Znaleziono 0 artykułów
06.03.2021
Artykuł partnerski

Zegarki jak dzieła sztuki

06.03.2021
Fot. materiały prasowe

W serii Museum Journey powstała wspólna kolekcja szwajcarskiej marki Swatch z nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Nowa linia zegarków jest inspirowana dziełami sztuki Vincenta van Gogha, Gustava Klimta, Henriego Rousseau, Pieta Mondriana i Tadanoriego Yokoo.

W najtrudniejszych chwilach ukojenia szukamy w sztuce. W ostatnich miesiącach towarzyszyła nam na każdym kroku, przy pracy i podczas wypoczynku. Kultura przeniosła się do sieci, dając nam nieograniczony niemal dostęp do największych światowych instytucji – od Broadwayu po Muzeum Narodowe w Pekinie. Arcydzieła najwybitniejszych twórców, choć odległe o tysiące kilometrów, były nagle na wyciągnięcie ręki. Teraz, gdy rzeczywistość powoli zmierza ku nowej normalności, chcemy, aby ta bliskość pozostała. Dzięki marce Swatch to możliwe.

Fot. materiały prasowe

Szwajcarska marka słynie z umiejętnego godzenia najnowszych technologii ze światem sztuki. W unikatowej serii Museum Journey Swatch łączy siły z najbardziej prestiżowymi muzeami i galeriami na całym świecie, w tym, m.in. z paryskim Luwrem, amsterdamskim Rijksmuseum i madryckim muzeum Thyssen-Bornemisza. Efektem współpracy są linie zegarków inspirowane wybitnymi arcydziełami wystawionymi w danej instytucji. Najnowsza odsłona serii prezentuje obrazy z Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku.

Fot. materiały prasowe

Na potrzeby kolekcji projektanci Swatch stworzyli sześć zegarków. Spośród setek tysięcy prac zgromadzonych przez kolekcjonerów MoMA zespół marki wybrał sześć arcydzieł – „Gwieździsta noc” Vincenta van Gogha, inspirowane bizantyjską sztuką „Nadzieja II” Gustava Klimta, ostatni obraz Henriego Rousseau „Sen”, abstrakcyjna „Kompozycja owalna z płaszczyznami kolorów 1” Pieta Mondriana oraz kultowe prace Tadanoriego Yokoo – „Miasto i projekt”, „Cuda życia na Ziemi”, „Isamu Kurita” i „Nowy Jork”.

Fot. materiały prasowe

Swatch połączył również siły z brazylijską artystką Beatriz Milhazes, której prace z kolekcji MoMA – „Soczyste bakłażany”, „Lustro” i „Meu Bem” – są dostępne w ramach programu Swatch X You. Innowacyjna platforma marki pozwala każdemu z nas spróbować sił w projektowaniu i stworzyć własny zegarek.

Co ciekawe, w stałej kolekcji MoMA znajdują się trzy zegarki Swatch – modele GB100 i GK100 Jelly Fish z lat 80. oraz SFK100 Jelly Skin z końca lat 90. Czasomierze marki były również prezentowane na czterech wystawach MoMA, w tym podczas „Humble Masterpieces” oraz na najnowszej wystawie „Items: Is Fashion Modern?”.

Fot. materiały prasowe

Swatch z radością świętuje nowy etap bogatej historii współpracy z MoMA, w ramach której kilka zegarków Swatch można podziwiać w stałej kolekcji muzeum. To prawdziwy zaszczyt móc na nowo interpretować arcydzieła Vincenta van Gogha, Gustava Klimta i Pieta Mondriana. Jest to kolejny przykład naszego oddania sztuce i artystom XX w. – powiedział Carlo Giordanetti, dyrektor generalny Swatch Art Peace Hotel. – Cieszymy się również, że nasza kolekcja obejmuje zegarki inspirowane pracami uznanych współczesnych artystów, Tadanoriego Yokoo i Beatriz Milhazes, która dołączyła do naszego specjalnego programu Swatch X You.

Fot. materiały prasowe

Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować współpracę MoMA ze Swatch, tworząc nową kolekcję zegarków inspirowanych dziełami sztuki z kolekcji MoMA. Wspólnie zaprojektowane zegarki Swatch są przykładem zaangażowania MoMA w dobrej jakości wzornictwo będące elementem codziennego życia – dodał Robin Sayetta, zastępca dyrektora ds. rozwoju biznesowego w MoMA.

Każdy zegarek z linii można kupić osobno lub w wydaniu kolekcjonerskim w zaprojektowanym specjalnie na tę okazję pudełku, inspirowanym Blade Stair, ikonicznymi schodami nowojorskiego muzeum. Kolekcja jest dostępna w sklepach Swatch na całym świecie oraz online na swatch.com.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij