Znaleziono 0 artykułów
25.09.2023

Film „Chłopi” polskim kandydatem do Oscara

25.09.2023
„Chłopi” polskim kandydatem do Oscara (Fot. Materiały prasowe)

Film w reżyserii DK i Hugh Welchmanów został ogłoszony polskim kandydatem do Oscara. O najsłynniejszą nagrodę świata kina zawalczy w kategorii „Najlepszy film zagraniczny”. To kolejna, po „Twoim Vincencie”, wspólna oscarowa nominacja dla pary twórców.

Choć do polskich kin film DK i Hugh Welchmanów trafi dopiero 13 października, już zdążył zachwycić widzów i krytyków na całym świecie podczas najważniejszych festiwali filmowych. Jego światowa premiera miała miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, gdzie zadebiutował w ramach Special Presentation. Wyjątkowa animacja malarska oczarowała także widzów na Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie otrzymała Nagrodę Publiczności i Nagrodę Specjalną za unikatową formę wizualną. Światowe media już wymieniają polską produkcję jako jedną z najważniejszych pozycji, które pojawiły się w trakcie tegorocznych największych festiwali filmowych.

„Chłopi” polskim kandydatem do Oscara (Fot. Materiały prasowe)

„Chłopi”: Najpierw Nagroda Nobla, teraz Oscara

Powieść Władysława Reymonta doczekała się aż trzech ekranizacji. Ta, dzięki szczególnej formule jest jednak wyjątkowa – nakręcona z udziałem aktorów fabuła została przetłumaczona na język malarstwa Młodej Polski przez ponad stu malarzy. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca czy Leona Wyczółkowskiego. W rolach głównych wystąpili natomiast Kamila Urzędowska, Mirosław Baka i Robert Gulaczyk, a także Maciej Musiał, Julia Wieniawa i Sonia Mietlica.

Kiedy DK i Hugh Welchmanowie zapowiedzieli, że pracują nad nowym projektem, świat filmowy nie ukrywał zainteresowania efektem ich współpracy. Kamera prowadzona przez reżyserską parę w malarskiej animacji jest nie tylko biernym obserwatorem, ale też uczestnikiem wydarzeń. Oprócz niezwykłej formy filmu, należy zwrócić uwagę także na jego fabułę, która pomimo tego, że powstała ponad 100 lat temu, porusza wciąż ważne i aktualne tematy społeczne związane z opresją kobiet, przemocą seksualną czy mobbingiem. To sprawia, że obraz nie traci na uniwersalności.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij