Znaleziono 0 artykułów
21.11.2019

Książę Andrzej rezygnuje z wykonywania obowiązków

21.11.2019
Elżbieta II i książę Andrzej (Fot. Mark Cuthbert/UK Press/Getty Images)

Młodszy syn Elżbiety II postanowił wycofać się z życia publicznego w związku z podejrzeniami o udział w handlu i molestowaniu seksualnym nieletnich w ramach działań siatki przestępczej z amerykańskim finansistą Jeffreyem Epsteinem na czele.

Gdy podczas procesu finansisty i skazanego pedofila, Jeffreya Epsteina, jedna z jego ofiar zeznała, że była zmuszana do stosunków seksualnych z księciem Andrzejem, w Wielkiej Brytanii wybuchł skandal. W wywiadzie udzielonym telewizji BBC syn Elżbiety II i księcia Filipa zaprzeczając wszelkim oskarżeniom, przekonywał o swojej niewinności. Jego nieudolne wyjaśnienia (książę twierdził, że w czasie, gdy dokonano przestępstwa, wyszedł na pizzę z córką) wywołały kolejną falę krytyki. 

W obliczu skandalu książę Andrzej zdecydował się zrezygnować z pełnienia obowiązków członka rodziny królewskiej. Ojciec księżniczki Beatrycze i Eugenii otrzymał od Królowej zgodę na wycofanie się z życia publicznego. 

W ciągu ostatnich kilku dni stało się dla mnie jasne, że okoliczności związane z moją wcześniejszą znajomością z Jeffreyem Epsteinem stały się poważnym obciążeniem dla mojej rodziny. W związku z tym zapytałem Jej Wysokość, czy mogę wycofać się z obowiązków publicznych, a ona wyraziła na to zgodę – napisał książę Andrzej w udostępnionym na Twitterze oświadczeniu. Książę Yorku wyraził współczucie dla ofiar Epsteina i zaznaczył, że w miarę możliwości wesprze śledztwo.

Brytyjska rodzina królewska – książę Andrzej stoi obok królowej Elżbiety (Fot. Doug Peters/EMPICS Entertainment/East News)

Książę Andrzej od lat krytykowany był za otwartą znajomość z Jeffreyem Epsteinem. W 2007 roku milioner, po zawarciu ugody, został skazany na rok więzienia za namawianie nieletnich do prostytucji oraz wpisany do rejestru przestępców seksualnych. Po latach miał ponownie stanąć przed sądem. Epsteina oskarżono m.in. o budowanie siatki pedofilskiej, handel nieletnimi i molestowanie seksualne, za które groziło mu nawet 45 lat więzienia. W sierpniu finansista został znaleziony martwy w swojej celi.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij