVO M+. Owal, wyraziste nasycone kolory, kontrasty to tylko kilka cech, które od razu przywodzą na myśl włoski styl, ale Shacalis, projektując, nie podąża ślepo za chwilowymi modami, rozważnie wybiera trendy, łagodzi je, żeby za szybko nie wyszły z mody. Wie, że wanna, umywalka czy glazura to elementy wnętrza, które zostaną z właścicielami na lata i dekady. Mają być efektowne, ale nie powinny drażnić czy stracić na oryginalności po kilku sezonach. Muszą być też wygodne i funkcjonalne, tylko wtedy staną się naprawdę dobrym wzornictwem.

Fot. Materiały prasowe

Jak to wygląda w praktyce? Shacalis używa barw w głębokich, intensywnych, ale nie w jaskrawych odcieniach. Wybiera kolory ziemi. Pomarańczowy kolor glinki kontrastuje z głębokim granatem, pudrowy róż z oliwkową zielenią. W kolekcji znajdziemy też zawsze elegancką czerń czy oryginalną szarość z matowym wykończeniem albo klasyczną biel w wersji matowej i błyszczącej.

Bryły umywalek i wanien są minimalistyczne i oszczędne – projektantka sięga po regularne owalne kształty, ale traktuje je autorsko, dopracowując detale – płaskie dna i perfekcyjnie gładkie i cienkie ścianki. Tak oryginalne formy uzyskuje dzięki zastosowaniu innowacyjnego materiału kompozytowego M+, którego głównym składnikiem jest skała dolomitowa.

Fot. Materiały prasowe
Wanna OVO M+ terracotta

Zaletą są też funkcjonalnie uchwycone proporcje – duża wanna w oryginalnym kolorze nie tylko dobrze wygląda, lecz także jest duża i komfortowa, wygodna w codziennym użytkowaniu zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Nowatorska forma pozwoliła głębiej osadzić dno wanny i umywalki, tak by znajdowało się ono na poziomie podłoża, zachowując jednocześnie optymalną wysokość ścianek produktu. Dzięki temu udało się stworzyć produkty o komfortowej głębokości pozwalającej na ich wygodne użytkowanie.

Umywalka jest szeroka i łatwo dostępna, ma stosunkowo niski rant, jednak wystarczająco wysoki, by powstrzymywać rozchlapywanie się wody.

Kolekcja OVO M+ Pauliny Shacalis została doceniona w tegorocznej, 12. już edycji plebiscytu Must Have, który jest organizowany w ramach Łódź Design Festival oraz wyróżniona prestiżową międzynarodową nagrodą Red Dot Award w kategorii Product Design 2022.

 

Redakcja Vogue.pl
  1. Kultura
  2. Design
  3. Kolor i forma
Proszę czekać..
Zamknij