Znaleziono 0 artykułów
29.03.2024
Artykuł partnerski

Jak dbać o ubrania w zgodzie z ideą mody cyrkularnej

29.03.2024
Martyna Zastawna o modzie cyrkularnej i zrównoważonym rozwoju (Fot. materiały prasowe)

Założycielka woshwosh Martyna Zastawna konsekwentnie od wielu lat szerzy świadomość na temat mody cyrkularnej. Specjalistka od zrównoważonego rozwoju podjęła teraz współpracę z LG. Nam radzi, jak dbać o ubrania, by cieszyć się nimi jak najdłużej. 

Od kiedy byłam nastolatką, pasjonowałam się zarówno modą, jak i ekologią – tłumaczy Martyna Zastawna. Założycielka woshwosh, pierwszej i największej w Europie firmy zajmującej się pielęgnacją obuwia, chciała pogodzić szerzenie idei cyrkularności z modą. – Zależało mi na stworzeniu koncepcji, która przekona innych, że zrównoważona moda jest ważna i prosta we wdrożeniu. Aż pewnego styczniowego wieczoru 2015 r. wyjęłam z szafy zniszczone buty, które chciałam odnowić, zamiast wyrzucać. Okazało się, że nie ma firmy oferującej takie usługi ani w Polsce, ani w Europie. Stwierdziłam wówczas, że to doskonały pomysł, aby przekuć moje marzenie o cyrkularnej firmie w rzeczywistość. Po tygodniach analiz, researchu, testów i przygotowań założyłam woshwosh – wspomina Zastawna. Tak powstała nie tylko marka, lecz także trend. Wówczas woshwosh uchodził za pionierską inicjatywę, dziś na szczęście działa więcej firm bazujących na modzie cyrkularnej. – Tak samo jak na sprzedaży usług renowacji obuwia, zależało mi na edukacji. To był długi, mozolny i czasami frustrujący proces, ale udało się. Dziś cyrkularna, zrównoważona moda to nie tylko temat, o którym się dyskutuje, lecz także taki, który się wdraża – w świecie mody, technologii czy na fashion weekach. W zeszłym roku na New York Fashion Week miałam przyjemność opowiadać o wpływie cyrkularności i technologii na modę – opowiada Zastawna, która uważa, że ta idea kształtuje przyszłość mody. 

Założycielka woshwosh Martyna Zastawna (Fot. materiały prasowe)

Zastawna w codziennym życiu stosuje się do tych samych zasad co w życiu zawodowym. Jej działalność zapobiega nadmiernej konsumpcji, a ona sama też uważa, że less is more. – Za każdym razem, gdy kupuję nową rzecz, zastanawiam się, czy naprawdę jej potrzebuję. Jeśli już zdecyduję się na zakup, wybieram produkty z drugiego obiegu albo te wysokiej jakości. Staram się także wspierać lokalne, zrównoważone marki – mówi Zastawna. To nie znaczy, że nie śledzi trendów. Interpretuje je jednak po swojemu, dodając nowe elementy do ponadczasowej szafy. – Choć jestem fanką minimalizmu i koloru czarnego, w tym roku puszczam wodze wyobraźni. Ale do tworzenia nowych stylizacji staram się używać ubrań, które mam już w szafie – mówi Zastawna i wymienia: – Marynarki z bufkami po mamie, farbowane w domu spodnie, pierścionki z pchlego targu i różowe adidasy Gazelle sprzed kilku lat, oczywiście odświeżone w woshwosh. 

