Znaleziono 0 artykułów
17.04.2020

Polak laureatem World Press Photo 2020

17.04.2020
Fot. Tomek Kaczor

Japońskiego fotoreportera Yasuyoshiego Chibę nagrodzono za najlepsze zdjęcie roku w prestiżowym konkursie fotograficznym, a w kategorii Portret roku zwyciężył Tomek Kaczor ze zdjęciem „Przebudzenie”.

Autorem zdjęcia roku jest fotoreporter Yasuyoshi Chiba z Agence France-Presse pracujący w Afryce Wschodniej i na Oceanie Indyjskim. Fotografia z Chartumu zatytułowana „Prosty głos” przedstawia scenę z protestów w Sudanie. Mężczyzna w środku kadru recytuje poezję, a stojące dookoła osoby oświetlają go latarkami z telefonów komórkowych. „Deklamował słynny wiersz protestacyjny. Improwizował. Kiedy łapał oddech, wszyscy wokół krzyczeli: „thawra”, słowo oznaczające w języku arabskim rewolucję. Jego głos i wyraz twarzy zrobiły na mnie takie wrażenie, że musiałem uchwycić tę chwilę” – opisuje Chiba. Zdjęcie oddaje wzruszenie protestujących. Jury doceniło nastrój fotografii, która zamiast przedstawiać przemoc, niesie nadzieję. „Prosty głos” dostało również główną nagrodę w kategorii Informacje ogólne.

Za zdjęcie „Przebudzenie” Tomek Kaczor otrzymał główną nagrodę w kategorii Portret roku. Fotografia przedstawia Ewę, 15-letnią Ormiankę, niedawno wybudzoną z katatonii. Dziewczyna siedzi na wózku inwalidzkim, a obok stoją jej rodzice. Widoczne są jednak tylko ich ręce. Zdjęcie zrobiono dla „Dużego Formatu” w czerwcu 2019 roku w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej.

Konkurs World Press Photo organizowany jest od 1955 roku. W tegorocznej, 63. edycji wzięło udział 4282 fotografów ze 125 krajów, którzy nadesłali niecałe 74 tysiące zdjęć. Do finału zakwalifikowano 44 fotoreporterów z 24 krajów. Zdjęcia zostały nominowane w kategoriach: problemy współczesne, wiadomości ogólne, środowisko, przyroda, projekty długoterminowe, portret, aktualności i sport. Jury w osobnym konkursie (Digital Storytelling Contest) wyróżniło również najlepsze materiały multimedialne. Jury przewodzili Zoeann Murphy, dziennikarka wizualna w „The Washington Post” oraz Lekgetho Makola, szef Market Photo Workshop. Uroczyste rozdanie nagród miało się odbyć w Amsterdamie, ale z powodu pandemii wyniki ogłoszono wyłącznie w internecie. 

 

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij