Znaleziono 0 artykułów
25.02.2021

Nominacje do nagrody O!lśnienia 2021

25.02.2021
(Fot. Materiały prasowe Onet)

Nasze nagrody są wyrazem wdzięczności dla artystów i ludzi kultury, którzy się nie poddają – mówi Katarzyna Janowska, redaktor naczelna działu Kultura portalu Onet.pl. O!lśnienia – nagrody kulturalne Onetu i Miasta Kraków – zostaną przyznane 5 marca. 

Jak co roku laureatów O!lśnień wybiorą internauci. Głosować można do północy, 28 lutego na stronie www.olsnienia.onet.pl. Oprócz ośmiu dotychczasowych kategorii, pojawiła się w tym roku nowa. Jak mówi Katarzyna Janowska, Herosi Kultury „to wyróżnienie dla tych artystów, menedżerów, ludzi kultury, którzy mimo pandemicznych ograniczeń, stworzyli dzieła wymykające się szablonom”. Nominowani w tej kategorii zostali prof. Jerzy Hausner, który od lat godzi kulturę z ekonomią – wraz z grupą ekspertek i ekspertów co tydzień publikował raporty dla kultury, w których opisywano sytuację kultury. Szansę na wyróżnienie ma także reżyser teatralny Oskar Sadowski wraz z kolektywem Aurora, Aleksandrą Cieślak oraz artystkami i artystami za rewolucyjny spektakl performance „Dziady na Mickiewicza”, w którym artyści połączyli się z protestującymi w obronie praw kobiet. Słowami wieszcza wyrazili współczesne niepokoje Polaków. O!lśnienia zwróciły także uwagę na Jana Tomasza Adamusa wraz z chórem i orkiestrą Capella Cracoviensis za 80 koncertów zagranych, mimo pandemii, w jubileuszowym roku działalności.

Plebiscyt O!lśnienia podsumowuje wydarzenia ostatnich miesięcy w świecie kultury. Bieżąca edycja na różne sposoby nawiązuje do pandemii. Jak tłumaczy Katarzyna Janowska, jednym z elementów O!lśnień będzie debata z nominowanymi na temat sytuacji artystów, dróg wyjścia z kryzysu oraz kultury w świecie po pandemii. – Głos oddany w naszym plebiscycie to, w moim przekonaniu, wyraz uznania, wsparcia dla artystów. Użytkownicy Onetu zdecydują, kto wygra w poszczególnych kategoriach. Artysta, który zdobędzie najwięcej głosów, zdobywa tytuł O!Lśnienie 2021 oraz nagrodę w wysokości 30 tys. zł – wyjaśnia Janowska.

Na kogo można oddać głos? Kategorię Literatura zdominowały kobiety. Nominowane są Mira Marcinów za debiutancką powieść „Bezmatek”, Zyta Rudzka za rozprawiające się z mitem Don Juana „Tkanki miękkie” oraz Joanna Bator za „Gorzko, gorzko”, misternie utkaną powieść o trzech pokoleniach kobiet, które próbują wywalczyć sobie prawo do niezależności. W kategorii Film walczą Maciej Musiałowski za rolę w filmie „Sala samobójców. Hejter”, Zofia Stafiej za rolę w filmie „Jak najdalej stąd” oraz Piotr Trojan za rolę w filmie „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. W kategorii Teatr głosować można na Katarzynę Kalwat i Jacka Poniedziałka nominowanych za spektakl „Powrót do Reims” reżysera Wiktora Rubina i dramaturżkę Jolantę Janiczak za spektakl „I tak mi nikt nie uwierzy” oraz Annę Smolar za reżyserię spektaklu „Koniec z Eddym”. W kategorii Muzyka Popularna powalczą Kasia Lins i jej płyta „Moja wina”, Krzysztof Zalewski z płytą „Zabawa” oraz Baasch nominowany za płytę „Noc” oraz muzykę do ulicznego spektaklu „Dziady na Mickiewicza”. Głos można oddać także na nominowanych w kategoriach Sztuki Wizualne, Serial oraz Muzyka Klasyczna i Jazz. Pełna lista nominowanych znajduje się na stronie O!lśnienia.

Zwycięzców plebiscytu poznamy 5 marca o godz. 20.00 podczas transmisji gali na stronie głównej Onet.pl oraz na platformie PLAY KRAKÓW. Dowiemy się też, kto został wyróżniony honorowym tytułem Ambasadora Kultury, przyznawanym przez Miasto Kraków i Onet. Ze względu na pandemię, ceremonia w krakowskim Pałacu Potockich odbędzie się bez udziału publiczności. W sobotę, 6 marca o godz. 15.50, retransmisję wręczenia nagród pokaże stacja TVN.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij