Znaleziono 0 artykułów
08.03.2020

Księżna Sussex wygłosiła przemówienie z okazji Dnia Kobiet

08.03.2020
Księżna Sussex (Fot. Getty Images)

Już jako mała dziewczynka dała się poznać jako odważna feministka. Dwadzieścia lat później, jako księżna Sussex, dbała o to, aby zostać zapamiętaną także jako aktywistka, która czynnie walczy o prawa kobiet. W tym roku, w ramach pełnienia ostatnich oficjalnych obowiązków, odwiedziła miejsce dla Brytyjek wyjątkowe. W Dagenham pracownice tamtejszej fabryki Forda równo 52 lata temu przyczyniły się do uchwalenia ustawy o równym wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach.

Księżna Sussex najpierw spotkała się z Geraldine Dear – jedną z uczestniczek strajku z 1968 roku. Dear, razem z innymi szwaczkami pracującymi w fabryce Forda w Dagenham, protestowała wtedy przeciwko nierównościom płac i zaliczaniu kobiet do grupy mniej wykwalifikowanych pracowników, bez względu na ich faktyczne umiejętności. Meghan udała się następnie do Robert Clack School. Została oprowadzona po szkole i wygłosiła przemówienie przed uczniami.

Stojąc przed młodą publicznością, księżna Sussex zachęcała swoich słuchaczy do pozostawania wiernym swoim przekonaniom, walki o prawa swoje i grup mniej uprzywilejowanych, a także doceniania wszystkich obecnych w ich życiu kobiet – matek, sióstr, babć, ale także nauczycielek i koleżanek. – Jeśli dzieje się źle, panuje niesprawiedliwość i brak równości, wiadomo, że ktoś musi zareagować – dlaczego akurat nie wy? – pytała retorycznie Meghan.

Księżna Sussex z uczniami (Fot. Getty Images)

Księżna wytłumaczyła też, dlaczego tegoroczny Dzień Kobiet postanowiła świętować właśnie wśród wchodzących w dorosłość uczniów. – Kiedy myśleliśmy o tym, jak mogłabym w tym roku uhonorować Dzień Kobiet, wiedziałam, że szczególnie zależy mi na tym, by spędzić go w towarzystwie kobiet, które kształtować będą naszą przyszłość – wyjaśniła. – I to wy nimi jesteście. Podobnie jak młodzi mężczyźni, którzy przecież także będą mieć ogromny wpływ na to, jak wyglądać będzie nasza rzeczywistość. Zachęcam was wszystkich do tego, byście pozostawali wierni własnym przekonaniom, byście opowiadali się za tym, co właściwe i szanowali siebie nawzajem.

Wizyta w szkole była jedną z ostatnich aktywności Meghan jako księżnej Sussex. Już 31 marca wspólnie z mężem przestanie angażować się w życie brytyjskiej rodziny królewskiej.

 

Redakcja Vogue.pl
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Księżna Sussex wygłosiła przemówienie z okazji Dnia Kobiet
Proszę czekać..
Zamknij