Znaleziono 0 artykułów
04.03.2022

Królowa Letycja w ukraińskiej soroczce

04.03.2022
Weronika Kochel (Fot. Getty Images)

Królowa Hiszpanii Letycja na uroczystość w Madrycie włożyła soroczkę, tradycyjną ukraińską koszulę, składając tym samym hołd Ukrainie podczas trwającej w tym kraju wojny.

Letycja na madrycką uroczystość założyła garniturowe spodnie ze skórzanym paskiem, dopasowaną kolorystycznie marynarkę i lakierowane czółenka na obcasie. Najważniejszym elementem stylizacji była tradycyjna, ukraińska bluzka z charakterystycznym haftem na dekolcie i rękawach.

Znana od setek lat wyszywanka jest ważnym elementem ukraińskiego dziedzictwa kulturowego. Dawniej na podstawie haftu można było wskazać status społeczny albo stan cywilny osoby noszącej koszulę (w jednym z regionów żółty oznaczał, że kobieta jest wdową).

(Fot. Getty Images)

Dziś nadal każdy region Ukrainy ma typowe dla siebie hafty – Kijów słynie z haftów roślinnych i geometrycznych, w czerni i czerwieni.

Królowa zakładając tradycyjną, ukraińską bluzkę wyraziła solidarność z Ukrainą. W środę, 2 marca, premier Pedro Sanchez ogłosił, że Hiszpania wyśle broń ofensywną dla broniącej się przed rosyjską inwazją Ukrainy.

Weronika Kochel
Proszę czekać..
Zamknij