Zastawna wie, jak dbać o ulubione ubrania po to, by cieszyć się nimi jak najdłużej. Po pierwsze, do perfekcji opanowała technikę prania. – Niewiele osób o tym wie, ale aż 60 proc. wszystkich ubrań ma w składzie poliester lub inne włókna syntetyczne (akryl, polietylen, elastan itp.). Przykładowo, jedna bluza polarowa (wykonana w 100 proc. z poliestru) podczas jednego prania może uwolnić do wody aż do 1 mln mikrowłókien. Proces prania ma także wpływ na żywotność naszych ubrań. Wybierając świadomie sprzęt AGD, stajemy się bardziej przyjaźni planecie – komentuje Zastawna. Wskazuje także inne, niezwykle ważne kwestie, które wiążą się z praniem odzieży – Zużycie energii i wody. W przypadku pralek może to stanowić duży problem, jednak pralki LG wyposażone w technologię Artificial Intelligence Direct Drive™ automatycznie dobierają optymalny cykl prania spośród bazy 20 000 w zależności od wagi i miękkości tkaniny. TurboWash™360˚ to kolejna użyteczna technologia, w której dysze natryskują wodę bezpośrednio na odzież w trakcie prania, co skutkuje krótszymi cyklami i mniejszym zużyciem wody, zapewniając zwiększoną wydajnością i efektywność prania – tłumaczy Zastawna. Co ważne, dzięki tej funkcji nie trzeba zapełniać całego bębna, żeby pranie było ekonomiczne. Bardzo dobrym rozwiązaniem są także programy parowe w pralce. Podczas cyklu z wykorzystaniem pary zabijane są alergeny i bakterie, a samo pranie jest bardziej ekologiczne – nie musimy korzystać z detergentu czy środków chemicznych. Para usuwa także zagniecenia z ubrań, dzięki czemu nie musimy ich tak często prasować, co również ma wpływ na ich żywotność. 

(Fot. materiały prasowe)

Zastawna przestrzega także przed niepotrzebnym, zbyt częstym praniem. Alternatywną formą pielęgnacji może być używanie szaf parowych LG Styler. – Dzięki temu odświeżymy oraz zdezynfekujemy nasze ubrania, zaoszczędzając przy tym wodę oraz zmniejszając emisję mikroplastiku do wód. Ja – oprócz korzystania z szafy parowej oraz dokładnego dobierania parametrów prania – odzież i buty naprawiam, a nie wyrzucam – mówi Zastawna. I pralki, i szafy parowe LG Styler wyróżniają się wyższą efektywnością energetyczną. Innowacyjne urządzenia zostały zaprojektowane tak, by zarówno pod względem technologii, jak i materiałów użytych do ich produkcji zbliżyć się do idei zrównoważonego rozwoju. 

Z LG Zastawna związała się, bo marka podziela jej wartości. – Przekonała mnie ich strategia dotycząca zrównoważonego rozwoju. LG uwzględnia ekologiczne rozwiązania na każdym etapie cyklu życia urządzeń AGD – od produkcji przez pakowanie po użytkowanie i recykling. Firma wykorzystuje materiały pochodzące z recyklingu do produkcji nowych urządzeń, które minimalizują zużycie energii, emisję i w dużym stopniu nadają się do recyklingu – mówi Zastawna.

(Fot. materiały prasowe)

Marka LG podjęła wiele zobowiązań związanych ze zrównoważonym rozwojem. W ramach inicjatywy „Better Life Plan 2030” LG realizuje szereg celów związanych z ESG, aby do 2030 roku osiągnąć neutralność węglową (ilość dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery w wyniku działalności firmy zostanie zrównoważona przez taką samą ilość dwutlenku węgla usuwaną z atmosfery). Natomiast do 2050 roku LG deklaruje chęć osiągnięcia neutralności węglowej poprzez całkowite przejście na energię odnawialną (w 2023 roku marka dołączyła do globalnej inicjatywy RE100, Renewable Energy 100). To nie wszystko – poczyniono także zobowiązania w kwestii wykorzystania materiałów pozyskiwanych z recyklingu (600 tysięcy ton recyklingowanego plastiku w produktach elektroniki użytkowej i sprzęcie gospodarstwa domowego). – To przynosi korzyści zarówno planecie, jak i konsumentom – mówi Zastawna.

Martyna Zastawna to pionierka i propagatorka cyrkularności w Europie. Liderka Zrównoważonego Rozwoju według „Forbesa”. Znalazła się na liście najbardziej obiecujących kobiet w biznesie „Fortune” oraz w rankingu najbardziej wpływowych kobiet „Forbesa”. Założycielka woshwosh oraz these girls, wykładowczyni, mentorka. Ekspertka ds. klimatu w Europejskim Banku Inwestycyjnym i ONZ. Autorka wielu nagradzanych w Polsce oraz za granicą akcji społecznych i środowiskowych.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij