Znaleziono 0 artykułów
17.10.2023

W kolekcjach na wiosnę 2024 buty stają się torebkami

17.10.2023
Balenciaga wiosna-lato 2024 / Fot. Spotlight. Launchmetrics / Agencja FREE

Moda powinna być zabawą! – zachęcał za kulisami pokazu Balenciagi jej dyrektor kreatywny Demna, tłumacząc, że nowe projekty są dążeniem do tworzenia osobistej i intuicyjnej mody. Jego bezkompromisowe podejście do projektowania wciąż czyni go jednym z największych indywidualistów świata mody, a francuskiej marce zapewnia spore zyski. Do kolekcji jego szalonych i intrygujących projektów w sezonie wiosna-lato 2024 dołącza but, który jest torebką.

Demna zaczął eksperymentować z torebką w zeszłym roku, gdy minimalistyczną torbę typu shopper połączył z cholewką kozaka. Była to kolejna wariacja na temat bestsellerowego modelu Cagole. W jego najnowszej kolekcji dla Balenciagi klasyczny męski półbut i damskie czółenko dosłownie stają się torebką. Projektant wyposażył je w zaledwie kilka funkcjonalności niezbędnych do tego, by rzeczywiście odgrywały przypisaną im rolę, a nie były jedynie ozdobą.

Balenciaga wiosna-lato 2024 / Fot. Spotlight. Launchmetrics / Agencja FREE

Czy torebki z butów zostaną nowymi it-bags wiosny?

Projekt, który początkowo wydawał się dziwactwem, stanowi solidnie przemyślany i pieczołowicie zrealizowany koncept. O funkcjonalności buto-torebek zaprojektowanych przez Gruzina można się przekonać, oglądając je na instagramowym profilu @demnagram, którego autorzy doskonale dokumentują pracę dyrektora kreatywnego Balenciagi. Ze względu na odmienne fasony półbuty i czółenka pełniące funkcję torebek zostały wyposażone w zupełnie inne mechanizmy – pierwsze otwierają się po lekkim odkręceniu podeszwy, drugie posiadają ukryte zamki, po których otwarciu wyłania się całkiem pojemne wnętrze.

 

Niestety nie są projektem dwa w jednym. Choć chciałoby się patrzeć na nie jako na ekonomiczne rozwiązanie, można nosić je tylko w ręku. Zatem prędzej staną się nowym obiektem pożądania – ciekawostką i fanaberią, przedmiotem niepotrzebnym, ale na tyle intrygującym, by chciało się go posiadać. Istnieje też szansa, że zapoczątkują nowy trend, bo oferuje je w swej wiosennej kolekcji nie tylko Balenciaga. Na torebki z butów zdecydowała się także młoda projektantka ze Szwecji Ellen Hodakova, która proponuje atłasowe kopertówki z zapięciem w stylu portmonetki oraz fragmentem z klasycznego obuwia na szpilce. Czy to wystarczy, by stały się największymi it-bags wiosny?

Michalina Murawska
Proszę czekać..
Zamknij