Znaleziono 0 artykułów
25.07.2023

„Chłopi”: Nowy film twórców „Twojego Vincenta”

25.07.2023
Zebraliśmy wszystkie informacje dotyczące filmu „Chłopi”, kinowej ekranizacji powieści Władysława Stanisława Reymonta. (Fot. materiały prasowe Next Film)

Podobnie jak obsypana nagrodami biografia Vincenta van Gogha „Twój Vincent”, adaptacja powieści Władysława Reymonta to malarskie dzieło sztuki. Nowy film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana docenili już krytycy festiwalu w Toronto, gdzie „Chłopi” będą mieli swoją światową premierę.

„Twój Vincent” to wciąż jedna z najpiękniejszych produkcji o sztuce. Unikatowa biografia Vincenta van Gogha, opowiedziana przez pryzmat jego najsłynniejszych obrazów, otrzymała nawet nominację do Oscara w kategorii „Najlepszy długometrażowy film animowany”. Nic więc dziwnego, że gdy Dorota Kobiela i Hugh Welchman zapowiedzieli nowy projekt, świat kina z niecierpliwością wyczekiwał, czym twórcy zaskoczą nas tym razem. Ku zaskoczeniu wielu, ich wybór padł na „Chłopów”.

„Chłopi” w malarskim wydaniu

Choć nagrodzona literackim Noblem powieść Władysława Reymonta doczekała się już trzech ekranizacji, ta będzie szczególna. Wszystko za sprawą szczególnej formuły adaptacji, który, podobnie jak „Twój Vincent”, jest animacją malarską. Oznacza to, że na pierwszym etapie prac „Chłopów” kręcono jak klasyczną fabułę z udziałem aktorów. Następnie zespół przeszło 100 malarzy przeobraził każdą z kilkudziesięciu tysięcy klatek w dzieła sztuki. Opowieść o życiu mieszkańców polskiej wsi przełomu XIX i XX wieku przetłumaczono na język malarstwa Młodej Polski.

Animacja malarska Chłopi opowie o życiu wsi polskiej Lipce. Bohaterką filmu jest piękna Jagna Paczesiówna, która z rozsądku zostaje żoną Macieja Boryny. Jej serce należy jednak do syna patriarchy – Antka Boryny. (Fot, materiały prasowe Next Film)

Fabuła filmu „Chłopi”

„Chłopi” to zamknięta w czterech, odpowiadających porom roku aktach opowieść o polskiej wsi czasów Reymonta. W jej centrum znajduje się mała społeczność ze wsi Lipce oraz burzliwe losy rodziny Borynów i tajemniczej Jagny, rozdartej między miłością a powinnością. Kobieta zostaje wydana za mąż za patriarchę domu, Macieja Borynę, jej serce należy jednak do jego syna – Antka. Trójkąt miłosny bohaterów stopniowo destabilizuje życie całej wsi.

Obsada i twórcy filmu

Jagnę zagra Kamila Urzędowska, znana z takich produkcji, jak „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” i „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”. W duet ojca i syna z domu Borynów wcielili się Mirosław Baka i Robert Gulaczyk. W pozostalych rolach zobaczymy, m.in. Sonię Mietielicę, Macieja Musiała i Julię Wieniawę.

Znana jest już obsada aktorska filmu. Jagnę zagra Kamila Urzędowska, w rolę Macieja Boryny wcieli się Mirosław Baka, a filmowym Antkiem został Robert Gulaczyk. (Fot, materiały prasowe Next Film)

Za scenariusz i reżyserię filmu odpowiadali Dorota Kobiela i Hugh Welchman, twórcy „Twojego Vincenta”. Muzykę do filmu skomponował Łukasz Rostkowski, a autorami zdjęć są Radosław Ładczuk, Kamil Polak i Szymon Kuriata. Kostiumy przygotowała Katarzyna Lewińska.

Zwiastun filmu „Chłopi”

 

Do sieci trafił już pierwszy zwiastun filmu, który nadaje historii wsi polskiej epickiego rozmachu.

Data premiery

Światowa premiera „Chłopów” odbędzie się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Animacja zostanie zaprezentowana w ramach Special Presentation, jednej z najbardziej prestiżowych sekcji wydarzenia, na które co roku przylatuje blisko pół miliona widzów i widzek. Do polskich kin film trafi 13 października.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij