Znaleziono 0 artykułów
10.10.2019

Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla

10.10.2019
Olga Tokarczuk (Fot. Getty Images)

„Za gawędziarską wyobraźnię, która z encyklopedycznym zaangażowaniem reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia” – brzmiało uzasadnienie akademii przyzjaącej polskiej pisarce literackiego Nobla za 2018 rok. Drugą nagrodę za 2019 zdobył Peter Handke. 

Olga Tokarczuk należała do faworytek, jej szanse bukmacherzy oceniali na 1:8. Wśród innych wysoko obstawianych autorów znalazły się także Kanadyjki Margaret Atwood, autorka m.in. „Opowieści podręcznej”, oraz Anne Carson, Amerykanka Marilynne Robinson, Rosjanka Ludmiła Ulicka, czy pochodząca z Gwadelupy Caryse Condé. Obrady Akademii Szwedzkiej jak zawszy były tajne, a informacje o innych nominowanych autorach będą mogły zostać ujawnione dopiero po upływie 50 lat.

Olga Tokarczuk, 57-letnia dziś pisarka, pochodzi z Sulechowa, małego miasta na Lubelszczyźnie. To jak można przypuszczać, wpłynęło na jej niezwykłą wrażliwość na przyrodę, której daje wyraz w swojej literaturze, zwłaszcza w powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, ale też ekologicznym aktywizmie. Tokarczuk jest zdeklarowaną weganką, należała do partii Zielonych.
Pisanie nie było jej pierwszym pomysłem na życie. Skończyła psychologię i pracowała jako terapeutka, ale już po pierwszych sukcesach zdecydowała się w pełni poświęcić ksiąkom, mieszkając we Wrocławiu i Krajanowie koło Nowej Rudy.

Do tej pory jej największymi sukcesami było zdobycie nagrody Bookera, którą dostała razem ze swoją tłumaczką za angielski przekład powieści „Bieguni”. Za „Biegunów” i „Księgi Jakubowe” otzymała też dwie nagrody Nike.

Nobla z Literatury za 2019 rok zdobył Peter Handke - austriacki pisarz, dramaturg, publicysta, poeta, tłumacz, przedstawiciel literackiej awangardy.  W uzasadnieniu werdyktu podkreślono, że Handke nagrodę otrzymał "za jego wpływową twórczość, która z językowym kunsztem eksploruje peryferia i specyfikę ludzkiego doświadczenia". 

Peter Handke urodził się w Austrii, ale wychowywał w Berlinie. Nie miał łatwego dzieciństwa, nigdy nie poznał ojca, jego ojczym zmagał się z alkoholizmem, a matka popełniła samobójstwo. Pisał już od czasów gimnazjum. Po ukończeniu szkoły dużo podróżował - przez dłuższy czas przebywał w Stanach Zjednoczonych. Obecnie mieszka w Chaville we Francji. 

Redakcja Vogue.pl
  1. Kultura
  2. Książki
  3. Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla
Proszę czekać..
Zamknij