Znaleziono 0 artykułów
05.12.2020

Self-Care Weekend: Domowe hobby

05.12.2020
Marilyn Monroe czyta wiersze (Fot. Getty Images)

Obudź w sobie artystę, zostań szefem kuchni, naucz się języka – w domu też można produktywnie spędzić czas, otwierając się na nowe pasje, odkrywając w sobie talenty i świetnie się przy tym bawiąc.

Sięgnij po pióro

Zawsze sprawiało ci przyjemność przenoszenie na papier najskrytszych sekretów? Listy do przyjaciółek traktowałaś jak formę sztuki? Zawsze chciałaś spisać sny – gotowe scenariusze do filmu Davida Lyncha? A może pisywałaś wiersze do szuflady? Najwyższy czas powrócić do tych marzeń.

Pisanie – pamiętników, poezji albo bloga – pozwala wyrazić siebie, odsłonić przed samą sobą najskrytsze zakamarki wnętrza, pokazać innym, na co nas stać. Codzienne zapisywanie myśli to też świetna lekcja dyscypliny, medytacyjne ukojenie i sposób na odkrycie w sobie talentu.

Obudź w sobie artystę

Kaligrafia uczy cierpliwości, malowanie pozwala na nieskrępowaną niczym ekspresję, tworzenie scrapbooka to sposób na uchwycenie wspomnień. A może wolisz ilustrować, kolorować albo robić zdjęcia? Albo marzyłaś o pracy z materią – ceramice, garncarstwie, origami?

Form jest nieskończenie wiele. Niektóre mogą być sztuką dla sztuki, inne – przydać się w praktyce. Odnawiając meble, wyżywamy się twórczo, a przy okazji dajemy przedmiotom drugie życie i dbamy o przestrzeń dookoła nas. Realizacja artystycznych zapędów jeszcze nigdy nie była taka prosta. Wystarczy zamówić potrzebny sprzęt, obejrzeć kilka tutoriali na YouTubie i do dzieła!

Wróć do nauki

Szkoła bywała przykrym obowiązkiem. W dorosłości możemy uczyć się na własnych zasadach. W wolnych chwilach poznajmy podstawy języka obcego, zacznijmy grać na instrumencie (nie potrzebujemy nauczyciela, tylko mistrza z YouTube’a), obejrzyjmy wykład z TEDx-a, uczestniczmy w webinarach albo zapiszmy się na studia podyplomowe. Magister polonistyki może dziś zostać specjalistą od algorytmów, a programista – poetą.

Zacznij gotować

(Fot. Małgorzata Minta)

Zdaniem Małgosi Minty, naszej dziennikarki kulinarnej, w tym roku każdy jest szefem kuchni. Gotowanie stało się przyjemną koniecznością. Setki blogów, krótkie filmiki na TikToku i pięknie wydane książki kucharskie zachęcają, żeby spróbować sił w kuchni. Można zacząć od pieczenia chleba, potem przejść do kiszonek, a na poprawę humoru zgłębić tajniki profesjonalnych drinków (zobacz na Instagramie nasz filmik, który powstał z barmanami z baru Regina).

Zadbaj o zieleń

(Fot. Roślinne Porady)

Druga największa pasja czasów lockdownu? Ogrodnictwo. Jak stworzyć zieloną dżunglę w domu w aplikacji „Vogue Polska” radzą specjaliści. Kto nie jest gotowy na wpuszczenie zieleni do wnętrza, może stworzyć własny atlas botaniczny. Zbliżając się do natury, uchwycimy ją w pełnym rozkwicie. I zostanie nam po tym doświadczeniu piękna pamiątka.

Zostań graczem

Podobno członkowie rodziny królewskiej nie mogą grać w planszówki. Przy Monopoly za bardzo ponosiły ich emocje… Scrabble, jenga czy puzzle (za sprawą „Gambitu królowej” do łask powróciły też szachy) sprawią, że znów poczujemy się jak dzieci. Ale to nie tylko rozrywka, ćwiczenie wyobraźni i sposób na spędzenie czasu w domu. Podczas gry możemy zaobserwować, jak reagujemy na sukces i porażkę czy zazdrościmy innym, co jest dla nas najważniejsze – ambicja, precyzja czy może przyjemność.

Baw się modą

Szydełkowanie, szycie, haftowanie – robótki ręczne pozwalają zabić czas i, co ważniejsze, wpisują się w zasady zrównoważonej mody. DIY można uprawiać na własny użytek, ale też na bazie rękodzieła założyć własną markę. Zabawa modą nie ogranicza się jednak do twórczości. Można też wcielić się choć na chwilę w influencerkę, ćwicząc przed lustrem makijaże, uwieczniając stylizacje, a przy okazji robiąc porządek w szafie, w kosmetyczce i w głowie.

Zapisz się na trening

Możesz zacząć od ćwiczeń z Chodakowską, Lewandowską albo Wolską. Albo ściągnąć jedną z aplikacji dla aktywnych i umówić się z koleżanką na wspólną sesję. Z czasem znajdziesz w sobie motywację, żeby wreszcie kupić karnet do studia fitness. A na razie pląsaj, tańcz i wyginaj się, a na zewnątrz – przypomnij sobie przyjemność jazdy na łyżwach, biegówkach i sankach.

Stwórz kolekcję

W podstawówce kolekcjonowało się figurki, karteczki albo znaczki. Teraz możemy założyć kolekcję dzieł sztuki młodych polskich artystów, białych kruków albo nowoczesnej ceramiki. Uwaga: wbrew pozorom wcale nie chodzi o ilość, ale o jakość. Każdy eksponat musi być wyjątkowy. Poszukiwanie skarbów uczy wytrwałości. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia, bo przecież w czasie globalnej wioski wymarzony przedmiot można znaleźć na najdalszym krańcu świata.

Szukaj spokoju

Harmonia nowym hobby? Próba osiągnięcia zen to bodaj najważniejszy cel 2020 roku. Pomogą w tym aplikacje do medytacji, joga z ulubioną trenerką, tutoriale pokazujące, jak głębiej oddychać. Dzięki skupieniu na sobie, oddechu i ciele docenimy chwile samotności. Po to, by potem wyjść do świata z nową energią.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij